Otwarty list do Prezydenta Miasta Zamość (Publikacja czytelnika)

Szanowny Panie Prezydencie!

Jako kibic Hetmana do końca życia będę pamiętał, że Prezydent Andrzej Wnuk przyczynił się w dużym stopniu do reaktywacji KS Hetman. Była to jedna z Pańskich najważniejszych obietnic wyborczych, która honorowo została dotrzymana. Różnica w oddanych głosach (około 130) i wyraźny wzrost frekwencji na zamojskim stadionie po 2016 roku pozwala wysnuć następującą tezę: “Bez Prezydenta Wnuka nie byłoby Hetmana. Bez Hetmana nie byłoby Wnuka – Prezydenta”.

Od kilku lat w naszym pięknym mieście mówi się o gruntownej przebudowie stadionu. Podczas prezentacji drużyny przed poprzednim sezonem mówił Pan: „Kiedy Hetman będzie już w 1. lidze, chciałbym, żeby stadion wyglądał jak perełka”. Potem dodał Pan, że zrealizowane zostanie: „Tyle, na ile konserwator pozwoli”.

Podczas niedawnego spotkania z mieszkańcami jedna z osób spytała Pana o sprawę stadionu. Niestety, w odpowiedzi nie zostały udzielone żadne konkretne informacje. W środowisku mieszkańców i kibiców piłki nożnej w Zamościu mówi się o tym, że planowana przebudowa pomniejszy nasz stadion o około połowę i jednocześnie bardzo obniży poziom trybun, nie powstanie żadna nowa zadaszona trybuna, a stadion zostanie dostosowany głównie do potrzeb lekkoatletyki. Właśnie na tyle konserwator pozwala.

Chciałbym dodać, że nie jestem ani przedstawicielem opozycji, ani jakimś nawiedzonym krytykiem. Bardzo chwalę sobie Pana prezydenturę i chciałbym pozostania Pana na kolejną kadencję, ale wobec niepokojących głosów dotyczących bardzo dziwnej koncepcji przebudowy stadionu muszę wyrazić swój sprzeciw, wyrażając w ten sposób nie tylko moje zdanie, ale też i wielu innych mieszkańców naszego miasta i kibiców piłki nożnej w Zamościu.

Poniżej prezentuję osiem punktów, które NIE przemawiają za dotychczasową, coraz głośniej pojawiającą się koncepcją przebudowy zamojskiego stadionu.

1. PROMOCJA MIASTA

Sportową wizytówką naszego miasta jest Hetman. Tak zawsze było, jest i pewnie będzie. Każdy, kto choćby przez jakiś czas przebywał poza naszym miastem wie, że praktycznie wszystkim ludziom, którzy choć trochę interesują się sportem, Zamość kojarzy się właśnie z Hetmanem. Jego sukcesami z lat 90-tych, ciekawymi meczami (z często niemałą widownią) w XXI wieku oraz znanymi w całej Polsce wiernymi kibicami. Jaki sens ma więc budowa lekkoatletycznego stadionu na ok. pięć tysięcy miejsc, skoro ten sport interesuje jednostki, a na imprezach lekkoatletycznych stadion często nie wypełnia się nawet w 1%? Dodatkowo, całości z tych kilku tysięcy miejsc nie będzie można swobodnie wykorzystać na meczach piłkarskich z powodu specyfiki obiektów lekkoatletycznych.

2. STADION PIŁKARSKI VS. STADION LEKKOATLETYCZNY

Każdego entuzjastę budowy stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego (szczerze mówiąc, nie znam ich wielu, na pewno nie wśród kibiców piłki nożnej) odsyłam do rozwiązań w innych miastach. W Lublinie, największym mieście wschodu powstał kameralny, malutki stadion lekkoatletyczny.

I bardzo dobrze, bo dla kogo miałby być większy? W Tarnobrzegu, Stalowej Woli, Siedlcach, Chełmie, Białej Podlaskiej czy Ostrowcu Świętokrzyskim, czyli dość bliskich miastach zbliżonych wielkością do Zamościa, a także często z mniejszymi możliwościami finansowymi, postawiono na budowę stadionów piłkarskich etapami, zamiast wydawać 30 milionów (tyle kosztować ma podobno przebudowa u nas) na totalnie bezsensowną inwestycję. Każdy kibic wie, że stadion lekkoatletyczny nigdy nie będzie dogodny do oglądania meczów piłkarskich. Przechodząc do „wielkiego świata” myśli Pan, że dlaczego kibice Ruchu Chorzów nie chcieli przenosić się na kolosalny, nowoczesny piłkarsko-lekkoatletyczny stadion Śląski, a Hertha Berlin od lat chce wynieść się z piłkarsko-lekkoatletycznego, stadionu olimpijskiego w Berlinie?  Na całym świecie tego typu stadiony są porzucane, a w naszej piłkarskiej Ekstraklasie żaden z klubów na to nie postawił. Dlaczego więc chcemy iść tą drogą?

