Prawo silniejszego, czyli porażka TBV II z liderem

W 17. kolejce rozgrywek grupy B II ligi koszykarze TBV Startu II Lublin ulegli na własnym parkiecie ekipie Syntexu Księżak Łowicz 65:102. Dla podopiecznych Andrzeja Dubielisa to 11 porażka w sezonie natomiast łowiczanie, dzięki temu zwycięstwu, nie stracili pozycji lidera. W drużynie z Koziego Grodu warto wyróżnić Jana Piliszczuka – autora 17 punktów.

To właśnie młody, 17-letni zawodnik obwodowy otworzył wynik meczu. W połowie ćwiartki to gospodarze mieli korzystny wynik, jednak seria punktowa przeprowadzona przez Syntex (11:4) wyprowadziła przyjezdnych na prowadzenie, którego w ostatecznym rozrachunku i do końca spotkania już nie oddali. Bartłomiej Pelczar i Jan Piliszczuk rzucili 13 z 17 oczek całej ekipy w premierowych 10 minutach.

Druga kwarta również była wyrównana. Dość powiedzieć, że lublinianie schodzili do szatni z deficytem jednego punktu. Koszykarze TBV trzykrotnie trafili zza łuku, a prym w tej materii wiódł Karol Kazmirowski (2×3). Po stronie gości, raz po raz, dawał o sobie znać Michał Kwiatkowski – świeży łowiczanin, który przyszedł do ekipy Syntexu z Krakowa. Ostatecznie zakończył zawody z 19 punktami i 9 asystami. Jedni i drudzy schodzili do szatni przy wyniku 43:42 dla graczy z województwa łódzkiego.

W trzeciej kwarcie przyjezdni ruszyli do natarcia. Syntex przeprowadził run 21:4, kiedy to sporo koszy zdobył Karol Dębski – dotychczasowy najlepszy strzelec lidera grupy B. Gospodarze starali się odpowiadać, ale Michał Kucharski (9 oczek w całym meczu) wraz z wyżej wymienionymi już zawodnikami, nie zamierzali wypuścić z rąk dużej przewagi. Po trzech ćwiartkach goście prowadzili 74:52.

W ostatniej kwarcie gracze Syntexu nie zwolnili tempa. Rzucili 28 punktów, pozwalając swoim rywalom na zdobycie 15. W pewnym momencie łowiczanie wygrywali 30 oczkami i mecz mieli w kieszeni. Tak też się stało, nie wypuścili go i spokojnie dokozłowali zwycięstwo do końca (102:65).

Lublinianie utrzymali się na 11. pozycji, jednak ostatnia w tabeli Legia II Warszawa, ma tylko punkt straty do rezerw czerwono-czarnych.

Kolejne spotkanie zawodnicy TBV Startu II Lublin rozegrają 17 stycznia o godzinie 20:00. Czerwono-czarni wystąpią w derbach Lublina jako goście. Ich rywalem będzie AZS UMCS Lublin.

TBV Start II Lublin – Syntex Księżak Łowicz 65:102 (17:19, 25:24, 10:31, 13:28)

TBV: Piliszczuk 17, Pelczar 16, Grzegorczyk 8, Kazmirowski 6, Wachowicz 6, Breś 4, Futrzyński 2, Mitrut 2, Matysek 2, Samborski 2, Łoś.

Syntex: Dębski 26, Kwiatkowski 19, Łucka 12, Nieporęcki 12, Cukierda 10, Kucharski 9, Włuczyński 8, Tokarski 4, Gładki 2, Górniak.