Briana Day w Lublinie!

Briana Day w Lublinie!

Briana Day jest kolejną zawodniczką, która w sezonie 2019/2020 wystąpi w barwach Pszczółek. Środkowa ze Stanów Zjednoczonych ma za sobą grę w USA, Francji i Belgii. Występowała także w rozgrywkach EuroCup.

Amerykanka powinna być znana polskim kibicom, bowiem w minionej już kampanii 2018/2019, reprezentując francuski Nantes Reze w rozgrywkach EuroCup, grała przeciwko Enerdze Toruń i Wiśle CanPack Kraków. Była wówczas wiodącą postacią swojej ekipy i wyrządziła sporo szkody na deskach (najlepszy mecz zagrała przeciwko toruniankom – 24 pkt i 22 zbiórki). We Francji Day wystąpiła w 13 ligowych meczach, notując średnio 11,2 pkt i 8,6 zbiórki – grała średnio 25 minut. Nantes występowało również w EuroCup. Tam Mrs. Day zapisała w protokole średnie na poziomie 15 pkt i 12,2 zbiórek.

Zanim trafiła do Francji, grała cztery sezony na Uniwersytecie Syracuse, będąc podstawową środkową tamtejszej ekipy. Została najlepiej zbierającą zawodniczką w historii szkoły – 1124 zbiórki. W 2017 roku przystąpiła do Draftu, jednak nie została wybrana (została zaproszona na obóz treningowy zespołu San Antonio Silver Stars). W związku z niepowodzeniem za oceanem zaczęła kontynuować swoją karierę w Europie. Trafiła do Belgii, gdzie z tamtejszą drużyną BC Belfius Namur Capitale zagrała w ośmiu meczach EuroCup. Notowała średnio 10,1 pkt i 8,3 zbiórki. W lidze belgijskiej była podstawową środkową. Wystąpiła w 24 spotkaniach w których trakcie notowała średnio 12,7 pkt i 9,3 zbiórki.

Trener Krzysztof Szewczyk sięgnął po zawodniczkę z dużym doświadczeniem na arenie europejskiej, jednak to zawsze parkiet weryfikuje przedsezonowe założenia. Zdecydowanym plusem jest fakt, iż Briana Day występowała razem z Alexis Peterson przez kilka sezonów na Uniwersytecie Syracuse, a pewnych mechanizmów gry się nie zapomina. Oby tamto doświadczenie zaprocentowało w lubelskiej ekipie.