Sukces utalentowanej tenisistki z Lublina na Mistrzostwach Polski Juniorek

Nina Furmaniak to nazwisko utalentowanej tenisistki z Lubelszczyzny, o której z pewnością usłyszymy jeszcze wiele razy. Kilka dni temu zawodniczka UKT Akademii Tenisa Pol-Sart Lublin wywalczyła brąz na Mistrzostwach Polski Juniorek w grze pojedynczej, które rozgrywane były w Warszawie.

17-letnia zawodniczka przystąpiła do zawodów rozstawiona z numerem szóstym. W swoim pierwszym pojedynku spotkała się z Mają Pindelską z pomorskiego PM. Młoda tenisistka z Lubelszczyzny rywalizację rozpoczęła od zwycięstwa. Swoją rywalkę pokonała w trzech setach (6:4, 2:6, 6:2).

W drugiej rundzie Nina Furmaniak zmierzyła się z Zuzanną Wilk, która reprezentuje barwy klubowe zespołu KS Górnik Bytom. Do wyłonienia zwyciężczyni tego pojedynku również potrzebne były trzy partie. Początek nie był zbytnio udany, bowiem w pierwszym secie zawodniczka UKT Akademii Tenisa Pol-Sart Lublin musiała uznać wyższość rywalki, przegrywając 4:6. Podopieczna Marka Oratowskiego w odpowiednim momencie odnalazła właściwy rytm gry i w kolejnych odsłonach wygrała 6:2 i 6:2.

Dwa triumfy zapewniły zawodniczce z Lublina grę w ćwierćfinale, gdzie czekało ją nie lada wyzwanie. Jej przeciwniczką była rozstawiona z numerem drugim Weronika Foryś, grająca na co dzień w zespole KT Legia Warszawa. Ten mecz nie należał do łatwych. Po wyrównanym pojedynku to tenisistka z Koziego Grodu mogła cieszyć się z awansu do półfinału. Nina zwyciężyła 6:4, 5:7, 6:4.

Pasmo wygranych zostało przerwane w półfinale, gdzie Nina zagrała z Julią Oczachowską z AT Angelique Kerber. 17-letnia tenisistka z Lublina przegrała z późniejszą mistrzynią Polski w dwóch setach (2:6, 3:6). Ostatecznie zawodniczka Marka Oratowskiego zakończyła swój udział w Mistrzostwach Polski Juniorek na trzecim miejscu, zdobywając tym samym brązowy medal.

KOMENTARZ EKSPERTA

Marek Oratowski (trener): – W tenisie – w kategorii juniorek w grze pojedynczej – nie osiągaliśmy sukcesów od ponad dekady. W końcu przyszedł ten dzień, w którym Nina zdobyła brąz na Mistrzostwach Polski Juniorek. Mam nadzieję, że ten sukces pomoże jej otworzyć się i stanie się bodźcem do jeszcze większej pracy w dążeniu do kolejnych sukcesów. Dla Niny to ostatni rok, w którym rozgrywa ona spotkania na etapie juniorskim, ponieważ w przyszłym roku będzie już startowała na szczeblu seniorskim. W najbliższej przyszłości czeka ją udział w turniejach na Malcie, gdzie z pewnością będzie chciała pokazać się z dobrej strony. Być może w przyszłości Nina będzie pierwszą kobietą z Lubelszczyzny, która będzie sklasyfikowana w rankingu WTA. Aczkolwiek tenis to droga dyscyplina, a dużych sponsorów nie mamy. Są jedynie pojedynczy miłośnicy sportu, którzy starają się wspierać zawodniczkę. Należałoby tutaj wymienić firmę Logistor, Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta oraz Lubelski Klub Tenisowy. Mam nadzieję, że znajdzie się jeszcze kilku pojedynczych sponsorów, którzy będą chcieli współpracować i wspierać karierę zawodniczki. Naszym celem w tym roku jest załapanie się na turniej juniorski wielkiego szlema. Osobiście uważam, że w najbliższym czasie najlepszy byłby Nowy Jork, czyli turniej US Open, ale tak naprawdę najbliższe miesiące pokażą co z tego wyniknie. Według mnie – biorąc pod uwagę poziom, jaki prezentuje Nina – znajduje się ona w pierwszej piątce juniorek. Osobiście grałem kiedyś w tenisa i widziałem wiele spotkań, zatem mogę przyznać, że gra tej zawodniczki wygląda naprawdę dobrze. Wracając do turnieju – uważam, że to był dobry występ Niny. Myślę jednak, że z pewnością byłby zdecydowanie lepszy, gdyby udało się zdobyć mistrzostwo Polski, ale brąz to i tak duży sukces, z którego należy się cieszyć. Jechaliśmy po tytuł, ale brąz również jest dobrym wynikiem. Przypomnijmy, że pół roku temu – w czasie Letnich Mistrzostw Polski w Sopocie – Nina doszła do ćwierćfinału. Na obecnych doszła już do półfinału, zatem idąc tym tropem liczymy na to, że na następnym czempionacie sięgnie już po najwyższe trofeum.