Kilka słów o… Pogoń Mostostal Puławy

Dla większości osób interesujących się sportem pierwsze skojarzenie związane z miastem Puławy to Klub Sportowy Azoty. Szczypiorniak to jednak niejedyna dyscyplina sportu, która prężnie rozwija się w tym mieście. Od wielu lat na terenie Puław popularność zyskuje kolarstwo, którego przedstawicielami są zawodnicy Klubu Sportowego Pogoń Mostostal.

W Puławach przygodę z kolarstwem rozpoczęli w 1972 roku, kiedy to przy Klubie Sportowym Żeglarz Mostostal powstała sekcja tejże dyscypliny sportu. Od 2002 roku zawodnicy przynależą już do Klubu Sportowego Pogoń Mostostal.

Klub zajmuje się szkoleniem w czterech kategoriach wiekowych: senior, junior, junior młodszy i młodzik. Puławianie specjalizują się w kolarstwie torowym i szosowym. Aktualnie zrzeszonych jest w nim około czterdziestu zawodników. Co cieszy włodarzy – najliczniejszą grupą są młodzicy, których jest piętnastu.

Pogoń Mostostal czynnie bierze udział w wielu imprezach na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Ekipa z Lubelszczyzny może pochwalić się dorobkiem wielu medali mistrzostw Polski w wyścigach przełajowych, szosowych i torowych. Warto odnotować, że w 2013 roku puławianie okazali się najlepsi w kraju w jeździe drużynowej na czas, w kategorii orlik. Rok później zajęli oni pierwsze miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w kolarstwie torowym.

Na chwilę obecną najbliższa impreza, w której zawodnicy wezmą udział to będzie rozpoczęcie sezonu w Sobótce organizowane na początku kwietnia, a dokładnie w dniach 2/3 kwietnia. Wyścig ten nosi nazwę “Ślężański Mnich” – precyzuje Łukasz Świderski, jeden z trenerów Pogoni.

Puławianie wykorzystują zimę do jak najlepszego przygotowania do nadchodzącego sezonu. – Najmłodsze grupy, czyli młodzicy i juniorzy młodsi, trenują na co dzień u nas na miejscu. Generalnie tygodniowo mają około sześciu treningów. Ponadto ostatnimi czasy w trakcie ferii udali się oni na jeden obóz. Zawodnicy występujący w kategorii juniora w większości są uczniami Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żyrardowie, więc tam odbywa się praktycznie ich cały cykl przygotowań. Dodatkowo w każdym miesiącu mają oni jeden obóz szkoleniowy w górach. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku drużyny młodzieżowo-seniorskiej, która od grudnia ubiegłego roku co miesiąc udaje się na zaplanowane obozy. Niedawno wrócili oni z Hiszpanii, a już za moment jedziemy do Chorwacji, aby tam w dalszym ciągu realizować cykl przygotowań. Reasumując – cały okres zimowy, czyli od grudnia do marca, upływa nam na wyjazdach na obozy – wyjaśnia Świderski.

W nadchodzącej kampanii puławianie zamierzają zorganizować zawody w kolarstwie szosowym. – Mamy w planach sami zorganizować zawody, ale co do szczegółów to nie jestem jeszcze w stanie ich podać. W tej kwestii do uzgodnienia jest jeszcze sporo spraw. Musimy to wszystko organizacyjnie dopracować i wtedy będzie można powiedzieć coś więcej na temat zawodów w kolarstwie szosowym, do których przymierzamy się w Puławach – kończy Łukasz Świderski.