Górnik Łęczna w I lidze!

3 czerwca 2018 roku Górnik Łęczna spadł z I ligi po porażce z GKS-em Katowice. Po 783 dniach zielono-czarni wracają do gry na drugim poziomie rozgrywkowym. W 34. kolejce II ligi łęcznianie pokonali na wyjeździe Legionovię Legionowo 2:0, zapewniając sobie promocję na zaplecze Ekstraklasy. Zespół z Legionowa, który przed ostatnią kolejką nie miał już szans na utrzymanie w II lidze, nie zamierzał odpuszczać w starciu z wyżej notowanym rywalem. W 11. minucie Adriana Kostrzewskiego strzałem z bocznego sektora chciał zaskoczyć Mateusz Małek, jednak golkiper zielono-czarnych zachował w tej sytuacji czujność i odbił uderzenie zawodnika gospodarzy. Chwilę później groźny strzał z dystansu Marcina Stromeckiego obronił Damian Podleśny, który w przeszłości reprezentował barwy ekipy z Łęcznej. W kolejnym fragmencie trwała wyrównana walka. Miejscowi próbowali szczęścia, uderzając zza pola karnego, z kolei nieco przyczajeni podopieczni Kamila Kieresia szukali swoich szans w kontrataku. Po pierwszych 45 minutach na tablicy wyników widniał bezbramkowy rezultat. Druga połowa sobotniej konfrontacji rozpoczęła się znakomicie dla drużyny z Lubelszczyzny. W 50. minucie rezultat otworzył Aron Stasiak. Pomocnik Górnika wykorzystał zamieszanie po odbitym strzale Michała Golińskiego i pokonał bramkarza rywali. Zawodnicy z Legionowa szukali bramki wyrównującej. W 59. minucie groźny strzał lewą nogą oddał Karol Podliński, ale na posterunku był Adrian Kostrzewski. W 66. minucie przyjezdni prowadzili już 2:0. Rzut karny wywalczony przez aktywnego Michała Golińskiego zamienił na bramkę Paweł Wojciechowski. Lider tabeli utrzymał korzystny rezultat do ostatniego gwizdka i mógł cieszyć się z awansu. Oprócz Górnika bezpośrednią promocję wywalczył Widzew Łódź. Z kolei trzecią drużynę, która zagra w przyszłym sezonie w I lidze wyłonią baraże, do których przystąpią GKS Katowice, Bytovia Bytów, Resovia i Stal Rzeszów.

Legionovia Legionowo – Górnik Łęczna 0:2 (0:0)
Bramki: Aron Stasiak 50′, Paweł Wojciechowski 66′ (rzut karny)

Legionovia: Podleśny (85′ Krzywański) – Kaczorowski, Zembrowski, Choroś, Weremko – Kluska, Koprowski (86′ Sobota), Koziara, Małek (74′ Turkowski) – Trubeha (74′ Lewandowski), Podliński.

Górnik: Kostrzewski – Sasin, Midzierski, Baranowski, Leandro – Goliński (90′ Turek), Stromecki, Cierpka (90′ Tymosiak), Stasiak (85′ Lewandowski) – Śpiączka (86′ Korczakowski), Wojciechowski.

Żółte kartki: Marcin Kluska – Bartosz Śpiączka, Adrian Cierpka
Sędziował: Maciej Pelka (Poznań).