Piłkarskie Przedszkola Legii (Legia Soccer Schools), odcinek 1: Zamość

Piłkarskie Przedszkola Legii (Legia Soccer Schools), odcinek 1: Zamość

Legia Soccer Schools to projekt organizowany przez stołeczny klub z myślą o najmłodszych adeptach futbolu. Polega on na szkoleniu dzieci (zarówno chłopców, jak i dziewczynek) w specjalnie przeznaczonych do tego ośrodkach – piłkarskich przedszkolach. Trzy z nich znajdują się na Lubelszczyźnie: w Zamościu, Białej Podlaskiej i Puławach. O funkcjonowanie tej pierwszej placówki zapytaliśmy koordynatora szkolenia z ramienia KS Hetman, Krzysztofa Krupę.

Michał Wójcik – LUBSPORT.PL: W jakich miesiącach i jak często w trakcie miesiąca będą odbywały się zajęcia?

Krzysztof Krupa: Zajęcia prowadzimy od września 2016 roku. We wrześniu zajęcia odbywały się na powietrzu na boisku ze sztuczną nawierzchnią. Od października do końca marca zajęcia odbywać się będą w hali sportowej. Zajęcia prowadzimy w każdy poniedziałek w godzinach popołudniowych.

Jakie koszty wiążą się dla rodziców z zapisaniem dziecka do przedszkola i jednocześnie, o co muszą zadbać rodzice chcąc zapisać dziecko?

Wpisowe to koszt 170 zł (w opłacie tej jest sprzęt dla młodego adepta piłki nożnej Adidasa z logo i herbem Legii – koszulka, spodenki i getry), opłata abonamentowa 99 zł miesięcznie. Rodzice po zapisaniu dziecka muszą wypełnić oświadczenie o braku przeciwwskazań do udziału w zajęciach sportowych (nie jest wymagane od lekarza).

Jak wyglądają typowe zajęcia, jakie metody treningowe są stosowane w pracy z dziećmi?

Zajęcia odbywają się w grupach max. 15-osobowych. Dwójka trenerów na grupę na początku zajęć wprowadza dzieci w zaczarowany świat bajek i opowieści, w którym przeżywając przygody, bawią się, rywalizują w duchu fair play oraz grają w mini piłkę nożną. W czasie zajęć dzieci, wykorzystując różne przybory, ucząc się prowadzić piłkę, uderzać ją na bramkę, jak i grać w mini meczach piłkarskich. Wszystkie te działania są osadzone w scenariuszu zajęć wykreowanym na świat bliski dzieciom – wesołych bohaterów znanych z bajek i ich przygód. W każdy ostatni poniedziałek miesiąca zajęcia odbywają się wspólnie z rodzicami, opiekunami.

Jaki jest główny cel/idea powstania i działalności przedszkoli?

Celem powstania i działalności przedszkoli jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród najmłodszych dziewczynek i chłopców poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia w oparciu o zajęcia sportowe na najwyższym poziomie. Nadrzędnymi celami zajęć w „Piłkarskich Przedszkolach Legii” są: nauka postawy fair play oraz wzajemnego szacunku; wzmacnianie potrzeby ruchu z wykorzystaniem gier i zabaw; kształtowanie koordynacji ruchowej oraz poczucia równowagi; danie poczucia dzieciom przynależności w rodziny Legii Warszawa; propagowanie zdrowego trybu życia i wzmacnianie relacji między opiekunami i dziećmi z wykorzystaniem zabaw i gier z elementami piłki nożnej.

Czy istnieją jakieś bariery, jeśli chodzi o ilość zapisów, np. pod kątem podzielenia dzieci na grupy zajęciowe?

Zajęcia prowadzimy dla czterech grup wiekowych. Zawodnicy podzieleni są na grupy pod względem wiekowym (jedna grupa to jeden rocznik). Zapisy są otwarte, w każdej chwili można się zapisać dziecko i w każdej chwili można dziecko wypisać.

 

*Zajęcia są prowadzone na obiektach zamojskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
*Nabór do piłkarskiego przedszkola Legii jest otwarty. Zapisy i szczegółowe informacje pod nr telefonu – 509 281 498 (koordynator projektu Krzysztof Krupa).