Rekord frekwencji podczas XXIV Międzynarodowego Biegu Solidarności

W sobotę odbyła się XXIV edycja Międzynarodowego Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980″. Do tegorocznego półmaratonu przystąpiła rekordowa liczba uczestników.

Jako pierwsi linię mety przekroczyli biegacze z Charytatywnego Biegu VIP, dzięki którym mają zostać ufundowane stypendia dla uzdolnionych dzieci z wielodzietnych rodzin. Wśród nich najlepszy okazał się Łukasz Piskorek.

Kolejnym punktem była rywalizacja studentów, młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych oraz niepełnosprawnych. Mieli oni do pokonania dystans dwóch kilometrów. Rywalizację studentów zdominowali Angelika Skoczeń i Sylwester Lepiasz. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężyli Kamil Oleszek i Julia Pleskaczyńska, wśród gimnazjalistów triumfowali Szymon Gustaw i Natalia Zych. Zmagania najmłodszych wygrali Oliwia Zielińska i Patryk Pułajdowicz. W rywalizacji osób niepełnosprawnych pierwsi metę pokonali Weronika Zaborek i Adam Bloch.

Ostatnim etapem XXIV Biegu Solidarności “Lubelski Lipiec 1980” był 4. PKO Półmaraton. Na starcie stanęło pięćset dziewięćdziesięciu zawodników, a więc o sześćdziesiąt osób więcej niż w roku ubiegłym. Najdłuższym dystansem do pokonania było dwadzieścia jeden kilometrów – trasa spod Portu Lotniczego w Świdniku do Alei Zygmuntowskich w Lublinie.

Metę jako pierwszy pokonał Kenijczyk Hillary Kimaiyo. Na drugim stopniu podium stanął jego rodak, Boniface Nduva. Ostatnie miejsce należało natomiast do Ukraińca, Andrzeja Starżyńskiego. Najlepszy z Polaków Michał Biały zajął piąte miejsce.

W rywalizacji kobiet podium wyglądało podobnie. Najlepsze również okazały się Kenijki, Stellah Barsosio, Christine Oigo oraz Ukrainka Tetyana Veryngor. Wśród Polek najlepsza okazała się Magda Kłoda, która zakończyła bieg na piątej pozycji.