Akademicy złamali Turom rogi

W spotkaniu 25. kolejki II ligi koszykówki mężczyzn grupy B U!NB AZS UMCS Lublin pokonał na własnym boisku KKS Tur Basket Bielsk Podlaski 77:66. Podopieczni Przemysława Łuszczewskiego tym samym przypieczętowali awans do rozgrywek play-off.

Pierwsze dwie minuty spotkania to wymiana ognia z obu stron. Chwilę później skuteczny wsad Bartosza Mudy i trójka Szymona Jaworskiego dały pięciopunktowe prowadzenie lubelskim akademikom. W odpowiedzi podkoszową akcją w ekipie gości popisał się Rafał Stefanik. Kolejne dwie akcje padły łupem lublinian – trójka Bartłomieja Nycza i lay-up Patryka Wydry zmusiły trenera Kamila Zakrzewskiego do wzięcia czasu przy ośmiopunktowej przewadze miejscowych. Czas nie poskutkował, a zawodnicy AZS-u kontynuowali znakomitą grę w ofensywie, notując serię 11:4. Ostatnie punkty w premierowej odsłonie zdobył akcją podkoszową Kamil Waniewski, dając po pierwszych dziesięciu minutach piętnastopunktowe prowadzenie lubelskiemu zespołowi.

Ten sam zawodnik rozpoczął drugą kwartę aplikując przeciwnikom pięć punktów pod rząd. Zaraz po nim dołączył Szymon Daszke, trafiając celną trójkę dającą ponad 20 punktów przewagi nad Turem. Grę zawodników z Bielska Podlaskiego odblokował półdystansem Sylwester Kus. Do połowy tej kwarty lublinianie prowadzili 40:20. W następnych trzech minutach koszykarze z Podlasia zanotowali serię 11:4, dzięki dobrym akcjom Mateusza Bębeńca. Wynik pierwszej połowy ustalił z półdystansu Wydra, kończąc pierwszą połowę rezultatem 46:33 dla U!NB AZS UMCS Lublin.

Zaraz po przerwie lubelska drużyna zdobyła pięć oczek z rzędu po akcjach Wiśniewskiego i Nycza. W odpowiedzi celnym rzutem za trzy popisał się Patryk Milewski. Oba zespoły w dalszych minutach grały akcję za akcję do samego końca odsłony. Koszykarze z Bielska Podlaskiego odrobili dwa oczka, jednak po trzydziestu minutach to biało-zieloni wygrywali 61:50.

Ostatnią odsłonę otworzył w ekipie przyjezdnych Marcin Monach, zdobywając trzy oczka. W odpowiedzi skutecznym lay-upem popisał się Wydra, a po następnej chwili dołożył dwa punkty z osobistych. Przyjezdni nie zamierzali się poddać – po dobrej akcji Rafała Stefaniuka, goście zbliżyli się na sześć oczek. Do połowy ostatniej ćwiartki lubelski team prowadził różnicą dziewięciu punktów po skutecznych osobistych Wiśniewskiego. W następnym fragmencie meczu zawodnicy z Koziego Grodu zachowali zimną głowę, dowożąc zwycięstwo nad rywalami w stosunku 77:66.

W ostatniej kolejce zawodnicy w biało-zielonych strojach zmierzą się na wyjeździe z Akademią Koszykówki Legia Warszawa. Spotkanie zaplanowano na 17 marca.

WYPOWIEDŹ POMECZOWA

Mateusz Wiśniewski (zawodnik U!NB AZS UMCS Lublin): Rywale postawili nam trudne warunki i mocno dali nam się we znaki. Po ostatniej niefortunnej porażce musieliśmy się zmobilizować, żeby na własnej hali odnieść zwycięstwo i podtrzymać twierdzę Lublin. To na szczęście nam się udało.

U!NB AZS UMCS Lublin – KKS Tur Basket Bielsk Podlaski 77:66 (29:14, 17:19, 15:17, 16:16)

AZS: Wiśniewski 16, Wydra 14, Muda 10, Daszke 9, Nycz 9, Waniewski 7, Jaworski 6, Stefaniuk 3, Lopez 3, Sobiech.

KKS: Stefanik 16, Mat. Bębeniec 13, Pisarczyk 10, Kuczyński 7, Monach 6, Milewski 5, Mac. Bębeniec 5, Kus 4.