Ogromne zainteresowanie projektami Aktywny Student i Aktywny Lublin

Aktywny Student i Aktywny Lublin to projekty realizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin. W ramach tych projektów każdy student lubelskiej uczelni, jak i mieszkaniec Koziego Grodu, może wziąć udział w bezpłatnych zajęciach sportowo-rekreacyjnych. Głównym celem tej inicjatywy jest propagowanie aktywnego spędzania wolnego czasu.

Do projektów Aktywny Student i Aktywny Lublin zgłosić mogą się wszyscy chętni, którzy spełnią podstawowy warunek, a więc posiadają ważne ubezpieczenie NNW. Dodatkowo – w przypadku żaków – istotne jest również posiadanie aktualnej legitymacji studenckiej lub karty ISIC AZS.

Każdy zainteresowany może wybrać coś dla siebie. Dla studentów oferowany jest szeroki wachlarz zajęć sportowo-rekreacyjnych, który obejmuje m.in. fitness, futsal, judo, kick-boxing, piłkę ręczną, strzelectwo czy też tenis ziemny. Istnieje również możliwość zapisania się na taniec towarzyski, zumbę, a nawet szachy, fitness, zumbę, aqua aerobik oraz nordic walking. Ponadto – z myślą o najmłodszych – zorganizowano zajęcia dla przedszkolaków oraz piłkę nożną dla dzieci. Projekty realizowane będą przez cały 2016 rok. Zainteresowani mają możliwość wyboru wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej, wymieniając miedzy innymi siłownię, pływalnię czy zajęcia zumby. Można wejść na stronę bo2016.pl i tam znajduje się dokładna rozpiska wszystkich zajęć – precyzuje Dariusz Gaweł, prezes AZS UMCS Lublin.

Projekt Aktywny Student stanowi odpowiedź na potrzeby żaków. Projekt ten to również oddolna inicjatywa studentów, którzy sami potrzebują ruchu. Zaczęło się to wszystko od tego, że z każdym rokiem studenci mają coraz mniej godzin WF-u. Innymi słowy – ilość aktywności fizycznej studentów była sukcesywnie zmniejszana, bowiem kiedyś mieli oni te zajęcia przez dwa lata, potem przez rok, a teraz jest to już tylko jeden semestr. Młodzi ludzie bardzo potrzebują ruchu i taka inicjatywa jest potrzebna, aby poszerzyć sekcje akademickie – dodaje sternik.

Głównym celem obu projektów jest popularyzacja zdrowego stylu życia, jak również zachęcanie do zaangażowania się w sport, który jest bezpiecznym sposobem spędzania wolnego czasu. – Istotna jest aktywizacja nie tylko studentów, ale całego społeczeństwa. Dobrze, że udało się, aby projekty były realizowane w naszym mieście – cieszy się prezes AZS UMCS.

Do udziału w zajęciach zgłaszać się można za pośrednictwem strony internetowej bo2016.pl – na tydzień przed ich rozpoczęciem. Natomiast termin wygaśnięcia zapisów upływa na trzy godziny przed danymi ćwiczeniami. Zapis internetowy traci ważność w momencie rozpoczęcia zajęć. – Aby wszystko było fair to istnieje możliwość zapisywania się siedem dni przed samymi zajęciami. Dlatego na przykład nie ma takiej możliwości, aby już dziś ktoś zapisał się na cały rok na jakieś zajęcia – wyjaśnia prezes AZS UMCS Lublin.

Z uwagi na fakt, że zajęcia sportowo-rekreacyjne prowadzone w ramach projektu cieszą się ogromnym zainteresowaniem, uruchomiono dodatkowe miejsca na najbardziej obleganych dyscyplinach, do których należą fitness, kick-boxing, strzelectwo i zumba. Co więcej – trwają starania o uruchomienie dodatkowych miejsc na zajęciach z tańca i przeniesieniu ich do większej sali. Docierające do nas informacje z przełomu stycznia i lutego mówią, że po pierwszym miesiącu zapisało się cztery tysiące dwustu uczestników. Wierzymy zatem, że liczba osób, które będą brały czynny udział w tych zajęciach, będzie jeszcze sukcesywnie wzrastała. To duże zainteresowanie pokazuje, że te projekty, które są realizowane w każdej uczelni w Lublinie, są dobrym pomysłem. Rok 2016 jest pierwszym rokiem, kiedy te projekty są realizowane. Ponadto wierzymy, że w przyszłych latach będą one kontynuowane. Zachęcamy wszystkich, aby zapisywali się oraz spróbowali naszej oferty – zachęca Gaweł.