Idealne gogle narciarskie – jak je wybrać? Praktyczne porady

Gogle narciarskie to niezwykle ważne wyposażenie na stoku, które nie tylko podnosi komfort jazdy, ale także przyczynia się do bezpieczeństwa narciarza. Stanowią one dużo lepszą ochronę oczu przed odpryskami śniegu niż okulary i dodatkowo zabezpieczają przed dostawianiem się szkodliwych promieni UV. Dobrze dobrane są szczelne i nie zsuwają się z nosa, pozwalając na wyśmienite białe szaleństwo. Jak wybrać idealne gogle narciarskie?*

Gogle na narty w odpowiednim rozmiarze

Nawet markowe gogle, które kosztowały krocie, nie zapewnią nam odpowiedniego komfortu jeżeli będą źle dobrane. Na rynku znajdziemy przeróżne modele i rozmiary, warto więc poświęcić optymalną ilość czasu, aby dokonać właściwego wyboru. Zazwyczaj zdecydować się możemy na rozmiar S, M lub L. Klasyczne S-ki najczęściej wybierane są przez panie o drobnych twarzach, ponieważ są zdecydowanie niższe i węższe. Najbardziej uniwersalnym rozmiarem jest M-ka. Jak upewnić, się czy wybrany przez nas model jest odpowiedni?

Gogle na narty powinny obejmować cały obszar oczu i czoła, ale bez ograniczania widoczności. Między kaskiem a ich górną krawędzią może znajdować się szczelina. Aby gogle zapewniały bezpieczeństwo, nie mogą uciskać nosa, ani policzków. Nie powinny też utrudniać oddychania. Doskonałym sposobem na znalezienie optymalnego rozmiaru i kształtu jest zamówienie gogli przez internet, a następnie ponoszenie ich w domu przez dłuższą chwilę. Gdyby okazało się, że nie czujemy się w nich komfortowo, możemy je odesłać i wypróbować inny model. Jedną ze stron oferującą gogle na narty jest https://allegro.pl/kategoria/sporty-zimowe-gogle-i-okulary-256722. Znajdziemy tam szeroki wybór różnych rozmiarów i modnych krojów.

Kształt gogli narciarskich

Wyróżnia się dwa rodzaje gogle narciarskich, które różnią się kształtem i ramką.

  • Gogle sferyczne – mają obły kształt oraz zaokrąglone szybki. Dzięki temu znajdują się bliżej twarzy oraz zapewniają szerokie pole widzenia. Są często wybierane za względu na atrakcyjny wygląd i modną kolorystykę. Ich wadą jest mniejsza odporność na uszkodzenia. Wypukła szybka może zostać z łatwością porysowana.
  • Gogle cylindryczne – to modele wyposażone w płaską szybkę, która jest odporna na zarysowania i uszkodzenia. Często dostępne są w bardziej masywnych wersjach, a ich ramki są nieco wyższe, dzięki czemu dodatkowo chronią szybę. Rozbudowana konstrukcja ramki, czyni je bardziej elastycznymi przez co stają się niemal niewyczuwalne.
  • Gogle bezramkowe – to modne i popularne modele, które na stoku prezentują się bardzo atrakcyjnie. Często posiadają lustrzane szyby, co jeszcze bardziej przyciąga spojrzenia innych. Gwarantują naprawdę szerokie pole widzenia, ale łatwo je wyszczerbić lub uszkodzić.

Istotna rola wentylacji

Gogle, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo, muszą gwarantować optymalną cyrkulację powietrza. W tym celu warto wybierać modele, które posiadają szczeliny wypełnione gąbką w górnych i dolnych częściach. Takie rozwiązanie sprawia, że szkła nie będą parować, a wilgoć będzie odprowadzana na zewnątrz. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowy otwór wentylacyjnych na samym ich froncie. Warto jednak zawracać uwagę, aby wszystkie szczeliny były wypełnione piankowym uzupełnienie, dzięki czemu do środka będzie dostawać się tylko powietrze, a nie śnieg czy zimny wiatr.

Jasność szkieł w goglach narciarskich

Indywidualnie dobrane szyby bezpośrednio wpływają na komfort jazdy oraz jakość widzenia. Ich jasność określana jest za pomocą 4-stopniowej skali.

  • S3 to najciemniejsze modele, polecane podczas wyjątkowo słonecznych dni. Sprawdzą się w przypadku osób wrażliwych na promieniowanie UV. Ich powłoka przepuszcza około 10% do 15% promieni słonecznych.
  • S2 to najbardziej uniwersalne szyby, które sprawdzą się podczas każdej pogody. Polecane osobom, które szukają modeli bez zapasowego, zamiennego szkła. Przepuszczają do 40% promieni słonecznych.
  • S1 to jasne szyby o bardzo małym zaciemnieniu. Polecane są podczas chmurnych i mglistych dni oraz do nocnej jazdy przy sztucznym oświetleniu. Ich powłoka przepuszcza do 80% promieni, wiec nie sprawdzą się podczas bardzo słonecznego dnia.
  • S0 to modele, które w ogóle nie są przyciemnianie, dzięki czemu przepuszczają do 100% promieni UV. Wybierane do jazdy w nocy.

*Materiał przygotowany przez partnera

0 0 vote
Article Rating