Azoty Puławy przed nowym sezonem PGNiG Superligi

W piątkowy wieczór szczypiorniści Azotów Puławy zainaugurują rozgrywki PGNiG Superligi w sezonie 2019/2020. Drużyna, która w poprzedniej kampanii po raz pierwszy od czterech lat nie zdobyła medalu w rozgrywkach ligowych, przeszła niemałą przebudowę. Odeszło z niej ośmiu zawodników, a w ich miejsce sprowadzono siedmiu nowych graczy. Misji ponownego wprowadzenia puławian na podium podjął się Michał Skórski. Jego asystentem został dotychczasowy trener rezerw Azotów Piotr Pezda, z którym rozmawialiśmy m.in. o przygotowaniach drużyny i celach na nowy sezon. 

O oknie transferowym:

Piotr Pezda (asystent trenera Michała Skórskiego): Uważam, że transfery, które poczyniliśmy w tym okresie należy ocenić na plus. Każdy zawodnik, który do nas dołączył, jest dla nas wzmocnieniem. Na minus należy wspomnieć odejście Marko Panicia, który jest marką samą w sobie i poszedł szukać gry w Lidze Mistrzów. Mamy jednak równo grających Michał Szybę i Rafała Przybylskiego, którzy dają odpowiednią jakość. W tej chwili nie widzę słabych punktów w naszym składzie. Mamy graczy, którzy uzupełniają się i to jest ważne. Dodatkowo każdy z nich prezentuje nieco odmienny styl gry, ma inny charakter i to nam daje dużą przewagę oraz  komfort pracy. 

O okresie przygotowawczym i sparingach: 

Piotr Pezda: Okres ten oceniam bardzo pozytywnie. Pierwsze tygodnie to była ciężka praca na dużych obciążeniach. Trenowaliśmy praktycznie dwa razy dziennie. Zaczęliśmy od testów, później mieliśmy siłownię, treningi w hali i bieganie na stadionie. Pierwsze gry kontrolne rozegraliśmy dość szybko. Na przetarcie zmierzyliśmy się ze Stalą Mielec. Wygraliśmy, ale wiadomo, że to była jeszcze niepoukładana gra i mieliśmy potem sporo materiału do analizy. Później byliśmy na turnieju w Głogowie, gdzie zajęliśmy pierwsze miejsce. Zwycięstwa cieszyły, choć wiadomo, że nie to było naszym głównym założeniem. Pojechaliśmy tam głównie w celu dogrywania się oraz poznawania nowego systemu, którym będziemy w tym sezonie grać. Na zakończenie jednego z etapów okresu przygotowawczego rywalizowaliśmy z Orlen Wisłą Płock. Nogi były ciężkie i zmęczenie nasiliło się do maksimum. Wynik uznajemy za czwartorzędną sprawę. Trochę świeżości złapaliśmy w ostatnim spotkaniu kontrolnym z Grupą Azoty Tarnów. Widoczna była już pewna komunikacja oraz zrozumienie się u chłopaków i to naprawdę bardzo fajnie wyglądało, a także funkcjonowało. Warto dodać, że jeśli już pojawiły się jakieś urazy to tylko drobne i miejmy nadzieję, że tak pozostanie. 

O pierwszym meczu (z Orlen Wisłą Płock)*: 

Piotr Pezda: Oczywiście, że chcemy wygrać to spotkanie. Nie rozdrabniamy się i nie mówimy sobie, żebyśmy zagrali dobry mecz, i z podniesioną głową zeszli z parkietu. Naszym celem jest zwycięstwo, zarówno w tym starciu, jak i w kolejnych. Mamy na to szanse. Wiadomo, że wszystko może nie zacząć szybko funkcjonować, bo mamy pół nowego składu i zawodnicy muszą się zgrać, ale z drugiej strony, dlaczego nie? Mamy w swoich szeregach szczypiornistów, którzy znają smak kadry narodowej, mniejszy lub większy i dzięki temu czujemy się mocni, nie tylko na papierze. 

O celu:

Piotr Pezda: Patrząc na poprzedni sezon, naszym podstawowym celem jest powrót do pierwszej czwórki. Nie można jednak zatrzymywać się na tym i należy jasno powiedzieć, że w planach jest walka o medal. Ponadto gramy także w Pucharze Polski i w nim także powinniśmy znaleźć się na podium. Przed nami również Puchar EHF. Tam minimum jest przejście kwalifikacji. 


LETNIE GRY SPARINGOWE AZOTÓW PUŁAWY

Stal Mielec – Azoty-Puławy 29:36
Azoty-Puławy – ZTR Zaporoże 25:24
Azoty-Puławy – Pogoń Szczecin 25:25
MMTS Kwidzyn – Azoty-Puławy 20:25
Azoty-Puławy – Pogoń Szczecin 28:22
Orlen Wisła Płock – Azoty-Puławy 35:22
Azoty-Puławy – Grupa Azoty Tarnów 35:19


LETNIE TRANSFERY AZOTÓW PUŁAWY

Odeszli: Zbigniew Markuszewski (trener), Marko Panić (Mieszkow Brześć), Ante Kaleb (BSV Bern), Krzysztof Łyżwa (Górnik Zabrze), Nikola Prce (KH Besa Famgas), Jerko Matulić (Orlen Wisła Płock), Adam Skrabania (Siódemka Miedź Legnica), Piotr Masłowski, Witalij Titow

Przyszli: Michał Skórski (trener), Michał Szyba (Cesson Rennes), Rafał Przybylski (Fenix Toulouse HB), Jakub Moryń (MKS Zagłębie Lubin), Dawid Dawydzik (MKS Zagłębie Lubin), Antoni Łangowski (KPR Gwardia Opole), Michał Skwierawski (Arka Gdynia), Bartosz Kowalczyk (Stal Mielec)


KADRA AZOTÓW PUŁAWY NA SEZON 2019/2020

Bramkarze: Vadim Bogdanov, Wojciech Borucki, Valentyn Koszowy
Skrzydłowi: Michał Skwierawski, Kacper Mchawrab, Wojciech Gumiński, Mateusz Seroka, Piotr Jarosiewicz
Obrotowi: Łukasz Rogulski, Paweł Grzelak, Tomasz Kasprzak, Dawid Dawydzik
Rozgrywający: Antoni Łangowski, Paweł Podsiadło, Rafał Przybylski, Kacper Adamczuk, Michał Szyba, Jakub Moryń, Bartosz Kowalczyk.

*Sezon 2019/2020 będzie pierwszym, w którym spotkania PGNiG Superligi będzie można oglądać na antenach Telewizji Polskiej. W rozpoczynającym zmagania meczu otwarcia Orlen Wisła Płock zmierzy się z Azotami-Puławy. Transmisja tego starcia zaplanowana jest od godziny 17:35 w TVP Sport. 

fot. Azoty-Puławy

0 0 votes
Article Rating