Niezapomniane chwile Mistrzostw Świata: Brazylia wystąpiła w 1938 r. dzięki loterii

Kiedy myślisz o Mistrzostwach Świata, trudno jest wyobrazić sobie inną drużynę, niż Brazylia, która jest odzwierciedleniem tej wspaniałej imprezy. Brazylijczycy są najbardziej utytułowaną reprezentacją Mistrzostw Świata w historii. Canarinhos sięgnęli aż po pięć tytułów. Żadnej innej reprezentacji nie udała się ta sztuka, a tylko dwie ekipy potrafiły wygrać Mundial czterokrotnie. To Niemcy i Włosi. Nie trzeba więc specjalnie dodawać, jak ważna jest Brazylia, jeżeli chodzi o historię Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

Jak być może się domyślasz, Brazylia nie była najbogatszym krajem na świecie. Kraj ten mierzył się z licznymi problemami, czy to politycznymi, ekonomicznymi oraz wieloma innymi trudnościami. Szczególnie widoczne było to także przed Mistrzostwami Świata w 1938 roku, kiedy doszło do sporych walk o władzę. W latach 1930-1945 władzę w kraju przejęto wskutek zamachu stanu, a sprawował ją Getulio Vargas.

To właśnie głównie z tego powodu pozyskanie środków wskutek finansowania publicznego było praktycznie niemożliwe. I tutaj, tak naprawdę rozpoczyna się opisywana przez nas historia. Co bardziej zaskakujące, piłka nożna w Brazylii została uznana sportem zawodowym dopiero rok przed wspomnianymi Mistrzostwami Świata, w 1937 roku. Jak łatwo możesz sobie wyobrazić, reprezentacja Brazylii nie mogła korzystać z nieograniczonej puli pieniędzy, żeby spokojnie przygotować się do walki na Mistrzostwach Świata w 1938 roku

Brazylia MŚ 1938

Dlatego Brazylijczycy jak nigdy wcześniej potrzebowali pieniędzy. W dodatku gonił ich czas. Stąd też zrodziła się legenda loterii, która pomogła im wyruszyć na Mistrzostwa Świata w 1938 roku.

Ogólny przegląd opowieści z 1938 roku

Zastanawiasz się, co może mieć wspólnego sprzedaż loterii z reprezentacją Brazylii i Mistrzostwami Świata w 1938 roku? Czas nieco bardziej rozwinąć kwestie poruszone wcześniej. Reprezentacja Brazylii starała się o środki finansowe przed Mundialem, ale piłka nożna, która stała się zawodowa w tym kraju dopiero rok wcześniej, nie była jeszcze aż tak bardzo łakomym kąskiem, który mógłby zainteresować potencjalnych ofiarodawców. Krótko mówiąc – Brazylijczycy stanęli przed widmem tego, że nie będą mieli pieniędzy, żeby pojechać na Mistrzostwa Świata.

Żeby jeszcze bardziej zgłębić temat, warto rzucić okiem na szczegóły ówczesnych MŚ. Turniej w 1938 roku miał odbyć się we Francji. Dotarcie z Brazylii do Francji nie było wtedy spacerkiem po parku – ani też nie było tanie. Kiedy brazylijski zespół zaczął coraz bardziej otwarcie mówić o problemach z pieniędzmi i potencjalnym ryzykiem wycofania się z Mistrzostw Świata, do akcji wkroczył wreszcie wielki biznes. Choć oficjalnie nie opublikowano listy firm, które zaangażowały się w pomoc dla reprezentacji, wiadomo, że nie była to wyłącznie inicjatywa jednego przedsiębiorstwa. Jednak jedyna firmą, o której poinformowano, był “Banco de Brasil”.

To narodowy bank Brazylii, obejmujący swoim zasięgiem cały kraj. Wpadnięto na pomysł zorganizowania loterii, która miała pomóc narodowej drużynie. Osoby mogły kupować kupony, w cenie 500 reali za sztukę. Co ciekawe, nie były jednak dostępne żadne nagrody, a chwyt marketingowy polegał na tym, że kupując kupon, zostawałeś uznany “patriotycznym inwestorem”.

I jak głosi legenda, okazało się to strzałem w dziesiątkę. W ciągu kilku dni sprzedano ponad 100 000 kuponów. To jednak nie koniec tej opowieści!

Co wiemy o tej historii

No dobra – masz już wyobrażenie o tym, co działo się w Brazylii w tamtych czasach. Wiesz też, skąd wzięła się inicjatywa sprzedaży kuponów na loterii. Co ciekawe, akcja ta przetrwała nawet próbę czasu i praktykowana jest już od ponad 80 lat aż do teraz, w celu wspierania różnych inicjatyw. To tylko pokazuje, jak dużym poparciem cieszy się wśród Brazylijczyków.

Jednak zastanówmy się, co jeszcze można dopowiedzieć, w związku z zaskakującym sfinansowaniem podróży Brazylii na Mistrzostwa Świata w 1938 roku? Rzućmy okiem na kilka kolejnych szczegółów.

