AZS AWF Biała Podlaska przed startem rozgrywek I ligi mężczyzn

AZS AWF Biała Podlaska przed startem rozgrywek I ligi mężczyzn

Po niemal czterech miesiącach przerwy do rywalizacji ligowej wracają szczypiorniści AZS-u AWF. Zespół z Białej Podlaskiej opuściło przed sezonem trzech ważnych graczy: Dzianis Valyntsau, Maksim Kruchkou i Karol Małecki. Lukę po ich odejściu mają wypełnić młodzi zawodnicy: Kamil Kozycz, Bartłomiej Mazur, aktualnie kontuzjowany Marcin Citko i bramkarz Krzysztof Ostrowski. Do gry w zespole akademików wrócił doświadczony Łukasz Kandora. O opinię dotycząca m.in. okresu przygotowawczego i celów na sezon 2019/2020 zapytaliśmy prezesa klubu z Białej Podlaskiej Mariusza Lichotę.

O okresie przygotowawczym:

Mariusz Lichota (prezes AZS-u AWF Biała Podlaska): Według mnie drużyna bardzo solidnie przepracowała okres przygotowawczy. W zespole było kilka kontuzji, a niektóre były jeszcze niezaleczone z poprzedniej rundy. Jednak wszyscy są już sprawni i gotowi do gry. Przygotowania były intensywne z wyjazdami na zawody na Litwie i w Końskich, także mogliśmy odpocząć od stałej bazy w Białej Podlaskiej. Rozegraliśmy przed startem tego sezonu więcej meczów kontrolnych niż zwykle. Wzięliśmy udział w turnieju na Litwie, w mieście Olita, na którym wygraliśmy dwa spotkania i dwa przegraliśmy. To był pierwszy sprawdzian formy, który pokazał, że chłopaków stać na więcej niż pokazali na tych zawodach. Potwierdziło się to w kolejnych meczach m.in. podczas zwycięskiego turnieju w Końskich. W ramach promocji piłki ręcznej rozegraliśmy też mecz z drugim zespołem Mieszkowa Brześć na otwarcie hali w Bielsku Podlaskim. Mierzyliśmy się również z silną drużyną Masheka Mogilev. Mecz był rozgrywany w formacie trzech tercji po dwadzieścia minut. Przegraliśmy to spotkanie, ale chłopcy pokazali siłę. Trener miał możliwość sprawdzenia dyspozycji i dania szansy wszystkim zawodnikom. To było spotkanie kontrolne i wiadomo, że najważniejsze będą konfrontacje w lidze. Pierwsza z nich już w najbliższą sobotę.

O zmianach kadrowych:

Mariusz Lichota: Każda pozycja została obsadzona. Na pewno cieszy nas to, że wrócił Łukasz Kandora, który dysponuje dużym doświadczeniem i może pomóc zespołowi. Ciekawą postacią jest Kamil Kozycz z SMS-u Gdańsk, który już pokazał się z dobrej strony.

O pierwszym meczu (z Orlen Wisłą II Płock):

Mariusz Lichota: Spotkanie inauguracyjne będzie na pewno bardzo trudne. Z jednej i z drugiej strony pojawi się sporo nerwów. Jesteśmy zespołem bardziej doświadczonym i powinniśmy to starcie wygrać. Wiadomo, że pierwsze spotkania sezonu są wymagające. Kibice oczekują zwycięstwa, a zawodnicy pokażą się publiczności po dłuższej przerwie. Wszyscy liczą na wygraną i trzymajmy za to kciuki. Jeśli uda się zdobyć pierwsze zwycięstwo, to o kolejne będziemy spokojniejsi. Wydaje mi się, że z meczu na meczu chłopcy będą się rozkręcać. Niektórzy widzą nas w roli faworyta do zajęcia, może nie pierwszego, ale czołowego miejsca w lidze. Sądzę, że takich faworytów jest kilku, mam tu na myśli zespoły z Legionowa, Przemyśla i nas. Myślę, że ta trójka plus drużyna z Chrzanowa może namieszać. Ponadto w naszej grupie jest kilka solidnych ekip jak: KSSPR Końskie, Orlen Wisła II Płock czy MKS Padwa Zamość.

O celach:

Mariusz Lichota: Jesteśmy już doświadczonym zespołem, który w ostatnich sezonach zajmował drugie i trzecie miejsce w I-ligowej tabeli. Chcielibyśmy powalczyć o pierwszą lokatę i będziemy starali się zająć tę pozycję na koniec sezonu 2019/2020. Zawodnicy widzą cel przed sobą i będziemy dążyli do tego, żeby tę ligę wygrać. Czy nam się to uda? Trudno powiedzieć. Jednak trzeba sobie stawiać cele i je później realizować. Jeśli wszystko będzie w porządku i ominą nas kontuzje oraz niespodziewane okoliczności, o których nie wiemy, a które mogą się przydarzyć, to powinno być dobrze.


LETNIE GRY SPARINGOWE AZS-U AWF BIAŁA PODLASKA:

AZS AWF Biała Podlaska – ASK-LSPA Riga 40:26
HC Vilnius – AZS AWF Biała Podlaska 33:32
AZS AWF Biała Podlaska – HC Kauno Azoulas-KTU 31:33
Jurmalas Sports – AZS AWF Biała Podlaska 16:36
AZS AWF Biała Podlaska – HC Mieszkow II Brześć 34:25
AZS AWF Biała Podlaska – KS Uniwersytet Radom 23:18
AZS AWF Biała Podlaska – KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski 26:15
KSSPR Końskie – AZS AWF Biała Podlaska 20:24
AZS AWF Biała Podlaska – HC Masheka Mogilev 30:35


LETNIE TRANSFERY AZS-U AWF BIAŁA PODLASKA:

Odeszli: Dzianis Valyntsau (SPR Stal Mielec), Maksim Kruchkou (KSPR Gwardia Koszalin), Karol Małecki (KPR Gwardia Opole)

Przyszli: Krzysztof Ostrowski (UKS Hutchinson Anilana Łódź), Kamil Kozycz (SMS ZPRP Gdańsk), Marcin Citko (KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka), Bartłomiej Mazur (PGE Vive II Kielce), Łukasz Kandora (powrót do drużyny po rocznej przerwie)


KADRA AZS-U AWF BIAŁA PODLASKA NA SEZON 2019/2020:

Bramkarze: Łukasz Adamiuk, Krzysztof Kozłowski, Krzysztof Ostrowski, Daniel Sętowski

Rozgrywający: Michał Bekisz, Marcin Citko, Kamil Kozycz, Leon Łazarczyk, Patryk Niedzielenko, Przemysław Urbaniak

Skrzydłowi: Michał Banaś, Norbert Maksymczuk, Bartłomiej Mazur, Marcin Stefaniec, Bartosz Ziółkowski

Obrotowi: Łukasz Kandora, Karol Nowicki.

fot. AZS AWF Biała Podlaska (archiwum)