Tomasz Duszyński: Chcemy, żeby były to niezapomniane Mistrzostwa (Wywiad)

Do startu Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu pozostało dokładnie dwadzieścia pięć dni. Na jakim etapie przygotowań do zawodów są organizatorzy? Czy w Lublinie możemy spodziewać się gwiazd? O tym rozmawialiśmy z organizatorem merytorycznym imprezy – Tomaszem Duszyńskim.

Mistrzostwa_Polski_w_pływaniu_Lublin_2015Bartosz Biernacki – LUBSPORT.PL: Do startu Zimowych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu pozostał już niespełna miesiąc. Na jakim etapie są przygotowania do zawodów?

Tomasz Duszyński: Obecnie bardzo dużo się dzieje. Dopracowujemy wiele kwestii organizacyjnych, logistycznych, a także promocyjnych. Tydzień temu zakończyliśmy proces naboru wolontariuszy i mamy już skompletowany skład 20 osób, z którymi już wkrótce rozpoczynamy pierwsze szkolenia. Basen został otworzony stosunkowo późno, więc czasu na jego sprawdzenie i przygotowanie do Mistrzostw nie mamy za wiele. To skomplikowane przedsięwzięcie, więc pracy jest co nie miara. Spodziewamy się rekordowej liczby uczestników. W tym momencie mamy już ponad 450 zgłoszeń na miejsca hotelowe, a liczymy, że do zawodów przystąpi nawet 600-700 pływaków, co pokazuje skalę i ogrom całej imprezy.

Aqua Lublin będzie gotowa na takie wydarzenie? Czy istnieje zagrożenie, że nie zdążycie?

Zagrożenia nie ma. Zależy nam jednak na tym, żeby cała impreza był na jak najwyższym poziomie. Chcemy, żeby były to niezapomniane Mistrzostwa. Dla Aqua Lublin będzie to naprawdę duży i poważny sprawdzian. Wiadomo, że obiekt działa stosunkowo krótko i to będą pierwsze tak duże zawody na tym basenie i to od razu najważniejsze w całym jesienno-zimowym kalendarzu pływackim w Polsce.

Czy w Lublinie możemy spodziewać się głośnych nazwisk?

Oczywiście, że tak. Stawią się wszyscy medaliści i finaliści Mistrzostw Świata w Kazaniu. Będzie Radosław Kawęcki, Konrad Czerniak, Paweł Korzeniowski, Wojciech Wojdak, Aleksandra Urbańczyk czy Anna Dowgiert. Swój przyjazd zapowiadają także zawodnicy trenując obecnie w USA, na czele z naszym lubelskim rodzynkiem Janem Świtkowskim. W Lublinie spodziewać się także możemy olimpijki z Pekinu i wielokrotnej medalistki mistrzostw Europy – Katarzyny Baranowskiej, która powraca do wielkiego pływania po kilku latach przerwy.

Czy w związku z występem czołowych, polskich pływaków, możemy spodziewać się rekordowych czasów?

Basen wydaje się być bardzo szybki. Ze względu na jego głębokość może się okazać, iż jest to obecnie najszybszy tego typu obiekt w naszym kraju. Lubelscy trenerzy robili porównania czasów swoich zawodników na Aqua Lublin do innych lokalnych obiektów i jednoznacznie stwierdzili, iż na Aqua Lublin pływa się zdecydowanie szybciej. Wszystko zweryfikują oczywiście Mistrzostwa. Bardzo zależy nam na dobrych wynikach. Cały czas rozmawiamy z potencjalnymi sponsorami i jesteśmy na dobrej drodze do tego, żeby wygospodarować specjalną pulę pieniędzy, która będzie przeznaczona na nagrody za rekordy Polski. Mówiąc o sponsorach chciałbym podkreślić, że pozyskaliśmy już kilku partnerów. Partnerem strategicznym jest oczywiście Miasto Lublin. Ponadto najmocniej zaangażowały się Lotto, Mitsubishi Parexbud, a także firma W. Śliwiński. Z Mitsubishi planujemy uruchomienie specjalnego Mitsubishi Taxi, które dowozić będzie największe gwiazdy Mistrzostw na Aqua Lublin i do hoteli. Firma W. Śliwiński potwierdziła trzy nagrody w postaci zegarków, które zostaną wręczone najlepszemu zawodnikowi i zawodnicze Mistrzostw, a także najlepszemu zawodnikowi z województwa lubelskiego – już bez podziału na płeć. Dzięki uprzejmości ZTM w Lublinie po raz pierwszy w historii zawodów pływackich, wszyscy zawodnicy i trenerzy mają zagwarantowane darmowe przejazdy na cały okres Mistrzostw Polski. Dodatkowo jedna z wizytówek Lubelszczyzny – Nałęczowianka zapewni wodę, partner techniczny PZP – Arena, ubierze sędziów, wolontariuszy i organizatorów w specjalne okolicznościowe koszulki. Przed basenem staną dwa food tracki. Planujemy też inne dodatkowe atrakcje, być może krótki koncert na otwarcie. Przy okazji chciałbym bardzo podziękować Paulinie Barzyckiej, która bardzo mocno zaangażowała się w pozyskiwanie sponsorów.

Wiadomo, że lubelskie Mistrzostwa Polski będą równocześnie kwalifikacją do przyszłorocznych Mistrzostw Europy. W jakim stopniu zwiększa to rangę tych zawodów?

Jako, że będzie to jedyna impreza, podczas której będzie można wypełniać minimum na londyńskie ME, zdecydowanie wpływa to na prestiż samych zawodów. Miejmy nadzieję, że przełoży się to na osiągane w Lublinie wyniki i spowoduję, iż właśnie na Aqua Lublin padnie kilka światowych wyników, a tym samym rekordów Polski.

Jakiej frekwencji możemy się spodziewać?

Zainteresowanie jest naprawdę duże. Chciałbym podkreślić raz jeszcze, że wstęp na zawody jest całkowicie wolny. Podczas popołudniowych finałów frekwencja może być bardzo wysoka. Spodziewamy się, że może dojść do sytuacji, że nie wszystkich chętnych będziemy mogli wpuścić na trybuny. Trzeba przyznać, że swoje robi też sam obiekt, który pozwala oglądać zmagania pływaków w naprawdę znakomitych warunkach.

Czy Lubelszczyzna będzie miała swoich reprezentantów w zawodach?

Wiadomo, że będzie Konrad Czerniak. Konrad aktualnie jest reprezentantem AZS AWF Katowice, ale nie odcina się od Lubelszczyzny. Tak jak wspominałem – ma być też Jan Świtkowski, który przyjeżdża do Lublina na Święta. Myślę, że może być nawet około stu zawodników z województwa lubelskiego. Swój udział w imprezie zapowiedziały wszystkie, najważniejsze kluby pływackie z regionu. Miejmy nadzieję, że o miejsca w finałach i medale powalczą reprezentanci nowo powstałego lubelskiego SMS, z którymi w najbliższej przyszłości wiążemy duże oczekiwania.

Organizatorzy zapraszają do śledzenia oficjalnej witryny internetowej Mistrzostw.