Plan wykonany

Plan wykonany

W niedzielne popołudnie zakończyła się w Niemczech na torze Nurburgring kolejna eliminacja wyścigów markowych Clio Cup Central Europe. Podczas dwóch półgodzinnych wyścigów dobrze zaprezentował się Szymon Ładniak z Lublina, który mimo młodego wieku wykazał się sporą rozwagą i zmysłem taktycznym.

Najmłodszy kierowca w stawce startował na niemieckim torze pierwszy raz. Mimo stresu i braku praktycznej znajomości obiektu poradził sobie całkiem nieźle. W sobotę, podczas bardzo zaciętej walki 33 zawodników, zajął w kwalifikacjach 25 miejsce. Dzień później bez zbędnych uszkodzeń Clio zaliczył oba wyścigi, dojeżdżając do mety odpowiednio na 16 i 19 miejscu, przy okazji poprawiając swoją pozycję o dwanaście miejsc w pierwszym oraz o dziewięć miejsc w drugim wyścigu. Dodatkowo stanął na podium w kategorii Rookie, zajmując trzecie miejsce.

– Podczas kolejnego weekendu wyścigowego pucharu Clio Cup rozgrywanego tym razem na Nurburgringu najtrudniejsze okazały się sobotnie kwalifikacje. Nie znałem tego toru wcześniej i nigdy tu nie startowałem. Miałem tylko dwie sesje treningowe, aby nadrobić dystans do zawodników, którzy tu już jeździli. Podczas czasówki, która decydowała o ustawieniach do niedzielnych wyścigów, aż 16 zawodników uzyskało niemal identyczny czas i zmieściło się w jednej sekundzie! Dlatego, mimo iż poprawiłem swoje rezultaty z treningów aż o 2,5 sekundy, wywalczyłem 25 miejsce. W czasie niedzielnych wyścigów działo się wiele. W pierwszym z nich udało mi się zmienić pozycję o 12 miejsc i dojechać do mety na 16 miejscu. Mimo stresu związanego ze startem na nowym obiekcie pojechałem szybko i czysto, bez zbędnych kontaktów z innymi kierowcami. Drugi wyścig był pełen incydentów i szybkich zwrotów akcji. Musiałem uważać na zawodniczkę, która agresywnie jechała za mną. Metę minąłem na 19 pozycji – mówi Szymon Ładniak.

Kolejny weekend wyścigowy Clio Cup zaplanowano już za dwa tygodnie na holenderskim torze Zandvoort. 15-letni Szymon Ładniak po trzech weekendach wyścigowych zajmuje dwudzieste drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i szóstą pozycję w kategorii Rookie. Jego sponsorami w sezonie 2018 są: Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., Lubelskie Smakuj Życie, Vitrual Telecom i Dom na Podwalu.