Najlepsi trenerzy piłkarscy na świecie – subiektywny ranking

pep guardiola

Wybór najlepszego trenera piłkarskiego na świecie jest niezwykle trudny. Mimo to pokusiliśmy się o stworzenie naszego subiektywnego, pięcioosobowego rankingu. Kto znalazł się na jego czele i dlaczego? O tym w kilku słowach poniżej.

Najlepsi trenerzy piłkarscy – Julian Nagelsmann

Początek zestawienia i od razu pierwsza kontrowersja. Taka myśl przeszła z pewnością przez głowę sporego grona z Was. Umieszczenie na piątej lokacie aktualnego trenera Bayernu Monachium jest jednak naszym zdaniem zupełnie naturalne.

Życiorys 34-latka mimo bardzo młodego wieku jest materiałem na co najmniej jeden scenariusz filmowy. Poważna kontuzja kolana stanęła mu dobrych kilka lat temu na drodze podczas uprawiania profesjonalnej kariery zawodniczej.

Co w takim wypadku zrobił dwudziestokilkuletni Julian? Po chwilowym kryzysie i całkowitym obrzydzeniu futbolem wrócił do tej dyscypliny. Tym razem w roli szkoleniowca.

Niezwykle ambitny chłopak urodzony w Landsberg am Lech po jakimś czasie stanął wreszcie przed pierwszym poważnym i jednocześnie niezwykle trudnym zadaniem – przymusie utrzymania Hoffenheim w niemieckiej elicie.

Ci nieco bardziej zorientowani z Was wiedzą zapewne doskonale, że ta sztuka mu się rzecz jasna udała. Reszta pozostaje już historią.

Czy praca w Bayernie jest dla niego przysłowiowym sufitem? Absolutnie nie! Jesteśmy przekonani, że na hasło najlepsi trenerzy jego nazwisko będzie padało jeszcze wielokrotnie. Być może nawet w kontekście pracy dla innych wielkich futbolowych marek.

Najlepsi trenerzy piłkarscy – Thomas Tuchel

Obecność każdego z wymienianych w tym artykule trenerów nie jest oczywiście przypadkowa. Co było genezą umieszczenia na czwartej pozycji rankingu aktualnego szkoleniowca londyńskiej Chelsea? Rzecz jasna zdobycie upragnionego trofeum dla najlepszej klubowej drużyny w Europie.

Czy ta wygrana przyszła popularnym The Blues z łatwością? Biorąc pod uwagę rywali, jakich spotykali na swojej drodze, jesteśmy nawet zdania, że o trudniejszą drogę mogło być najzwyczajniej w świecie bardzo trudno.

najlepsi trenerzy piłkarscy na świecie

Oprócz Atletico, z którym Jorginho i spółka mierzyli się w 1/8 finału, na ich drodze stawał przecież jeszcze wielki Real Madryt, a także Manchester City, który zdawał się być zespołem niemożliwym do pokonania. Okazało się jednak, że niemożliwe nie istnieje.

W chwili tworzenia tego artykułu, a więc w dość zaawansowanym momencie kampanii 2021/2022 jego podopieczni nie prezentują się niestety na boiskach Premier League tak, jak były trener PSG z pewnością by sobie wymarzył. Jego natychmiastowe pożegnanie z angielską stolicą jest raczej co prawda wykluczone, lecz bez wątpienia należy pamiętać, że nikt nie jest niezastąpiony. Nawet ktoś, kto dał klubowi pierwszą wygraną w Lidze Mistrzów od przeszło dziewięciu lat.

Najlepsi trenerzy piłkarscy – Jurgen Klopp

Specjalista od zrobienia czegoś z niczego. Takim mianem powinien tytułować się Jurgen Klopp. Tylko najlepsi trenerzy na świecie są bowiem zdolni do tego, aby z drużyny absolutnie przeciętnej zrobić team, który sieje postrach na całym świecie.

najlepsi trenerzy piłkarscy na świecie

No dobra. Powiecie, że The Reds już taką wielką europejską potęgą wcale nie są. Racja. Jest w tym może ziarno prawdy. Droga, jaką pokonali od bycia zupełnie przeciętnymi do absolutnego topu jest aczkolwiek na pewno godna pochwały. I to co najmniej w 80 % zasługa właśnie Jurgena Kloppa.

Wymieńcie choć jednego szkoleniowca, który z takimi futbolowymi rzemieślnikami jak chociażby James Milner, Jordan Henderson czy też Joel Matip byłby w stanie przez tyle lat być na samym szczycie zarówno ligowej, jak i europejskiej areny. To zadanie, które są w stanie wykonać tylko najlepsi trenerzy z najlepszych.

