Derby dla U!NB AZS UMCS Lublin

W środowy wieczór w hali Globus odbyły się drugie w obecnej kampanii derby Lublina, tym razem w ramach 18. kolejki II ligi koszykówki mężczyzn. Spotkanie zakończyło się wygraną koszykarzy U!NB AZS UMCS Lublin, którzy pokonali rezerwy TBV Start 104:58. Tym samym podopieczni Przemysława Łuszczewskiego zrewanżowali się rywalom za przegrany mecz w pierwszej rundzie.

Początek spotkania rozpoczęli lepiej zawodnicy Startu. Celne akcje Jana Piliszczuka (akcja za dwa + trójka) i Bartłomieja Pelczara (trójka + jeden z dwóch wykorzystanych osobistych) pozwoliły odskoczyć gospodarzom na cztery punkty po 240 sekundach spotkania. W następnym fragmencie drugi bieg włączyli akademicy, zaliczając run 11:0, za sprawą Bartłomieja Nycza (rzut za dwa + trójka) oraz Pablo Lopeza (dwukrotnie za dwa). Gra pod koniec premierowej odsłony zrobiła się bardziej wyrównana. Po 10 minutach U!NB AZS UMCS Lublin prowadził 25:16.

W następnej kwarcie oba zespoły grały punkt za punkt. Po stronie startowców punktował duet Piliszczuk/Pelczar, a po drugiej uaktywnił się Szymon Jaworski, trafiając dwie akcje zza linii 6,75m i punkty spod kosza. Po pięciu minutach tej ćwiartki lubelscy akademicy zwiększyli dystans do 12 oczek. W drugiej połowie tej części akademicka drużyna minimalnie zwiększyła przewagę, dzięki akcji dwójkowej Bartosza Mudy. Wynik pierwszej połowy ustalił Nycz, trafiając “trójkę”. Do przerwy podopieczni Przemysława Łuszczewskiego prowadzili 49:29.

Zaraz po piętnastominutowej przerwie sześć punktów dla rezerw TBV zdobył Piliszczuk, jednak nie zmieniły one obrazu spotkania. Skuteczną grę w ataku kontynuowali zawodnicy AZS-u, dzięki kolejnym punktom Patryka Wydry i Mateusza Wiśniewskiego, powiększając przewagę do 24 punktów. W dalszym fragmencie meczu koszykarze AZS-u UMCS przejęli całkowicie spotkanie. Mocno w zdobywanie punktów zaangażował się Jan Sobiech, rzucając dwie trójki + lay-up, zaś gospodarze nie odparli naporu na parkiecie. Po trzydziestu minutach było 80:44.

W ostatnich dziesięciu minutach goście kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Skuteczną grę w ekipie gospodarzy utrzymywał Piliszczuk, który dokładał kolejne punkty, ale to było za mało, aby przeciwstawić się akademickiej ekipie. W ostatecznym rozrachunku U!NB AZS UMCS Lublin rozgromił w hali Globus TBV Start II Lublin 104:58.

W następnej kolejce spotkań zawodnicy AZS-u zmierzą się na własnym parkiecie z Sokołem Ostrów Mazowiecka (27 stycznia, 18:00). Natomiast rezerwy Startu czeka wyjazdowe spotkanie z ZKS-em Stal Stalowa Wola (30 stycznia, 18:00).

WYPOWIEDZI POMECZOWE

Jan Piliszczuk (zawodnik TBV Start II Lublin): – Jesteśmy przygotowani na tego typu porażki. Traktujemy to jako proces nauki. Wiedzieliśmy, że to nie będzie łatwy sezon. U!NB AZS UMCS Lublin jest jedną z lepszych drużyn w tej lidze, ale zagraliśmy całkiem przyzwoite zawody.

Szymon Jaworski (zawodnik U!NB AZS UMCS Lublin): – Cieszymy się z wygranej, bo wykonaliśmy plan, jaki mieliśmy na ten mecz. Odnieśliśmy wysokie zwycięstwo, a do tego notowaliśmy dobre akcje w obronie i w ataku. Myślami jesteśmy już przy następnym spotkaniu.

TBV Start II Lublin – U!NB AZS UMCS Lublin 58:104 (16:25, 13:24, 15:31, 14:26)

Start II: Piliszczuk 26, Pelczar 17, Nieradko 9, Matysek 2, Szewczyk 2, Dzioba 2, Nabożny, Mitrut, Dobrowolski.

AZS: Lopez 20, Waniewski 15, Jaworski 12, Muda 12, Nycz 11, Wydra 11, Wiśniewski 8, Sobiech 8, Stefaniuk 3, Daszke 2, Strzałkowski 2.