Półfinały bez gospodarza

W pierwszym ćwierćfinale Suzuki Pucharu Polski Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin przegrała z drużyną PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 80:88. Kluczowa dla losów spotkania okazała się ostatnia kwarta, w której najpierw za faule spadła Briana Day, a pod koniec meczu parkiet opuściła Alexis Peterson, której odgwizdano dwa przewinienia techniczne.

Gorzowianki dobrze zagęszczały pomalowane i w większości akcji tylko Alexis Peterson korzystała z wjazdów pod kosz, ale była w nich nieskuteczna. Dobrze zaczęła Julia Adamowicz, która trafiła trzy trójki trzymające Pszczółki w grze. Po drugiej stronie szalała Kahleah Copper, która zdobyła 5 z 10 pierwszych punktów zespołu, jednak brakowało jej wsparcia i na nieco mniej niż pięć minut przed końcem premierowej odsłony akademiczki prowadziły 14:10. Przyjezdne docisnęły w drugiej fazie pierwszej kwarty i przeprowadzając serię 9:4, wyszły po 10 minutach na prowadzenie. W połowie drugiej kwarty był remis 28:28. Brakowało trochę gry Julii Adamowicz, która po niezłym początku szybko złapała trzy faule w pierwszej kwarcie i w dalszej części spotkania trzeba było ograniczyć jej minuty (weszła dopiero pod koniec pierwszej połowy). Gorzowianki utrzymały prowadzenie, a Pszczółki miały 20 minut, by wywalczyć bilet na mecz z Arką Gdynia.

Lublinianki wyszły na drugą połowę zdeterminowane i w połowie trzeciej odsłony prowadziły 49:45, jednak gospodynie borykały się z kłopotami z faulami. Po 25 minutach gry Julia Adamowicz i Briana Day miały po cztery faule. Nic nie robiła sobie z tego Jovana Popović, która z zimną krwią przymierzyła zza łuku i trafiając za trzy, powiększyła przewagę Pszczółek do siedmiu punktów na nieco mniej niż cztery minuty przed końcem trzeciej odsłony. Pod koniec tej kwarty do zagrożonych spadkiem z boiska dołączyła Giedre Labuckiene. Pierwszą, która osłabiła biało-zielone była Briana Day – do końca meczu pozostawało wówczas ponad sześć i pół minuty. Nie można zrzucać winy na Amerykańską środkową, bo gorzowianki były lepsze – w czwartej kwarcie sukcesywnie pracowały na przewagę i w końcówce utrzymały prowadzenie, meldując się w półfinale.

Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin – PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 80:88 (18:19, 21:22, 19:11, 22:36)

Pszczółka: Peterson 24, Day 14 (10 zb.), Adamowicz 12 (3×3), Labuckiene 12, Popović 8, Degbeon 4, Szott-Hejmej 4, Sklepowicz 2.

Gorzów: Copper 27 (12 zb.), Green 19 (15zb.), Juskaite 16, Keller 8, Thomas 7, Maiga 6, Prezelj 5.