Kołosińska i Brzostek w finale Pucharu Kontynentalnego

W maju podczas III rundy turnieju Pucharu Kontynentalnego w tureckim Fethiye polskie plażowiczki zajęły drugie miejsce. Przez to, aby myśleć o awansie na Igrzyska w Rio, musiały przystąpić do kolejnego etapu rywalizacji. Tym razem 11 i 12 września przyszło im stanąć do walki na izraelskich boiskach w mieście Aszdod. Biało-Czerwone wygrały wszystkie mecze, zapewniając sobie awans do ostatniej fazy rywalizacji o udział w Igrzyskach Olimpijskich.

Na sukces w Pucharze Kontynentalnym składają się reprezentacje, w których do gry występują po dwa duety z każdego kraju. Razem z Kingą Kołosińską i Moniką Brzostek o awans do dalszych rozgrywek dla naszej reprezentacji walczyły Jagoda Gruszczyńska i Karolina Baran.

W meczu półfinałowym grupy D, pierwszymi rywalkami Polek była ekipa Izraela. Brązowe medalistki mistrzostw Europy zagrały bardzo dobre zawody. W pierwszym secie Kołosińska i Brzostek dominowały w każdym elemencie nad Alioną Cherkez i Einav Mauhrarer, wygrywając wysoko 21:7. Dopiero w drugiej partii gospodynie nawiązały walkę, lecz ostatecznie to Polki były górą. W drugim meczu Gruszczyńska i Baran pokonały Jennifer Guz i Yael Yellin. Tym samym zapewniły sobie grę w finale grupy D.

Tam nasza reprezentacja zagrała dwumecz ze Słowaczkami. Rywalkami najlepszej polskiej pary były Lubica Siposova I Lucia Behunova. Po raz kolejny siatkarki AZS UMCS TPS Lublin udowodniły swoją siłę, wygrywając wysoko w dwóch partiach. Trudniejsze zadanie czekało drugi polski duet. Gruszczyńska/Baran z UKS SMS Łódź musiały zmierzyć się z wysoko notowaną parą –  Natalia Dubovcova i Dominika Nestarcova. Ostatecznie po tie breaku to Biało-Czerwone mogły cieszyć się ze zwycięstwa, dzięki czemu zapewniły sobie awans do finału Pucharu Kontynentalnego.

Turniej finałowy zostanie rozegrany w czerwcu 2016 roku. Udział w zawodach wezmą cztery najlepsze ekipy. Zwycięzca zapewni sobie udział dla jednej pary w Igrzyskach Olimpijskich. Reprezentacje z dwóch kolejnych miejsc będą miały jeszcze jedną szansę, aby zagwarantować sobie udział w Rio. Taką możliwość daje Puchar Interkontynentalny, z którego awansują dwie najlepsze ekipy.

PÓŁFINAŁY

Kołosińka/Brzostek – Cherkez/Muhrarer 2:0 (21:7, 21:19)
Gruszczyńska/Baran – Guz/Yellin 2:1 (21:16, 19:21, 16:14)

FINAŁY

Kołosińska/Brzostek – Siposova/Behunova 2:0 (21:10, 21:12)
Gruszczyńska/Baran – Dubovcova/Nestarcova 2:1 (13:21, 21:19, 15:10).