Rugby także w gimnazjum?

Zajęcia z rugby mogą być prowadzone od nowego roku szkolnego w Gimnazjum nr 10 im. Księdza Jana Twardowskiego, przy ul. Wajdeloty 12 w Lublinie. Klasę sportową o takim profilu chce otworzyć w szkole Lubelski Okręgowy Związek Rugby we współpracy z Budowlanymi Lublin.

Uczniowie szkół podstawowych już od dwóch lat poznają tajniki rugby tag, czyli bezkontaktowej odmiany tej dyscypliny sportu. Natomiast możliwe, że od nowego roku szkolnego rugby będzie można trenować także w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (o tym informowaliśmy tutaj), a także w gimnazjum. Lubelski Okręgowy Związek Rugby z pomocą Budowlanych Lublin bowiem chce otworzyć klasę sportową w Gimnazjum nr 10. im. Księdza Jana Twardowskiego, przy ul. Wajdeloty 12 w Lublinie. – Dyrektor tej szkoły Tomasz Szabłowski jest bardzo przychylny temu pomysłowi. Obecnie trwają przygotowania, ale szkoła ma już doświadczenie w prowadzeniu klas sportowych, ponieważ w Gimnazjum istnieje już taka klasa pod patronatem MKS Selgros Lublin – mówi prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Rugby, Maciej Powała-Niedźwiecki.

Jednak, żeby taka klasa powstała, musi się do niej zapisać przynajmniej 26 uczniów. – Liczymy, że dwa lata funkcjonowania rugby tag w szkołach podstawowych przyniesie efekt i nie będzie problemu z naborem – dodaje prezes. Do klasy w maju mogą zapisywać się wszyscy, również dziewczyny. – Na razie nie ma w Lublinie drużyny kobiecej, ale bardzo możliwe, że w niedalekiej przyszłości powstanie – przekonuje Powała- Niedźwiecki. Uczniowie, którzy zapiszą się do klasy o profilu rugby, będą mieli dziesięć godzin lekcyjnych wychowania fizycznego. Zajęcia będą tak wkomponowane w plan, że treningi będą odbywać się od razu po szkole. – Dzięki temu chłopcy i dziewczęta później będą mieli już czas na swoje sprawy. Nie będzie tak, że szkołę kończą na przykład o 13.00, a potem o 19.00 mają jeszcze trening. To jest na pewno duże ułatwienie –  mówi prezes Lubelskiego Okręgowego Związku Rugby

Lekcje wychowania fizycznego będą prowadzili nauczyciele i trenerzy rugby drugiej klasy Marian Florek i Stanisław Więciorek. Ponadto chłopcy będą brali udział w mistrzostwach młodzików oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie będą reprezentować barwy Budowlanych. Lubelski klub rugby będzie również pomagał przy funkcjonowaniu klasy, udostępniając sprzęt, czy boisko. –Atutem tego pomysłu jest również to, że klasa powstanie w dobrym gimnazjum, które jest bardzo wysoko w rankingach. Tak więc rodzice nie powinni się obawiać, że ich dzieci zaniedbają naukę – kończy Maciej Powała-Niedźwiecki.