Czerwono-czarni obronili własny parkiet

TBV Start II Lublin w ramach 22. kolejki grupy B II ligi ograł na własnym parkiecie drużynę AZS UJK Kielce 94:70. Dla podopiecznych Andrzeja Dubielisa to ważne zwycięstwo, dające coraz większe szanse na uniknięcie strefy spadkowej. Lublinianie zajmują obecnie dziewiąte miejsce w tabeli, jednak na ostateczne usytuowanie trzeba poczekać do końca kolejki.

Lublinianie rozpoczęli spotkanie od serii punktowej 8:0 – połowę oczek zdobył Wojciech Czerlonko. Goście się obudzili i zbliżyli do gospodarzy na dwa punkty, jednak trafienie za trzy Pawła Kowalskiego i lay-up Michaela Gospodarka pozwoliły miejscowym znów odskoczyć. Kielczanie poprosili o czas. W następnej fazie tej kwarty obie ekipy wymieniały się ciosami, lecz przyjezdni wciąż tracili kilka oczek. Taki stan rzeczy utrzymał się do końcowej syreny i czerwono-czarni prowadzili 27:19. Dla AZS-u UJK Kielce 11 oczek rzucił Jakub Lewandowski.

Drugą ćwiartkę otworzył Maciej Szewczyk, lecz prawie natychmiast odpowiedział mu Wojciech Czerlonko, po czym trener ekipy z województwa świętokrzyskiego Rafał Gil wykorzystał drugą przerwę na żądanie. Przyjezdni nie potrafili jednak zmniejszyć deficytu, co wykorzystali gospodarze, osiągając handicap dziesięciu punktów. Goście nie poddawali się i ruszyli do natarcia, czego efektem był run 7-2. Andrzej Dubielis poprosił o czas, gdyż przewaga lubelskiej ekipy stopniała do czterech oczek. Po krótkim time-oucie Paweł Kowalski zdobył cztery punkty z dwóch akcji, prowadząc swoją drużynę w bezpieczną strefę. Ostatecznie druga partia skończyła się wynikiem 48:35.

Druga połowa zaczęła się, podobnie jak cały mecz, od serii punktowej gospodarzy. Lublinianie wygrywali po trzech minutach 7:3, a po kolejnych 60 sekundach już 14:6. Cztery minuty przed końcem tej odsłony Bartosz Ciechociński trafił za trzy, co wyprowadziło miejscowych na ponad dwudziestopunktowe prowadzenie – jak dotąd najwyższe. To nie było ostatnie słowo czerwono-czarnych, gdyż po końcowej syrenie przewaga urosła do 29 oczek – byłaby wyższa, jednak dwie sekundy przed ostatnim sygnałem Mateusz Druszcz celnie rzucił z dystansu.

Czwartą ćwiartkę rozpoczął z przytupem Jakub Lewandowski, przeprowadzając samodzielną serię punktową 8:4. Od tej pory ekipa z Koziego Grodu zaaplikowała swoim rywalom trzy trójki w trzech kolejnych akcjach i przewaga wróciła do 29 oczek. W trakcie pięciu minut tej odsłony Jakub  Lewandowski rzucił 13 z 16 punktów całej drużyny. Przyjezdni ostatecznie musieli uznać wyższość swoich rywali, przegrywając 70:94.

Na wyróżnienie zasługuje Michael Gospodarek – autor potężnego double-double, składającego się z 15 punktów i 17 asyst oraz Roman Szymański, który zdobył 15 oczek i zebrał 13 piłek. Po stronie gości Jakub Lewandowski zaaplikował rywalom 30 punktów.

TBV Start II Lublin swoje następne spotkanie rozegra 18 lutego o godzinie 16:00. Tego dnia lublinianie podejmą KS Rosa-Sport Radom.

TBV Start II Lublin – AZS UJK Kielce 94:70 (27:19, 21:16, 31:15, 15:20)

TBV: Czerlonko 21, Dutkiewicz 18, Gospodarek 15 (17 as), Szymański 15 (13 zb), Ciechociński 13 (9zb), Kowalski 10, Łoś 2, Gałka, Kosior, Szyszkowski.

AZS: Lewandowski 30 (4×3), Druszcz 11, Sprengel 8, Szewczyk 8, Osiakowski 7, Szwedo 3, Pawlak 2, Nowakowski 1, Jagiełło.