3. MIEJSKIE UKŁADY

Każdy kibic wie, że lobby działaczy lekkoatletyki wśród niektórych miejskich urzędników od lat zwyciężało nad zdrowym rozsądkiem i szacunkiem do kibiców piłki nożnej w Zamościu. Liczę na to, że jeśli zostanie Pan wybrany na drugą kadencję, weźmie Pan pod uwagę ten problem.  Oczywiście nie podejrzewam  Pana o takie działanie, ale czy nie wygląda to tak, jakby chciał Pan upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli postawić stadion dla nielicznej grupy lobbującej za obiektem lekkoatletycznym oraz mówić kibicom, że stawia właśnie dla nich i ich Hetmana nowy stadion?

4. STADION NIEWYKORZYSTYWANY W KAMPANII

Obym się mylił, ale dlaczego w takim razie dostęp do projektu mają tylko ci pierwsi, a kibice od miesięcy czekają na wizualizację “perełki” przy KJ8? Czy gdyby stadion był prawdziwą perełką jego koncepcja byłaby tak ukrywana przed społeczeństwem przed wyborami ? Czy Pan, Panie Prezydencie słowami “(…) na tyle, na ile konserwator pozwoli.” zabezpieczył się przed późniejszą krytyką, bo już wtedy wiedział Pan, że będzie musiał się z nią zmierzyć? Poza tym sympatycy piłki nożnej w Zamościu to też mieszkańcy miasta, czyli podatnicy. Mają prawo wiedzieć na co wydawane są ich pieniądze.

5. LOKALIZACJA

W zamyśle stadion ma służyć kibicom na lata. Czy jest więc sens budowania stadionu na tyle, na ile konserwator pozwoli właśnie w tym miejscu? Przy odrobinie dobrej woli być może urzędnicy znaleźliby lokalizację niekolidującą ze strefą konserwatorską. Przypominam, że stadion buduje się na kilkadziesiąt lat i pomysłodawcy jego koncepcji będą pamiętani przez społeczeństwo za takie, a nie inne doprowadzenie do skutku inwestycji.

6. NIEWYSTARCZAJĄCA POJEMNOŚĆ STADIONU

Biorąc pod uwagę obecną klasę rozrywkową, w której występuje nasz klub brzmi śmiesznie, prawda? Nie było szerzej rozpowszechnionej wizualizacji stadionu, ale wiadomo, że przy stadionach lekkoatletycznych łuki stanowią sporą część pojemności wszystkich miejsc całego obiektu. Każdemu, kto chociaż raz był na zamojskim stadionie nie muszę tłumaczyć, jak wygląda komfort oglądania meczów z łuków stadionu lekkoatletycznego. Dodatkowo przy założonej pojemności, strefach buforowych itd. widoczność byłaby komfortowa dla znacznie mniejszej liczby publiczności od ogólnej liczby miejsc na stadionie. Co prawda obecna frekwencja na naszym obiekcie, z powodu gry w lidze (z całym szacunkiem do wszystkich) z niezbyt atrakcyjnymi rywalami, nieczęsto osiąga zadowalającą liczbę, ale wielu z nas pamięta liczby kibiców na stadionie sprzed kilku lat, sięgające nawet siedem tysięcy  na meczach pucharowych Hetmana z Legią Warszawa i Wisłą Kraków, czy niemal sześć tysięcy fanów na meczu z Górnikiem Łęczna. Mam dziwne wrażenie, że pomysłodawca przekształcenia stadionu  w lekkoatletyczny, mało funkcjonalny obiekt nie życzy dobrze Hetmanowi. W końcu taki, na czwartą ligę wystarczy. Tylko jak ma się to do ambicji związanych z uczestnictwem Hetmana i dostosowaniem obiektu do gry w wyższych ligach.