Ciągłe rozciąganie w czasie negocjacji związanych z przedłużeniem kontraktu Mohameda Salaha, a także dalszy brak środków na znaczące transfery skutecznie torpedują dotrzymywanie kroku The Citizens.

Jeśli jednak ktoś miałby zatrzymać rozpędzony pociąg z błękitnej części Manchesteru, to będzie to właśnie charyzmatyczny trener z Niemiec. Nie mamy ku temu najmniejszych wątpliwości.

Najlepsi trenerzy piłkarscy – Roberto Mancini

Zestawienie najlepszy trenerów piłkarskich na świecie byłoby zupełnie nic niewarte bez twórcy drużyny, której grą zachwycali się kilka miesięcy temu niemal wszyscy kibice piłki nożnej na świecie. O kim tym razem mowa? Oczywiście o Roberto Mancinim.

Ten nieco bardziej wiekowy, lecz równie uzdolniony co poprzednicy dżentelmen przywrócił reprezentacji Włoch dawny blask i dał wiele radości wielu mieszkańcom tego pięknego kraju ulokowanego na Półwyspie Apenińskim.

Żartobliwie można byłoby stwierdzić, że elementem wielkiej ewolucji Squadra Azzurra była reprezentacja Polski dowodzona wtedy przez Jerzego Brzęczka. Przypomnijmy bowiem, że jednym z pierwszych spotkań zaliczanych do imponującej serii kolejnych meczów bez porażki w wykonaniu Niebieskich był pojedynek przeciwko naszym Orłom w ramach Ligi Narodów w 2018 roku. Czy to wtedy Polacy byli najbliżej wielkiej piłki reprezentacyjnej od zarania dziejów? Nie można tego wykluczyć.

Po wielkim sukcesie, jakim było rzecz jasna wygranie piłkarskiego Euro, przyszedł nieco gorszy okres w grze dwukrotnych mistrzów Starego Kontynentu. Co stało się w jego wyniku? Podopieczni Manciniego o awans do piłkarskiego mundialu muszą bić się w marcowych barażach.

Tak naprawdę nie byłoby w tym niczego strasznego, gdyby nie jeden „mały” fakt. W finałowym starciu ścieżki C ich rywalami będą prawdopodobnie reprezentanci Portugalii. Co z tego wyniknie? Tego nie wie nikt. Należy brać jednakże pod uwagę scenariusz, w którym Ciro Immobile i spółka z piłkarskiego nieba trafią momentalnie do piekła. Taki już jest urok futbolu. Czy tego chcemy, czy też nie.

Najlepsi trenerzy piłkarscy – Pep Guardiola

Za czasów pracy Pepa Guardioli w Barcelonie stworzyły się takie dwa nieformalne obozy, które dzieliły się na zwolenników i zdecydowanych antyfanów hiszpańskiego szkoleniowca. Tak się dziwnie składało, że druga z tych grup jednocześnie wyraźnie sympatyzowała z jego ówczesnym wielkim rywalem, jakim był bez wątpienia Jose Mourinho.

Dziś po kilkunastu latach od tego niezwykle interesującego okresu na trenerskim piedestale pozostał wyłącznie osobnik urodzony w katalońskiej gminie Santpedor.

najlepsi trenerzy piłkarscy na świecie

Złośliwi powiedzą, że jego wielkie sukcesy to wyłącznie zasługa olbrzymich środków finansowych, jakie zostały wydane na kolejnych zawodników, w każdym z klubów, które prowadził.

Czy jest to zarzut zupełnie oderwany od rzeczywistości? Na pewno nie. Zgodnie z wyliczeniami, które swojego czasu pojawiły się w mediach społecznościowych, Guardiola wydał ponad miliard funtów na transfery wyłącznie podczas swojej przygody za sterami City! Istnieje spore prawdopodobieństwo, że ktoś inny mając do dyspozycji takie kwoty, również byłby zdolny dopisać do swojego dorobku kolejne cenne trofea.

Fenomen znakomitego niegdyś pomocnika polega jednakże na czymś zupełnie innym. W każdym z miejsc, w których pracował, pozostawiał po sobie bardzo dobre wrażenie. Nie licząc pojedynczych przypadków, próżno szukać w jego zachowaniu wielkich kontrowersji. Pep po prostu broni się wynikami.

Jaka drużyna będzie jego następnym przystankiem? Tego do końca nie wiemy. Mamy jednak przypuszczenia graniczące z pewnością, że tam również uda mu się zaprowadzić klub na sam szczyt.

Sprawdź: Szewczenko trenerem Polski?

0 0 votes
Article Rating