Dobra defensywa w ostatniej kwarcie dała zwycięstwo lubelskim koszykarzom

Twarda gra w obronie w ostatnich dziesięciu minutach przesądziła o wyniku spotkania w Radomiu między U!NB AZS UMCS Lublin a KS Rosa-Sport Radom. Podopieczni Przemysława Łuszczewskiego wywieźli z radomskiego podwórka cenne zwycięstwo, pokonując przeciwników 73:63.

Pierwsze minuty premierowej odsłony zaczęły się od walki kosz za kosz. Żaden z zespołów w ciągu 300 sekund nie potrafił zbudować kilkupunktowej przewagi, stąd na tablicy w Radomiu był remis 10:10. W następnym fragmencie wynik zmieniał się co chwilę. Trzy wykorzystane osobiste przez Konrada Nowika dały jednopunktową przewagę gospodarzom, zaś celny półdystans Bartosza Mudy pozwolił wyjść na prowadzenie lublinianom 16:15. W końcówce lubelscy akademicy minimalnie zwiększyli dystans do rywali dzięki punktom Jakuba Stefaniuka. Po pierwszej części było 22:19 dla AZS-u.

Drugą kwartę lepiej rozpoczęli zawodnicy z Radomia. W ciągu pierwszych pięciu minut rezerwy Rosy zanotowały dwanaście oczek, a koszykarze z Lublina zaledwie cztery. Lubelski zespół zaczął popełniać proste straty oraz nieskutecznie grać w ofensywie co wykorzystywali miejscowi. Po trafieniu z półdystansu Szymona Walskiego biało-niebiescy prowadzili różnicą dziewięciu oczek na trzy minuty przed zakończeniem pierwszej połowy. Pod koniec tej ćwiartki lublinianie wrócili do dobrej gry, dzięki akcjom Bartłomieja Nycza (trójka) oraz Jana Sobiecha (trójka + półdystans). Do przerwy lublinianie przegrywali 36:38.

Trzecia część była bardzo wyrównana i zakończona remisem 18:18. Oba zespoły grały cios za cios, a wynik meczu oscylował w granicach remisu przez ponad osiem minut. Celne punkty spod kosza Nowika oraz wykorzystane osobiste Krakowiaka pozwoliły zespołowi z Radomia odskoczyć na siedem oczek. Koszykarze z Lublina w ciągu 45 sekund dorzucili pięć oczek. Skuteczna akcja zza linii 6,75 m Szymona Jaworskiego i punkty spod obręczy Szymona Daszke dały po trzydziestu minutach rezultat 56:54 na korzyść radomian.

Ostatnie dziesięć minut okazały się przełomowe dla U!NB AZS UMCS. Lubelska drużyna postawiła na twardszą obronę, z którą mieli problem przeciwnicy. Do ofensywnej gry lublinian włączył się Mateusz Wiśniewski, trafiając sześć punktów spod obręczy. Po pięciu minutach lubelska ekipa prowadziła sześcioma oczkami. Sygnał do walki o zwycięstwo w ekipie gospodarzy próbował dać Nowik, trafiając pod kosz. Jednak nie złamało to lubelskich zawodników, którzy w końcówce dołożyli siedem punktów i wygrali 73:63.

W następnej kolejce zawodnicy U!NB AZS UMCS Lublin podejmą ŁKS AZS UŁ SG Łódź. Spotkanie zaplanowano na 23 lutego.

KS Rosa-Sport Radom — U!NB AZS UMCS Lublin 63:73 (19:22, 19:14, 18:18, 7:19)

KS Rosa: Zwęgliński 14, Ziółko 9, Krakowiak 8, Nowik 7, Walski 7, Czapla 6, Wątroba 4, Nowakowski 4, Tyszka 4.

AZS: Wiśniewski 14, Muda 14, Sobiech 14, Wydra 9, Lopez 7, Jaworski 6, Daszke 4, Nycz 3, Stefaniuk 2, Waniewski.