Powołania do kadry dla pływaczek z Lublina

Trener kadry juniorek – Piotr Woźnicki – docenił dobre występy reprezentantek Lubelszczyzny na rozgrywanych w Lublinie Mistrzostwach Polski Juniorów. Julia Adamczyk, Wiktoria Samuła i Gabriela Bernat otrzymały powołania na pływacki wielomecz w Sofii.

Przypomnijmy, że Julia Adamczyk (AZS UMCS Lublin) w Mistrzostwach Polski Juniorów nie miała sobie równych i zgarnęła dwa złote medale – na dystansie 200 i 400 metrów stylem zmiennym. Do zdobyczy medalowych dorzuciła jeszcze brąz na 200 metrów stylem motylkowym. Ponadto, na Mistrzostwach Polski Seniorów, które odbyły się w grudniu, wywalczyła brązowy krążek na 400 metrów stylem zmiennym. Klubowa koleżanka Adamczyk – Wiktoria Samuła – w Mistrzostwach Polski Juniorów dwukrotnie była trzecia – na dystansie 100 i 200 metrów stylem klasycznym.

Powołanie do kadry otrzymała również inna reprezentantka z Lubelszczyzny – Gabriela Bernat – zawodniczka Skarpy Lublin. W Mistrzostwach Polski Juniorów wywalczyła srebro na dystansie 200 metrów stylem dowolnym.

Zawody w stolicy Bułgarii rozpoczną się 2 kwietnia i potrwają dwa dni. Wystartują w nich pływacy z krajów krajów: Brazylii, Bułgarii, Cypru, Grecji, Izraela, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy oraz Polski.

KOMENTARZ EKSPERTA

Piotr Kasperek (koordynator sekcji pływackiej AZS UMCS Lublin): Powołania na wielomecz należy ocenić pozytywnie. Kryteria Polskiego Związku Pływackiego zostały ustalone w taki sposób, że pierwsza zawodniczka z rocznika 1999/2000, która uzyska najlepszy czas na danym dystansie, dostaje kwalifikację do kadry juniorów. Julia Adamczyk wywiązała się z tego zadania znakomicie. Myślę, że nie należy jednak przywiązywać wielkiej wagi do tego typu imprezy. Takie zawody rozgrywane są od lat na poziomie średniej europejskiej, bo w Sofii nie zobaczymy mocnych ekip z Europy. Przez zawodników i trenerów takie powołania traktuje się jako wyróżnienie. Należy podkreślić, że najważniejszym startem dla powołanych zawodniczek będą Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Szczecinie, które odbędą się w maju. One są bezpośrednią kwalifikacją do Mistrzostw Europy, a te rozpoczną się w lipcu na Węgrzech. Na ukończonych w niedzielę zawodach Grand Prix Pucharu Polski w Lublinie  – Julia Adamczyk uzyskała czas lepszy od wymaganego  minimum na ME. Jednak, żeby tam pojechać będzie musiała potwierdzić dobrą formę. To samo dotyczy Wiktorii Samuły i Gabrieli Bernat. Jeśli uda się zakwalifikować do mistrzostw, to właśnie one będą najważniejszą imprezą dla zawodniczek.