Mocne żądło Pszczółek

W ramach 19. kolejki Basket Ligi Kobiet lubelskie Pszczółki pokonały na wyjeździe drużynę Zagłębia Sosnowiec 75:73. Zwycięstwo przyjezdnym zapewniła Uju Ugoka, trafiając w końcówce dwa rzuty wolne. Podopieczne Wojciecha Szawarskiego kolejne spotkanie rozegrają w najbliższą niedzielę.

Mecz rozpoczęła Uju Ugoka, wygrywając rzut sędziowski. Kanonadę chciała zacząć Marta Witkowska, jednak jej próba nie znalazła drogi do kosza. Dobijała dwukrotnie Ugoka, lecz nie zdołała zdobyć punktów. Spotkanie otworzyły gospodynie, a konkretnie Michaela Stara. W odpowiedzi za trzy trafiła Dajana Butulija, dwa wolne wykorzystała Marta Witkowska i lublinianki prowadziły 5:2. Zawodniczki KS JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec nie pozwalały uciec rywalkom i trzymały bliski kontakt. W połowie premierowej odsłony Pszczółki wygrywały 11:10. Koszykarki z województwa śląskiego konsekwentnie punktowały i trzy minuty przed zakończeniem kwarty wyszły na trzypunktowe prowadzenie. Ostatecznie to miejscowe wygrały pierwszą ćwiartkę (po koszu Stephany Skrba).

Lublinianki zaczęły tę część meczu od serii 3:0, wychodząc na prowadzenie. Koszykarki z południa kraju, a konkretnie Robyn Parks, odpowiedziała dwupunktowym rzutem i to Sosnowiec był na czele. Prowadzenie zmieniało się często, jednak przyjezdne trzymały się w grze dzięki trafieniom zza łuku. Najpierw Agata Dobrowolska, a następnie Kateryna Dorogobuzova przymierzyły celnie. Poprawiła Dominika Poleszak i Pszczółki wygrywały 29:26. Podopieczne trenera Leszka Marca przeprowadziły serię 6:0 i Wojciech Szawarski zdecydował się wziąć przerwę. Po chwili wytchnienia sytuacja nie uległa zmianie, bowiem sosnowiczanki atakowały dalej, zdobywając cztery kolejne punkty i powiększając przewagę do siedmiu oczek. Miejscowe wygrały pierwszą połowę 38:29.

Drugą część gry rozpoczęła Feyonda Fitzgerald, trafiając rzut z wyskoku i zmniejszając deficyt swojej ekipy. Lublinianki konsekwentnie i powoli odrabiały straty. Po 150 sekundach strata wynosiła pięć oczek, by za chwilę wzrosnąć do ośmiu po akcji 2+1 w wykonaniu Agnieszki Fikiel. Sosnowiczanki kontynuowały kanonadę. Najpierw punkty zdobyła Naketia Swanier, po czym za trzy poprawiła Robyn Parks i Pszczółki przegrywały 35:48. Zawodniczki z Koziego Grodu nie poddawały się i za sprawą Uju Ugoki zmniejszyły deficyt do jednocyfrowego wyniku. Walka trwała, ale miejscowe w dalszym ciągu miały dziewięciopunktową przewagę. W końcu, za sprawą trafienia Doroty Mistygacz, przyjezdne dostały impuls i przeprowadziły serię 10:2, zbliżając się do rywalek na trzy oczka. Po trzech kwartach gospodynie prowadziły 54:51.

Czwartą ćwiartkę z przytupem zaczęły miejscowe. Robyn Parks i Stephany Skrba trafiły swoje rzuty i przewaga wzrosła do siedmiu oczek. Wojciech Szawarski poprosił o czas. Pszczółkom udało się znów zbliżyć na trzy punkty na siedem minut przed końcem ostatniej odsłony meczu. Starcie nie było jednak zakończone, bowiem Kateryna Dorogobuzova, dwoma rzutami z dystansu, pozwoliła zbliżyć się swojej ekipie na dwa oczka. Odpowiedź była natychmiastowa. Robyn Parks i Agnieszka Fikiel wykańczały skutecznie swoje akcje, powiększając przewagę sosnowiczanek do sześciu punktów. Argumentem Pszczółek była dziś m.in. Kateryna Dorogobuzova, która na nieco ponad minutę przed końcem, rzutem zza łuku, zmniejszyła deficyt do trzech oczek. Po chwili poprawiła i w Sosnowcu był remis. Warto wspomnieć, że do tej pory podkoszowa lublinianek zdobyła wszystkie punkty zza łuku, dziurawiąc obręcz rywalek pięciokrotnie. W następnej akcji Uju Ugoka była faulowana i wykorzystała dwa rzuty wolne, wyprowadzając swoją drużynę na dwupunktowe prowadzenie. Sosnowiec poprosił o czas, jednak Robyn Parks nie trafiła z dystansu i Pszczółki wygrały spotkanie 75:73.

Akademiczki swój kolejny mecz rozegrają 25 lutego o godzinie 17:00. W Bydgoszczy rywalem zawodniczek z Koziego Grodu będzie tamtejsze Artego.

KS JAS FBG Zagłębie Sosnowiec – Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin 73:75 (20:18, 18:11, 16:22, 19:24)

Zagłębie: Parks 21, Fikiel 17, Swanier 11, Stara 10, Skrba 8, Siksniute 6, Urbaniak.

Pszczółka: Butulija 18, Dorogobuzova 15, Ugoka 12, Fitzgerald 11, Witkowska 6, Mistygacz 5, Poleszak 4, Dobrowolska 3, Cebulska 1.