Shuttle Time – Badminton w szkołach? (Wywiad)

Światowa Federacja Badmintona stworzyła program który ma na celu upowszechnianie badmintona i wprowadzenie go do szkół na całym świecie. W rozmowie z trenerem klubu FZ Forza Lublin Jarosławem Suwałą, który jest głównym szkoleniowcem programu Shuttle Time w naszym kraju dowiemy się co ma do zaoferowania Federacja dla badmintona u podstaw w naszym kraju.

Bartłomiej Olek – LUBSPORT.PL: Czym jest projekt Shuttle Time i co ma on na celu?

Jarosław Suwała – trener FZ Forza Lublin:  Shuttle Time to program Światowej Federacji Badmintona kierowany do szkół i przedszkoli. Ma na celu upowszechnianie badmintona i stworzenie możliwości gry każdemu dziecku. Badminton doskonale wpisuje się w program wychowania fizycznego i dzięki niemu można realizować ogólne cele programu WF-u w szkołach. Program ST wyposaża nauczycieli w niezbędną wiedzę na temat podstaw badmintona i uczy ich jak w bardzo łatwy sposób planować i prowadzić bezpieczne i radosne lekcje z badmintonem.

Czy Shuttle Time przyjmie się w polskich salach gimnastycznych?

Mogę śmiało powiedzieć że już się przyjął i to bardzo dobrze. Powszechnie wiemy że Ministerstwo Sportu i Turystyki stara się odbudować polski sport u podstaw. Wiele dyscyplin zastanawia się jak do tego tematu podejść. My mało tego że mamy projekt to jest on sprawdzony i rozwija się bardzo szybko więc w tym przypadku będziemy przykładem dla innych dyscyplin w naszym kraju.

Czy to oznacza też że będziemy mieli mistrzów badmintona w przyszłości?

Tego z całego serca sobie i innym trenerom życzę. Aby rozmawiać o mistrzostwie sportowym musimy zacząć od podstaw czyli od powszechności danej dyscypliny, od tego w jakim stopniu jest dostępna dla społeczeństwa i na jakim poziomie wyszkolenia znajdują się nauczyciele wychowania fizycznego, bo tam wszystko się zaczyna. Załóżmy, że badminton trafia do grupy sportów, które znajdują się w programie nauczania i opanowanie podstaw jest obowiązkowe i podlega ocenie w szkole. Tak samo jak w przypadku piłki siatkowej, koszykowej czy nożnej. Zainteresowanie tym sportem rośnie bardzo szybko, a nauczyciele są w stanie prawidłowo nauczyć techniki gry. Powstają Szkolne Kółka Sportowe i Uczniowskie Kluby Sportowe gdzie szkolenie przechodzi na wyższy poziom. Rywalizacja międzyszkolna jest bardzo duża. W wielu miejscach zakładane są profesjonalne kluby, które zapewniają dalsze szkolenie i  utrzymanie zawodników. Sport ten staje się medialny, popularne są rozgrywki ligowe, krajowe i międzynarodowe… Niestety póki co brzmi to jak ładna bajka, bo znajdujemy się na samym początku tej długiej drogi. Ja osobiście wierze, że jest to możliwe i już od dłuższego czasu realizuję ten plan

badm

Co badminton sam w sobie ma do zaoferowania?

Badminton jest bardzo uniwersalny i jest sportem ogólnorozwojowym. Jako dyscyplina olimpijska z łatwością wpisuje się w różne grupy wiekowe o różnych zdolnościach motorycznych. Badminton jest dyscypliną paraolimpijską. Pole rozwoju jest bardzo duże. Na zajęciach pojawiają się dzieci w wieku 4 lat, młodzież gimnazjalna, osoby dorosłe a nawet seniorzy. W zeszłym tygodniu przeprowadziliśmy pierwszy trening z grupą młodzieży głuchoniemej, od października chcemy uruchomić zajęcia dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Badminton kształtuje wiele cech motorycznych jak: szybkość i zwinność, koordynację wzrokowo – ruchową, umiejętność stabilności i równowagi, umiejętność skakania i lądowanie, umiejętność rzucania i łapania, pozwala na stopniowe zwiększanie wydolności organizmu i adaptację do wysiłku. Jest to dyscyplina indywidualna ale w przeciwieństwie do tenisa bez zgranego zespołu trudno jest funkcjonować.

Z tego co widzę to cała rodzina może uprawiać ten sport.

Dokładnie tak. Ojciec z córką, wnuczek z babcią i tak dalej. Organizowane są turnieje rodzinne i pikniki na których jest dużo zabawy a rodziny mają możliwość zacieśniać więzi.

Wracając do projektu Shuttle Time. W jakich miejscach program już funkcjonuje?

Jako pierwsze pilotażowo Shuttle Time wprowadziło województwo świętokrzyskie w roku 2013. Liczba zgłoszonych szkół do projektu to ponad 230, co jest ogromnym sukcesem. Ruszyły szkolenia dla trenerów i nauczycieli. Badminton pojawił się na lekcjach w szkole. Liga międzyszkolna nabrała pędu. Powstały kółka sportowe, klasy sportowe o profilu badmintona i UKS-y. Obecnie szkolenie trenerów weszło na wyższy poziom gdyż nabyta wiedza za pomocą projektu Shuttle Time wystarczy na określony czas. Jest bardzo duże zainteresowanie wśród nauczycieli rozpoczęciem zajęć zorganizowanych w UKS-ach, czy klubach sportowych.
Ponadto w województwie mazowieckim, podkarpackim, opolskim i podlaskim projekt wystartował bardzo dobrze. Bardzo duża grupa ludzi jest zaangażowana w rozwój projektu, co daje wymierne efekty. Teraz dla nas najważniejsza jest ciągłość i utrzymanie najwyższej jakości.

W jaki sposób odbywa się wdrażanie projektu na danym terenie?

Rozpoczęcie odbywa się na szczeblach osób decyzyjnych czyli Polski Związek Badmintona i władze lokalne danego województwa. Wiadomo że za każdym działaniem idą nakłady finansowe i porozumienie jest konieczne. Następnie zbiera się zainteresowane szkoły i kolejnym krokiem jest szkolenie dla osób, które będą szkoliły dalej. To zaledwie 16 godzin ale bardzo wartościowych. Osoby przeszkolone biorą pod opiekę po kilka szkół na danym terenie i organizują dalsze szkolenia. Na każdym terenie wybrany jest koordynator projektu, który pomaga w dalszym rozwoju i jest łącznikiem pomiędzy PZBad i głównymi trenerami projektu. Udział w szkoleniu jest bezpłatny, a  dla najbardziej zaangażowanych przewidziane są granty w postaci pakietów startowych ze sprzętem do badmintona. Światowa i Europejska federacja badmintona wymaga najwyższej jakości i dba o najmniejsze szczegóły projektu. Wszystko odbywa się bardzo profesjonalnie. Miejmy nadzieję że już niebawem i w naszym województwie zagości Shuttle Time, i że badminton w Lublinie będzie coraz bardziej popularny.