Przejadą 707 kilometrów na rolkach, by pomóc 9-letniemu Czarkowi

Przejadą 707 kilometrów na rolkach, by pomóc 9-letniemu Czarkowi

30 czerwca w Lublinie wystartuje Rajd Rolki Reggae. Małżeństwo z Oleśnicy, Agata i Wojtek Miszewscy trasę liczącą 707 kilometrów pokonają w całości na rolkach, żeby pomóc 9-letniemu Czarkowi, cierpiącemu na porażenie mózgowe i zespół Westa.

Agata i Wojtek Miszewscy to oficjalni rekordziści Polski w najdłuższej sztafecie na rolkach. Przez 24 godziny jeździli non stop po wrocławskim Rynku, pomagając zbierać pieniądze na leczenie dzieci chorych na raka z kliniki Przylądek Nadziei. Mają też na koncie 1000-kilometrowy rajd granicami Polski z Dolnego Śląska na Mazury, a Agata to dodatkowo najlepsza na świecie rolkarka roku 2018 pod względem liczby przejechanych kilometrów. – Tego lata podejmujemy kolejne wyzwanie. W ciągu dwunastu dni przejedziemy 707 kilometrów z Lublina do Ostródy, namawiając do pomagania 9-letniemu Czarkowi. Chłopiec ma czterokończynowe porażenie mózgowe i zespół Westa. Dopiero od niedawna ma kontakt z otoczeniem. Jest jednak szansa, żeby mógł porozumiewać się z rodzicami – mówią rolkarze.

Państwo Miszewcy chcą pomóc rodzicom chłopca i Fundacji Dzieciom “Zdążyć z Pomocą” w sfinansowaniu systemu do neurorehabilitacji i komunikacji C-Eye, który ułatwia codzienne funkcjonowanie osób z dysfunkcjami neurologicznymi. System wykorzystuje Metodę CyberOka, opracowaną na Politechnice Gdańskiej. Jego koszt to 26 tysięcy złotych. – Nie zbieramy gotówki, ale na całej trasie zapraszamy do wzięcia udziału w internetowej zbiórce lub kupowania cegiełek na stronie Fundacji – tłumaczą Agata i Wojtek. – Zorganizowaliśmy też charytatywną grupę licytacyjną, na której każdy może coś wystawić lub kupić. Co więcej, za każdy kilometr rajdu sponsorzy przekazują po złotówce na konto Czarka, a na mecie podczas otwarcia Ostróda Reggae Festival, planowana jest aukcja na rzecz chłopca – zaznaczają nasi rozmówcy.

Trasa liczy dwanaście odcinków: Lublin – Świdnik – Radzyń Podlaski – Biała Podlaska – Siemiatycze – Bielsk Podlaski – Białystok/Mońki – Augustów – Suwałki/Bakałarzewo – Giżycko – Mrągowo – Olsztyn – Ostróda. Meta wyznaczona została 11 lipca, podczas Ostróda Reggae Festival, największego w Polsce festiwalu muzyki reggae.

W realizacji planu Agatę i Wojtka wspiera Polski Związek Sportów Wrotkarskich. Krajowa federacja objęła Rolki Reggae Rajd 2019 oficjalnym patronatem. Koordynatorem jest Stowarzyszenie Rzecz Jasna z Ostródy, które wspiera rolkarzy logistycznie i organizuje finał Rajdu w Ostródzie. Więcej informacji o Rolki Reggae Rajd znajdziesz w tym i w tym miejscu. Zbiórkę na rzecz 9-letniego Czarka można wesprzeć tutaj.

fot. materiały organizatorów