Czym jest masaż startowy? (Wywiad)

W kolejnym odcinku naszego cyklu wywiadów na temat masażu dla sportowców dowiadujemy się więcej na temat “masażu startowego”. Czym jest taki zabieg? Czy pozwala on zmniejszyć ryzyko kontuzji i zapewnić zawodnikowi lepszą formę? Zapraszamy do lektury wywiadu z Mateuszem Paniakiem z AXiS!

Bartosz Biernacki – LUBSPORT.PL: Czym jest masaż startowy?

Mateusz Paniak – AXiS: Przede wszystkim “masaż startowy” nazywany jest inaczej tak krótko mówiąc “masażem przedwysiłkowym”, mobilizującym, normalizującym, przedstartowym czy też “masażem zapobiegawczym”. Tego typu masaż stosuje się bezpośrednio przed zawodami sportowymi. Już wcześniej o tym wspominałem, że taki zabieg poprzedza nam rozgrzewkę, dając pozytywne wyniki tylko wtedy, gdy ćwiczenia fizyczne (rozgrzewka) wykonuje się od razu po masażu (najpóźniej 3-4 minuty).

Na ile przed startem należy stosować masaż startowy?

Wszystko jest uzależnione od dyscypliny sportu. Bierzmy też pod uwagę samą rozgrzewkę danego zawodnika. Myślę, że śmiało taki masaż można wykonać 30-40 minut przed samymi zawodami, gdyż czas trwania jednej części ciała nie powinien przekraczać 10 minut. Masażysta także powinien uwzględnić charakter wysiłku, zaangażowanie poszczególnych partii mięśniowych podczas startu, stan emocjonalny zawodnika oraz warunki atmosferyczne.

Czy należy mu się poddawać przed każdym występem?

Oczywiście, że tak. Z tego względu, że sam masaż startowy nie tylko ma niwelować ból, przyspieszać rozgrzewkę, ale również likwidować tzw. “stresy”. Dzieje się to zazwyczaj przed samymi zawodami. Mówimy tutaj o nerwowości, podnieceniu oraz braku koncentracji.

Na jakie aspekty wpływa ten masaż?

Najważniejszym aspektem tego masażu na pewno będzie wydobycie z zawodnika maksimum możliwości psychofizycznych po to, aby w pełnej gotowości mógł on stanąć do walki sportowej.

Czy najlepsi sportowcy korzystają z takich zabiegów?

Mam taką nadzieje, że korzystają 🙂 Ale myślę, że tacy zawodnicy, którzy wykonują swój zawód profesjonalnie, wiedzą, że odnowa biologiczna to obowiązek. Nie sam masaż, ale i również na przykład fizykoterapia, hydroterapia, kinezyterapia, krioterapia. Także mamy sporo tego, ale o tym powiem
więcej następnym razem 🙂

Czy masaż startowy pozwala zmniejszyć ryzyko kontuzji?

Niestety każdy sportowiec narażony jest obecnie na kontuzje. Dzięki masażowi zwiększa się elastyczność i wytrzymałość ścięgien, więzadeł i zarazem stopień ruchomości stawu. Również pod wpływem masażu zdolność stawów do pracy jest szybciej przywracana, a ryzyko kontuzji zmniejszone do minimum.

W takim razie – czy masaż startowy może mieć wpływ na formę zawodnika w danym spotkaniu?

Sam trening to za mało. Zawodnik, który korzysta systematycznie z odnowy biologicznej zwiększa swoją szansę na lepszy wynik w danym spotkaniu. Ma to dobry wpływ na uniknięcie kontuzji, rozluźnienie mięśni, rozgrzanie mięśni, poprawia metabolizm, likwiduje skutki przetrenowania, usuwa stan zmęczonych mięśni i całego organizmu.