15-latek przygotowuje się do Renault Clio Cup Central Europe!

13 kwietnia rusza pierwsza runda rajdowych Mistrzostw Europy Renault Clio Cup. W stawce znalazł się między innymi zaledwie 15-letni Szymon Ładniak. Zawodnik jest najmłodszym Polakiem, który weźmie udział w ME. Lublinianin przygotowuje się do kwietniowych zawodów na swoim nowym sprzęcie.

Tor kartingowy Cartmax przy Alei Spółdzielczości Pracy w Lublinie – to tu pierwsze kroki stawiał młody kierowca. Usiadł za kierownicą gokarta już w 2006 roku, a pięć lat później trenował regularnie pod okiem Jakuba Jankowskiego. Trener Jankowski ma szczególne oko do utalentowanych zawodników. To on wypatrzył Piotra Parysa Juniora – zwycięzcę Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe 2016 czy Kia Lotos Race 2015. W pogoni za marzeniami harmonijnie rozwija się kariera Szymona Ładniaka. Gdy Jankowski namówił go po raz pierwszy na przejażdżkę Kią Picanto, młody zawodnik porzucił gokarty na rzecz samochodów wyścigowych. Jego pierwszym autem treningowym był Fiat Seicento. Podobnie jak w przypadku Picanto, samochód trzeba było dostosować do warunków fizycznych chłopca, ponieważ ten ledwo sięgał do pedałów. Z czasem Ładniak rozpoczął jeszcze bardziej wszechstronne treningi. I tak, prócz zajęć z trenerem personalnym na siłowni czy korzystania z symulatora wyścigów w domu, kierowca współpracuje z Marcinem Kwiatkowskim. Kwiatkowski jest certyfikowanym psychologiem sportu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i prowadzi firmę Sports & Minds. Przygotowywał m.in. tenisistę Jerzego Janowicza do londyńskiej olimpiady w 2012 roku. Trening fizyczny i manualny Ładniaka idzie więc w parze z treningiem mentalnym.

Jak przystało na najmłodszego kierowcę wyścigowego w województwie i jednego z najmłodszych w kraju, Ładniak łączy szkołę z pasją. Trenuje sześć dni w tygodniu. Ma za sobą występy w wyścigach Kia Lotos Race i nieśmiało marzy o dostaniu się do najbardziej prestiżowej serii wyścigów samochodowych – niemieckiej DTM (Deutsche Tourenwagen Masters). Przełomowym momentem dla chłopca stał się lipiec ubiegłego roku, kiedy to trafił do stawiającej na rozwój młodych sportowców grupy Lotos Racing Team, a jego partnerem został Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Ładniak podczas treningów testuje nowy samochód – Renault Clio z silnikiem 1.6 i mocą 220 KM. Jakie wrażenia odczuwa po zapoznaniu się z nową gablotą? – To jest dla mnie nowe wyzwanie, ponieważ to naprawdę mocny samochód, dużo mocniejszy niż auta, którymi dotychczas jeździłem – tłumaczy młody kierowca. Zawodnik zwraca szczególną uwagę na nowy rodzaj opon typu slick i sześciobiegową sekwencyjną skrzynię biegów, do których będzie musiał się przyzwyczaić. Nie bez kozery trener Jankowski organizuje sesje treningowe także na mało przyjaznej nawierzchni. Kluczowe wydaje się opanowanie monstrum, jakim jest nowe auto. – Szymon dotychczas jeździł Kią Picanto, gdzie tej mocy mieliśmy w okolicach 100 KM, a teraz jego samochód będzie miał ponad dwukrotnie więcej. Ten czas spędzamy więc po to, żeby zaprzyjaźnić się z większą mocą i ze zmiennymi warunkami. Tak naprawdę staramy się wykorzystać każde warunki nadarzające się do trenowania – podsumowywał doświadczony instruktor w programie Sportowa Trzynastka.

Zarówno sam zawodnik, jak i jego otoczenie zachowują chłodną głowę. – Ten rok traktuję jeszcze jak naukę, ale następny będzie walką o punkty – zapowiada 15-latek. Wtóruje mu ojciec – Dariusz Ładniak. – Głównym celem jest w tym roku nauka, ponieważ to jest nowe auto, nowe zawody, nowi zawodnicy; praktycznie wszystko będzie dla nas nowe – tłumaczy.

Środkowoeuropejski Puchar Clio wystartuje na niemieckim torze Oschersleben 13 kwietnia i będzie trwał trzy dni. Reprezentanta naszego województwa czeka 14 wyścigów na torach rozsianych po niemal całej Europie.

0 0 vote
Article Rating