Fundusze pochodziły głównie od bogatych Brazylijczyków

Jeżeli nigdy nie interesowała Cię bliżej historia brazylijskiego społeczeństwa czy nie podróżowałeś do tego kraju, prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, ile znaczy 500 reali. Oczywiście real jest narodową walutą Brazylii, ale jego wartość znacząco odbiega od funtów czy euro. W dzisiejszych czasach 500 reali to równowartość około 85 funtów. Dla większości Brazylijczyków nie jest to mała kwota.

Wówczas 500 reali znaczyło jeszcze więcej. W rzeczywistości więc tylko zamożni Brazylijczycy mogli wziąć udział w akcji zbierania pieniędzy. Jak widać, wysiłki pomysłodawców okazały się znamienne w skutkach, bowiem sprzedano ponad 100 000 kuponów w ciągu zaledwie kilku dni.

Wszystkie zebrane środki przeznaczono na podróż

Cała idea sprzedaży kuponów loterii polegała oczywiście na tym, żeby pomóc reprezentacji Brazylii dostać się na Mistrzostwa Świata we Francji. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone nie tylko na samą podróż, ale miały pomóc również w opłatach, podczas pobytu Brazylijczyków we Francji. Hotele, jedzenie i wiele innych kosztów zostały pokryte dzięki wspomnianej zbiórce. Najlepszą rzeczą, która się wydarzyła był właśnie fakt, że wszystkie zebrane pieniądze zostały przeznaczone na z góry określony cel, którym były Mistrzostwa Świata, a w szczególności  na podróż do Francji, która była największym kosztem całego przedsięwzięcia.

Zastanawiasz się dlaczego? Reprezentacja nie mogła wówczas wsiąść w samolot i po kilku godzinach wylądować we Francji. Brazylijczycy musieli popłynąć do Francji statkiem, a taki rodzaj podróży w tamtych czasach był niezwykle kosztowny.

Brak funduszy nie był jedynym problemem

Oczywiście ta legendarna historia nie powstałaby, gdyby nie potrzeba najwyższej konieczności. To tylko potwierdza, jak ważne dla Brazylijczyków są Mistrzostwa Świata. Okazuje się jednak, że ta historia ma również swoją ciemną stronę. Pamiętasz, jak wspominaliśmy o tym, że piłka nożna stała się sportem zawodowym dopiero od 1937 roku?

Owszem, niezwykle trudno było zebrać niezbędne pieniędze, żeby Brazylia mogła uczestniczyć w Mundialu w 1938 roku. Jednak, co zaskakujące, problemy finansowe na tym się nie skończyły. Nowy dyrektor Brazylijskiej Federacji Piłki Nożnej podjął się stworzenia dziesięciu “przykazań” dla piłkarzy, którzy reprezentowali Brazylię na MŚ we Francji. Znalazły się w nich różne zapisy, ale najważniejsze dotyczyły rekompensat finansowych dla graczy, broniących barw narodowych.

Kiedy piłka nożna stała się sportem zawodowym, naturalnie oczekiwania piłkarzy skoncentrowały się na pieniądzach. Brazylijscy piłkarze nie byli jednak skłonni zaakceptować narzuconych przez związek warunków finansowych. Zawodnicy wysłali więc kontrofertę. Co się w niej znalazło? Piłkarze chcieli 25 000 reali dziennie, licząc od momentu wypłynięcia na Mistrzostwa Świata. To oznaczało minimum 1,5 miliona reali miesięcznie oraz kolejne 1,5 miliona reali w przypadku zwycięstw, w ramach premii dla drużyny w wysokośći 500 tysięcy reali.

Warunki te zostały zaakceptowane, ale mimo to na graczy spadła potężna krytyka. Uważano, że zamiast koncentrować się na grze, zbyt wiele rozmawiają o pieniądzach.

Jakie to miało znaczenie dla Brazylii na Mistrzostwach Świata 1938?

Omówiliśmy już całą historię, ale nadszedł czas na wyciągnięcie wniosków. To oczywiste, że loteria sfinansowała udział Brazylii w Mistrzostwach Świata, ale jakie znaczenie miały całe, poczynione w międzyczasie wysiłki? Czy się opłaciły?

Owszem, że tak. Raz, że bez pieniędzy z loterii Brazylia nie wzięłaby udziału w Mistrzostwach Świata w 1938 roku. A mało tego, Brazylijczycy nie tylko pojechali do Francji, ale i awansowali do półfinału. Teoretycznie więc przebyli podróż z piekła do nieba. O mały włos, a nie wystąpiliby na Mundialu, a skończyli jako reprezentacja, która niemal do samego końca biła się o tytuł Mistrza Świata. Ukoronowaniem tej historii jest to, co stało się później. Brazylia sięgnęła po Mistrzostwo Świata na następnym turnieju, rozegranym w 1950 roku.

Wszystko dlatego, że z powodu I Wojny Światowej, Mistrzostwa Świata nie odbyły się w 1942 i 1946 roku. W 1950 roku Brazylia wywalczyła tytuł we własnym kraju. Niektórzy śmieszkowali, że dzięki temu, Brazylijczycy nie musieli podróżować i zbierać pieniędzy.

Przeczytaj także: o szokującej porażce Brazylii z 1950 roku.