II liga: Nieudane wyjazdy lubelskich zespołów

W drugi weekend listopada lubelscy drugoligowcy rywalizowali na wyjazdach.  Młode rezerwy TBV Startu zmierzyły się w Nadarzynie z tamtejszym GLKS-em, zaś U!NB AZS UMCS Lublin rywalizował z Żubrami Leo-Sped Białystok. Oba zespoły wróciły do Koziego Grodu z porażkami.

TBV Start II Lublin

Gospodarze zdecydowanie lepiej weszli w mecz, bowiem na trzy minuty przed końcem pierwszej odsłony prowadzili 15:5. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 21:7. Druga ćwiartka była bardziej wyrównana – zawodnicy TBV przegrali dwoma oczkami. Najlepszym strzelcem ekipy z Lubelszczyzny był podkoszowy Karol Szewczyk – grający na wysokim skrzydle gracz rzucił jednak większość swoich punktów do przerwy. Gospodarze triumfowali w pierwszej połowie 37:21. Lublinianie mieli dwadzieścia minut, by odwrócić losy spotkania.

Początek trzeciej kwarty nie był korzystny dla podopiecznych Michała Sikory. Po niespełna trzech minutach lublinianie poprosili o przerwę, bowiem rywale zafundowali serię punktową 9:0, powiększając przewagę do osiemnastu oczek. Timeout poprawił nieco atak, lecz ekipa z Nadarzyna wypunktowała przeciwnika 17:8, co oznaczało powiększenie przewagi z pierwszej połowy. Na ostatnie dziesięć minut drużyna z Lublina wybiegała ze stratą trzydziestu siedmiu punktów! 66:29 dla GLKS Nadarzyn. Ostatnie minuty meczu nie były przełomowe. Lublinianie, podobnie jak w drugiej ćwiartce, rzucili czternaście oczek, jednak gospodarze byli lepiej dysponowani, aplikując rywalom, w samej tylko ostatniej odsłonie, dwadzieścia sześć punktów. Ostatecznie spotkanie zakończyło się rezultatem 92:43.

TBV Start II Lublin przegrał piąte spotkanie w sezonie i z bilansem 3-5 zajmuje dziewiątą lokatę. Lublinianie następny mecz rozegrają na własnym parkiecie. Starcie odbędzie się 17 listopada. Rywalem czerwono-czarnych będzie Sokół Ostrów Mazowiecka.

GLKS Nadarzyn – TBV Start II Lublin 92:43 (21:7, 16:14, 29:8, 26:14)

GLKS: Proczek 18, Kuźkow 17, Leszkiewicz 12, Goździkowski 12, Chadaj 8, Konecki 6, Nowakowski 6, Dalkowski 4, Kiełek 4, Plaskota 3, Herczyk 2.

TBV: Kosiuk 9, Szewczyk 9, Dobrowolski 7, Łoś 6, Matysek 6, Uniłowski 4, Mitrut 2, Dzioba, Kulig.

U!NB AZS UMCS Lublin

Początek spotkania z Żubrami Białystok lepiej zaczęli podopieczni trenera Przemysława Łuszczewski, którzy po upływie stu pięćdziesięciu sekund prowadzili 9:5. Po chwili białostocki zespół rzucił dziewięć punktów z rzędu dzięki skutecznym akcjom pary Zabielski/Czosnowski, która wyprowadziła gospodarzy na pięciopunktowe prowadzenie. W dalszej części premierowej odsłony oba zespoły naprzemiennie zdobywały punkty seriami. Po dziesięciu minutach miejscowi prowadzili 24:20.

Pierwsze dwie minuty drugiej kwarty należały do gospodarzy, którzy zwiększyli przewagę do dziesięciu oczek po rzucie z półdystansu Jakuba Lewandowskiego. W następnym fragmencie lublinianie odrobili większość strat po skutecznych rzutach za dwa Jana Sobiecha oraz Bartosz Mudy. Po upływie pięciu minut było 32:30 dla drużyny z Białegostoku. W późniejszym fragmencie akcję trójkową zapisał na swoje konto Patryk Wydra, doprowadzając do remisu na trzy minuty przed zakończeniem pierwszej połowy. Ta zaś należała do Arkadiusza Zabielskiego, który zdobył w końcówce cztery punkty (punkty spod kosza plus wykorzystane osobiste). Po pierwszej połowie akademicki zespół przegrywał 39:44.

Po przerwie zawodnicy z Lublina ponownie zbliżyli się do przeciwnika. W ciągu dziewięćdziesięciu sekund po skutecznym rzucie Wydry, AZS przegrywał różnicą jednego punktu. Od tej chwili podopieczni Tomasza Kujawy zrobili run 10:0, dające po pięciu minutach jedenaście punktów przewagi dla gospodarzy. Lubelska ekipa w dalszych minutach próbowała nadrobić straty po akcjach Szymona Jaworskiego (trójka), Adama Myśliwca (punkty spod kosza plus wykorzystane osobiste). Jednak po drugiej stronie parkietu brylowała para Czosnowski/Warszawski, zdobywając następne punkty dla zawodników z Białegostoku. Na ostatnią kwartę oba zespoły schodziły przy stanie 69:56 dla Żubry Białystok.

Ostatnia ćwiartka po upływie kilku minut była wyrównana. Akademicka ekipa w nieco ponad trzy minuty zniwelowała prawie całą stratę do przeciwników. Dzięki punktom zdobytym przez trio: Wydra/Sobiech/Myśliwiec, lublinianie zmniejszyli dystans do dwóch punktów. Ostatnie słowo należało w końcówce do białostoczan, którzy zwiększyli swój dorobek punktowy i nie pozwolili wydrzeć sobie zwycięstwa. Ostateczny wynik to 85:78 dla Żubrów.

Dla akademików jest to czwarta porażka w tegorocznej kampanii. Na chwilę obecną bilans czterech zwycięstw i czterech porażek daje piąte miejsce w tabeli grupy B. W następnej kolejce lubelski zespół zmierzy się na własnym parkiecie z KS Rosa-Sport Radom. Spotkanie jest zaplanowane na 17 listopada.

Żubry Leo-Sped Białystok – U!NB AZS UMCS Lublin 85:78 (24:20, 20:19, 25:17, 16:22)

Żubry: Zabielski 21, Czosnowski 16, Lewandowski 12, Misiewicz 10, Parszewski 9, Wróblewski 6, Wielechowski 6, Warszawski 5, Bombrych, Szczerbatiuk

AZS: Wiśniewski 19, Myśliwiec 13, Jaworski 13, Wydra 13, Sobiech 7, Muda 6, Daszke 5, Stefaniuk 2, Prażmo.

Autor: Kamil Wróbel