7. STATUS QUO LEPSZYM ROZWIĄZANIEM

Na pewno niektórzy czytelnicy nie dowierzają temu, co piszę, bo “Zamojską Perełkę” wyobrażali sobie zupełnie inaczej. Jednak czy wobec braku przedstawienia do oceny przez opinię publiczną szczegółowych założeń projektu mamy prawo oczekiwać czegoś innego niż wspomnianego  i opisanego powyżej, nieeleganckiego, niepiłkarskiego stadionu? Panie Prezydencie, mam dobrą radę. Jeżeli naprawdę miasto będzie miało problem z wykonaniem nowoczesnego stadionu, podobnego do tych, jakie obiecali społeczeństwu prezydenci innych, podobnych miastach, może warto nie zamieniać siekierki na kijek, niszcząc obecny nadal całkiem niezły obiekt. Każda przebudowa, nawet na gorsze, będzie argumentem dla “góry”, aby nie dofinansowywać budowy stadionu z prawdziwego zdarzenia w Zamościu. Jak każdy kibic chcę mieć nadzieję, że prezydent Zamościa będzie potrafił zbudować dla kibiców prawdziwy, nowoczesny stadion. Pisząc o nowoczesnym stadionie, nie mam myśli Areny Lublin czy Areny Kielce, tylko zgrabnego stadionu na miarę możliwości naszego miasta, jak na przykład we wspomnianych mniejszych miastach od naszego: Stalowej Woli czy Białej Podlaskiej. Jestem realistą i wiem, że taka inwestycja nie powstaje w dwa lata, tylko czasami nawet w dekadę.  Jednak w zamyśle taka inwestycja powinna służyć naszym dzieciom i wnukom w przyszłości.

8. WILK SYTY I OWCA CAŁA

Czy nie warto rozważyć pomysłu budowy dwóch stadionów? Podobna pod względem liczby mieszkańców, a także z mniejszym budżetem Stalowa Wola takie dwa stadiony będzie posiadać już w przyszłym roku. Czy Zamość jest pod jakimś względem gorszy? Oczywiście w takim wypadku mogłoby się wydawać, że taka koncepcja poniosłaby większe koszty, ale czy na pewno? Przecież stadion piłkarski nie musi powstać w całości od razu. Sam obiekt lekkoatletyczny również nie wymagałby dużych nakładów, bo w tym przypadku nie byłyby potrzebne trybuny na dużą liczbę kibiców, z racji niedużego zainteresowania tą dyscypliną. Nawet w chwili przyjazdu do Zamościa największych gwiazd lekkoatletyki  w 2015 roku frekwencja na zamojskim OSiR-ze była kilka bądź kilkanaście razy mniejsza niż na… piłkarskich derbach Ziemi Tarnogrodzkiej w klasie okręgowej. Taką moc ma piłka nożna. Chciałbym zaznaczyć, że nie walczę w tym piśmie z zawodnikami uprawiającymi lekkoatletykę, ten trudny i wymagający sport. Walczę z sensem dostosowywania głównego stadionu w mieście, przeznaczonego dla Hetmana i jego kibiców, do zmagań lekkoatletycznych, którymi interesują się jednostki.

OCZEKIWANA REAKCJA

Niespecjalnie łudzę się, że Pan Prezydent ustosunkuje się do mojego otwartego listu. Z politycznego punktu widzenia byłoby to chyba dla Pana najlepsze rozwiązanie. Liczę jednak na to, że przemyśli Pan to, co zostało tutaj zawarte i zaproponuje zamojskiej społeczności związanej z piłką nożną, długofalową koncepcję budowy stadionu typowo piłkarskiego w obecnym bądź innym dogodnym miejscu. Jak już wspomniałem, nikt o zdrowych zmysłach nie liczy na budowę kompletnego stadionu w ciągu roku lub dwóch lat. Mogłoby to zacząć się od jednej trybuny i trwać wiele lat. Jestem przekonany, że kibice wolą dostać w ciągu nawet dziesięciu lat elegancki, nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku, niż ciągu kilku lat otrzymać to, czego musieliby się wstydzić przed mieszkańcami innych miast i swoimi potomkami w przyszłości.

Udowodnił Pan przez kilka ostatnich lat, że w przeciwieństwie do poprzednika jest Pan politykiem skutecznym, honorowym i dobrze rozumiejącym oczekiwania mieszkańców, w szczególności młodych ludzi. Wierzę, że jest Pan w stanie zrealizować coś dla kilku pokoleń Zamościan, a nie dla marginesu lobbystów przestarzałych układów nie służącym mieszkańcom miasta. Liczę, że nie zabraknie Panu Prezydentowi odwagi!

Z poważaniem,

Zamościanin, Wyborca, Wierny Kibic Hetmana, wyrażający opinie wielu…

 

Artykuł jest wyrazem prywatnej opinii autora, redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu, jak również nie był on poddany korekcie.

0 0 vote
Article Rating