Team Tokio 2020 – Wiktoria Czarnecka

Team Tokio 2020 – Wiktoria Czarnecka

Na Lubsport prezentujemy sylwetki młodych sportowców, którzy zostali włączeni do miejskiego programu „Team Tokio 2020”, promującego uzdolnionych sportowców, mających szansę wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie w stolicy Japonii. Wśród nich znalazła się kolejna pływaczka AZS UMCS Lublin Wiktoria Czarnecka.

logo_LUBLIN_noweWiktoria Czarnecka w tym roku skończy siedemnaście lat. Młoda zawodniczka wielokrotnie stawała na podium mistrzostw Polski juniorów, zdobywając dwa tytuły mistrzyni kraju w stylu motylkowym. – Dużym osiągnięciem jest też dla mnie zakwalifikowanie się na mistrzostwa Europy juniorów w stylu dowolnym. Tam razem z koleżankami zajęłyśmy dziesiąte miejsce w sztafecie, w konkurencji 4×200 metrów – mówi nastolatka.

Pływanie w życiu Wiktorii Czarneckiej obecne było „od zawsze”. – Pływali pradziadek, mama i brat. W końcu przyszła pora i na mnie. Pierwszy raz na basen zabrała mnie mama, kiedy miałam sześć lat. Od tamtej pory praktycznie już z niego nie wyszłam – opowiada z uśmiechem nasza rozmówczyni. Znaczącą rolę w sportowym życiu zawodniczki AZS UMCS Lublin odgrywa straszy brat Mikołaj, który w przeszłości także próbował swoich sił na pływalni. – Nikt tak jak on nie potrafi mnie zmotywować – podkreśla sportsmenka.

Zobowiązania związane z pływaniem Czarnecka musi godzić z nauką. – Czasami jest bardzo ciężko pogodzić naukę, treningi i zawody. Na szczęście w szkole mamy stworzone takie warunki, dzięki którym mogę w pełni korzystać z lekcji – zaznacza lublinianka.

Dla 17–latki powołanie do Teamu Tokio 2020 jest przede wszystkim dużym wyróżnieniem. – Jest to też dla mnie dodatkowa motywacja do podjęcia bardzo ciężkiej i żmudnej pracy, jaką jest trening pływacki – kończy Czarnecka.