Pretendent do zdobycia medalu – sylwetka Konrada Czerniaka

Za nieco ponad dwa tygodnie Lublin będzie gospodarzem Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu. Niewątpliwie jedną z gwiazd tego prestiżowego wydarzenia sportowego będzie Konrad Czerniak. Warto zatem przyjrzeć się z bliska sylwetce tego sportowca.

Konrad Czerniak to jeden z największych talentów polskiego pływania.

Sportowiec jest wychowankiem klubu KS Wisła Puławy, gdzie spędził większość swojej dotychczasowej kariery. Od 2014 roku 26-latek reprezentuje barwy klubu z Górnego Śląska – AZS AWF Katowice.

Duży wpływ na sukcesy tego pływaka ma trener Sławomir Słotwiński, z którym współpracował do zakończenia szkoły podstawowej. Konrad zaufał następnie Ryszardowi Kowalczykowi, a obecnie ćwiczy pod bacznym okiem Bartosza Kizierowskiego.

Kariera Czerniaka to prawdziwe pasmo sukcesów. 26-latek jest trzykrotnym medalistą mistrzostw świata. Pierwszy krążek na imprezie tej rangi zdobył w 2011 roku w Szanghaju, gdzie wywalczył srebro na dystansie 100 m stylem motylkowym. Czas jaki wtedy uzyskał (51,15), do tej pory jest jego rekordem życiowym na tym dystansie. Po dwóch latach przyszła pora na Barcelonę. Tym razem puławianin sięgnął po brąz na 100 m stylem motylkowym, z wynikiem 51,46. Ze zwycięzcą zawodów – Węgrem Laszlo Csehem – Czerniak przegrał zaledwie o 0,01 sekundy! Reprezentant AZS AWF Katowice medal zdobył również na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Kazaniu. Zawodnik z Lubelszczyzny popłynął po brąz w konkurencji 50 m stylem motylkowym. Puławianin to także m.in. dwukrotny mistrz Europy na krótkim basenie. Tytuły te zdobył w Szczecinie w 2011 roku na dystansie 50 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym. Po mistrzostwo Starego Kontynentu Czerniak sięgnął również w 2014 roku w Berlinie – na 100 m motylkiem. W jego dorobku jest wiele rekordów Polski.

Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców nie będą jedyną imprezą, na której w Lublinie pojawi się Czerniak. 22 grudnia puławianin ponownie zawita na nowo otwarty kompleks Aqua Lublin. Odbędzie się tam bowiem II edycja zawodów o Puchar Konrada Czerniaka. Impreza sportowa ma na celu popularyzację sportu oraz zaszczepienie pasji do uprawiania sportu wśród dzieci i młodzieży.

ZDANIEM EKSPERTA

Tomasz Duszyński (organizator merytoryczny Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu): – Konrad to klasa sama w sobie. Na większości zawodów, na jakich się pojawia, reprezentuje najwyższy, światowy poziom. Obecnie ma bardzo intensywny okres startowy. Dopiero co zakończył swój udział w Mistrzostwach Hiszpanii, a już w tym tygodniu czekają go Mistrzostwa Europy na basenie 25 m w Netanya w Izraelu. Przed przyjazdem do Lublina wystartuje jeszcze w zawodach w Amsterdamie. Także będzie miał prawo być trochę zmęczony, ale jak wspomniałem wyżej – Konrad to światowa klasa i można być pewnym, że szczególnie na Lubelszczyźnie, a więc w swoim regionie, będzie się chciał pokazać z jak najlepszej strony. Co do rekordów Polski, Aqua Lublin wydaje się być bardzo szybkim basenem, dlatego spodziewamy się wielu bardzo dobrych wyników i wierzymy, że jak nie nie Konrad, to przynajmniej kilku pływaków osiągnie rekordowe rezultaty. Ażeby ich bardziej zmotywować przygotowaliśmy specjalną pulę pieniężną do podziału wśród wszystkich, którzy osiągną czasy lepsze niż rekordy Polski seniorów.