Lublin górą!

AZS UMCS Lublin pokonał na własnym parkiecie Sokół Ostrów Mazowiecka 77:60. Akademicy wskoczyli na drugie miejsce w tabeli grupy B II ligi, jednak rzeczywista lokata zostanie określona po wszystkich meczach tej kolejki.

Spotkanie rozpoczął Piotr Jagoda, który zdobył pięć pierwszych oczek dla swojego zespołu. W odpowiedzi zapunktował Przemysław Słoniewski, jednak dla akademików następną dwójkę dorzucił Adam Myśliwiec i gospodarze prowadzili 7:2. Ten stan rzeczy nie trwał zbyt długo, bowiem wymieniony już Przemysław Słoniewski wraz z Piotrem Barszczem wyprowadzili Sokoły na czoło, przeprowadzając serię punktową 6:0. W następnych minutach obie drużyny walczyły kosz za kosz i kwarta zakończyła się wynikiem 15:14.

Druga część pierwszej połowy była również lepsza dla lublinian. Miejscowi przeprowadzili run 11:2 i warto wspomnieć, iż sześciu różnych zawodników zdobyło wówczas punkty. Dopiero 10 sekund po upływie piątej minuty drugi raz w tej ćwiartce na listę strzelców wpisał się Adam Myśliwiec. W dalszej części Sokoły przeszły do desantu i starały się nawiązać walkę z rywalem. Końcowa syrena zabrzmiała, gdy na tablicy wyników widniało 36:26 dla AZS-u UMCS Lublin.

Drugą część spotkania lepiej zaczęli przyjezdni, zmniejszając deficyt do ośmiu oczek. Akademicy nie zamierzali wypuścić przewagi i przeprowadzili serię punktową 10:2, wychodząc na szesnastopunktowe prowadzenie. Najwięcej oczek dla gości zdobywali podkoszowi, Łukasz Ryfa, Przemysław Słoniewski i Mariusz Przygucki. Ostatecznie koszykarze z Mazowsza zbliżyli się do przeciwników na 10 punktów.

Czwartą ćwiartkę dobrze rozpoczął Patryk Wydra, po chwili z dystansu poprawił Piotr Jagoda i lublinianie wygrywali różnicą 15 oczek. Podopieczni Przemysława Łuszczewskiego zaczęli tę kwartę od prowadzenia 7:1 i Grzegorz Helcbergiel poprosił o przerwę na żądanie. Akademicy nie dość, że utrzymali przewagę, to zwiększyli różnicę do 20 punktów na trzy minuty przed końcem. Zawodnicy z Koziego Grodu nie zdołali utrzymać takiej zaliczki, ale mimo to triumfowali pewnie 77:60.

Mateusz Wiśniewski zanotował double-double, składające się z 14 oczek i 19 zbiórek, a Bartosz Muda zapisał w protokole 14 punktów i 10 zbiórek. Po stronie gości Łukasz Ryfa skończył spotkanie z dorobkiem 11 oczek i 12 zebranych piłek.

Lublinianie swój kolejny mecz rozegrają 23 lutego, kiedy to przed swoją publicznością podejmą drużynę MUKS Hutnik Warszawa.

AZS UMCS Lublin – Sokół Ostrów Mazowiecka 77:60 (15:14, 21:12, 18:18, 23:16)

AZS: Jagoda 15, Muda 14, Wiśniewski 14, Myśliwiec 11, Sobiech 9, Wydra 9, Jaworski 3, Prażmo 2, Nycz, Strzałkowski.

Sokół: Przygucki 18, Słoniewski 16, Ryfa 11, Barszcz 7, Grudziński 5, Moch 3, Jaworski, Jurkiewicz.