"Mogliśmy zaryzykować" – Paweł Turkiewicz

Zarząd wraz z trenerem Pawłem Turkiewiczem skompletowali kadrę – tak jak planowali – przed rozpoczęciem okresu przygotowawczego. Ostatnia czwórka graczy – Tomasz Wojdyła, Robert Lewandowski, Bryon Allen, Derek Billing – została zakontraktowana w piątek i we wtorek. Nowy szkoleniowiec Wikany-Start Lublin jest pewny swoich decyzji.   

Niespełna tydzień przed rozpoczęciem treningów kadra Wikany-Start Lublin została zamknięta. Wcześniej do drużyny dołączyli Bartosz Ciechociński, Piotr Śmigielski, Bartosz Diduszko oraz Łukasz Diduszko. Ostatnimi wyborami Pawła Turkiewicza Tomasz Wojdyła, dwaj Amerykanie Bryon Allen i Derek Billing oraz Robert Lewandowski, który także ma amerykański paszport.

Tomasz Wojdyła ma już 37 lat, a Bryon Allen i Derek Billing jeszcze nigdy nie grali na europejskich parkietach, ale nowy szkoleniowiec lubelskiej drużyny jest pewny, że biorąc pod uwagę budżet, dokonał optymalnych wyborów. – Nigdy nie patrzę na wiek zawodnika, tylko na to co może dać zespołowi, a Tomasz Wojdyła jest bardzo dobrze przygotowany fizycznie, a ponadto ma ogromne doświadczenie –  mówi Turkiewicz, który widzi zawodnika na pozycjach numer 5 i 4.

Z kolei brak doświadczenia, zarówno na polskich, jak i europejskich parkietach można zarzucić dwójce Amerykanów – Allenowi i Billingowi, którzy póki co na razie rzucali do obręczy tylko za Oceanem w ligach uniwersyteckich. Nie wiadomo więc, jak się sprawdzą w Tauron Basket Lidze. – To jest nasze ryzyko, ale w tym roku nie mamy ogromnego ciśnienia na wynik i mogliśmy sobie na nie pozwolić, a nie było nas stać na Amerykanów z doświadczeniem europejskim – tłumaczy szkoleniowiec.

Trener, który jest także asystentem Mike'a Taylora w reprezentacji Polski, zapewnia jednak, że dokładnie przyjrzał się obu Amerykanom zanim zdecydował się na włączenie ich do zespołu. – Rozmawiałem o nich z trenerami przeciwnych drużyn, z którymi grali w ligach uniwersyteckich, menadżerami, których poznałem przebywając jakiś czas w Stanach oraz oglądaliśmy z włodarzami klubu materiały wideo z występami Allena i Billinga, więc te wybory były poprzedzone analizą – dodaje Paweł Turkiewicz.

Zawodnikiem zweryfikowanym na parkietach Starego Kontynentu jest za to Robert Lewandowski. 33-letni środkowy, co prawda w sezonie 2012/2013 w barwach Turowa Zgorzelec wystąpił w 12 spotkaniach, łącznie przebywając na boisku niewiele ponad 50 minut, czyli tyle ile regulaminowo trwa mecz z dwiema dogrywkami, ale większe doświadczenie zebrał w lidze niemieckiej i czeskiej.

0 0 votes
Article Rating