Ruszyły XV Igrzyska Paraolimpijskie

7 września w Rio de Janeiro rozpoczęły się XV Igrzyska Paraolimpijskie. Lublin w tej imprezie reprezentuje sześciu sportowców, których sylwetki prezentujemy poniżej.

logo_LUBLIN_nowePIOTR SAWICKI

Piotr Sawicki urodził się w Jastrzębiu Zdrój. W barwach Integracyjnego Centrum Sportu i Rehabilitacji Start w Lublinie występuje od 1998 roku. 42-latek, który reprezentuje Polskę w zawodach łuczniczych, blisko trzydzieści lat temu uległ wypadkowi, po którym doznał złamania kręgosłupa w odcinku piersiowym TH7. Od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim.

Jego przygoda z łukiem rozpoczęła się w Szkole Zawodowej w Konstancinie, o której dowiedział się z telewizji. Nauczył się tam nie tylko współpracy z wózkiem inwalidzkim czy pokonywania nowych przeszkód, ale przede wszystkim spróbował różnych dyscyplin sportu. Zwyciężyło łucznictwo.

Sawicki swój pierwszy międzynarodowy sukces odniósł w 1997 roku, zostając srebrnym medalistą Halowych Mistrzostw Europy w Belgii. Ma na swoim koncie także Puchar Świata zdobyty w Anglii w 2006 roku. Największym dokonaniem 42-latka jest jednak złoty medal Mistrzostw Świata w Bangkoku z 2013 roku, wywalczony w mikście z Mileną Olszewską. W dorobku ma także dwa tytuły mistrza Europy z 2016 roku z Francji (w mikście z Olszewską i drużynowy z Pawłem Kapustą i Ireneuszem Daleszyńskim). Te dwa ostatnie dokonania zapewniły mu wyjazd do Brazylii.

Prywatnie, Piotr Sawicki pracuje jako instruktor w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, udzielając wsparcia osobom świeżo po wypadkach.

Dla zawodnika ICSiR Start Lublin będą to już czwarte igrzyska paraolimpijskie. Podopieczny Marka Olszewskiego startował wcześniej w Atenach, Pekinie i Londynie. W Rio de Janeiro Sawicki zaprezentuje się zawodach indywidualnych oraz w mikście w parze z brązową medalistką Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, Mileną Olszewską.

Daty startów

10 września, 20:00 – eliminacje, łuk klasyczny
11 września, 14:00 – 1/8 finału, klasyczny, mikst (w parze z Mileną Olszewską)
11 września, 20:00 – ewentualnie 1/4 finału, łuk klasyczny, mikst (w parze z Mileną Olszewską)
11 września, 21:40 – ewentualnie 1/2 finału, łuk klasyczny, mikst (w parze z Mileną Olszewską)
11 września, 22:50 – ewentualnie mecz o trzecie miejsce, łuk klasyczny, mikst (w parze z Mileną Olszewską)
11 września, 22:45 – ewentualnie finał, łuk klasyczny, mikst (w parze z Mileną Olszewską)
13 września, od 14:00 – sesja, łuk klasyczny.

 

ADAM DUDKA

Adam Dudka jest 35-letnim reprezentantem Polski w łucznictwie urodzonym w Lublinie. Integracyjne Centrum Sportu i Rehabilitacji Start reprezentuje od 2010 roku.

Największym sukcesem lublinianina jest tytuł mistrza Polski zdobyty w Boguchwale w 2014 roku. Rok później w Halowych Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Kielcach, stanął na najniższym stopniu podium. Awans na Igrzyska Paraolimpijskie w Rio wywalczył w tym roku w czeskim Novym Mescie, zajmując drugie miejsce w turnieju kwalifikacyjnym, pokonując trzydziestu dwóch zawodników.

Dla Adama Dudki występ w Rio de Janeiro będzie pierwszą próbą zaprezentowania się na paraolimpiadzie. Jego trenerem również jest Marek Olszewski.

Daty startów

10 września, 14:00 – eliminacje, łuk bloczkowy
14 września, od 14:00 – ewentualnie 1/16 finału, łuk bloczkowy
14 września, od 20:00 – ewentualnie 1/8 finału, łuk bloczkowy
14 września, od 22:00 – ewentualnie 1/4 finału, łuk bloczkowy
14 września, od 23:00 – ewentualnie 1/2 finału, łuk bloczkowy
14 września, 23:30 – ewentualnie mecz o trzecie miejsce, łuk bloczkowy
14 września, 23:45 – ewentualnie finał, łuk bloczkowy.

 

MARCIN POLAK/MICHAŁ ŁADOSZ

Marcin Polak i Michał Ładosz to zawodnicy Kolarskiego Klubu Tandemowego Hetman Lublin.

Ten pierwszy ma trzydzieści trzy lata i zmaga się z krótkowzrocznością – widzi resztką wzroku i tylko z bardzo bliskiej odległości. „Jego oczami” podczas zawodów jest o rok młodszy Michał Ładosz.

Największym sukcesem kolarskiej dwójki jest złoty medal w zawodach ze startu wspólnego podczas Mistrzostw Świata w Kanadzie w 2013 roku. Podczas tej samej imprezy lubelski duet sięgnął po brązowy krążek w jeździe na czas. Rok temu Polak i Ładosz stanęli na najniższym stopniu podium w jeździe na dochodzenie podczas Mistrzostw Świata w Holandii. Ponadto, mają w swoim dorobku kilkanaście tytułów mistrzów Polski.

Daty startów

11 września, 15:47 – finał wyścigu na jeden kilometr
14 września, 18:30 – jazda indywidualna na czas.

 

IWONA PODKOŚCIELNA/ALEKSANDRA TECŁAW

Iwona Podkościelna i Aleksandra Tecław to zawodniczki Kolarskiego Klubu Tandemowego Hetman Lublin.

Ta pierwsza ma dwadzieścia siedem lat i pochodzi z Bychawy. Urodziła się z zaćmą wrodzoną i we wczesnym dzieciństwie zostały jej usunięte soczewki z obu oczu. Jej sportową partnerką jest 29-letnia Aleksandra Tecław.

Reprezentantki województwa lubelskiego awans na paraolimpiadę wywalczyły dzięki zajęciu pierwszego miejsca w Mistrzostwach Świata w 2015 roku. Lubelski duet może poszczycić się złotymi medalami mistrzostw Polski i miejscami na podium podczas zawodów pucharu świata.

Dla tego duetu, podobnie jak dla Marcina Polaka i Michała Ładosza, będą to pierwsze igrzyska paraolimpijskie w karierze.

Daty startów

11 września, 15:00 – eliminacje wyścigu na dochodzenie
11 września, 21:30 – ewentualny finał wyścigu na dochodzenie
14 września, 18:30 – jazda indywidualna na czas.