AZS UMCS Start II Lublin zaczyna sezon

AZS UMCS Start II Lublin zaczyna sezon

W Lublinie zrezygnowali z ilości i postawili na jeszcze większą jakość. Prezesi Startu Lublin i AZS UMCS Lublin 25 czerwca br. podpisali umowę o współpracy. Na mocy dokumentu powstał jeden klub, który będzie reprezentował Lublin w rozgrywkach grupy B II ligi koszykarzy. 

Klub wystartuje w rozgrywkach pod nazwą AZS UMCS Start II Lublin, a pierwszym szkoleniowcem będzie Przemysław Łuszczewski. To uznany trener, kilkukrotnie wygrywał plebiscyt na najlepszego szkoleniowca grupy B w II lidze. Od 2013 roku prowadził AZS UMCS Lublin (zaczynał jako grający trener). W zeszłym sezonie poprowadził swoich podopiecznych do pierwszej rundy play-off (po rundzie zasadniczej drużyna zajęła 5 miejsce).

Rotacja

Wiemy już, że z drużyną pożegnali się Patryk Wydra i Bartosz Muda. Zwłaszcza rozgrywający był kluczową postacią lubelskich akademików. W zielono-białych barwach rozegrał 58 spotkań, zdobył 724 punkty i rozdał 286 asyst. Bartosz Muda całą swoją dotychczasową karierę spędził w Lublinie, jednak dopiero w sezonie 2017/18 trafił do AZS UMCS Lublin – wcześniej reprezentował Start II Lublin. W barwach akademików zagrał 56 spotkań i zdobył 445 punktów i zanotował 413 zbiórek.

Obaj panowie opuszczają Lublin, jednak Patryka Wydrę będziemy mieli okazję oglądać przy okazji spotkań z drużyną z Białegostoku (Żubry Białystok), która również rywalizuje w grupie B – w ostatnim sezonie zajęli czwarte miejsce w II lidze (pierwsze trzy zespoły awansują do pierwszej ligi). Bartosz Muda z kolei przenosi się do Noteci Inowrocław (w zeszłym sezonie doszli do drugiej rundy play-off). W szeregach akademików nie wystąpią również Jan Sobiech i Szymon Daszke. Janek zagrał w biało-zielonych barwach 51 spotkań (408 punktów). Niski skrzydłowy w zbliżającej się kampanii będzie reprezentował barwy KZ Kosz Pleszew. Z kolei Szymon Daszke spędził w Lublinie tylko jeden sezon, rozgrywając 28 spotkań. Zdobył 262 punkty. Akademickich barw Lublina nie będzie bronił także Pablo Lopez. 22-latek wrócił do swej ojczyzny (Hiszpania). W barwach drugoligowej ekipy ze stolicy Lubelszczyzny zagrał w 18 spotkaniach, rzucił 105 punktów i miał 102 zbiórki.

Ze starej gwardii zostają na pewno Adam Myśliwiec, który wyleczył kontuzję i jest zdecydowanym materiałem na jednego z liderów. Zostaje także Mateusz Wiśniewski – dla obu panów będzie to już szósty sezon w Lublinie i obaj będą stanowili o podkoszowej sile akademików. Trener Łuszczewski będzie miał również do dyspozycji Bartłomieja Nycza i Szymona Jaworskiego – zagrają odpowiednio czwarty i trzeci sezon z rzędu. Biało-zielonych barw nie opuści także Jakub Stefaniuk, który jako jedyny gra w AZS-ie od samego początku (siedem lat.) Jakub będzie starał się wspomóc drużynie na parkiecie, jednak wszystko będzie zależało od stanu zdrowia, gdyż ostatnie dwa lata borykał się z kontuzją kręgosłupa. Wiemy jednak, że poza parkietem klubowi pomoże na pewno – w sezonie 2019/2020 będzie asystentem Przemysława Łuszczewskiego.

Zespół trenera Łuszczewskiego wzmocnią zawodnicy, którzy do tej pory występowali w rezerwach Startu Lublin. W składzie zobaczymy więc m.in. Mirosława Uniłowskiego, Wojciecha Matyska, Bartłomieja Pelczara czy Tymoteusza Pszczołę. Do oficjalnej rotacji są również wpisani niektórzy zawodnicy pierwszej drużyny Startu, więc nie wykluczone, że ich też zobaczymy w niektórych spotkaniach.

AZS UMCS Start II Lublin rozpoczyna rywalizację niedzielnym meczem na wyjeździe (29 września). Lublinianie zmierzą się z ekipą Sokół Ostrów Mazowiecka.