AMP Futbol w Lublinie

AMP Futbol w Lublinie

W Lublinie przebywa reprezentacja Polski w AMP Futbolu. W ramach zgrupowania piłkarze jutro odbędą otwarty dla publiczności trening, natomiast dzisiaj został rozegrany charytatywny mecz pomiędzy lubelskimi vip-ami i reprezentantami naszego kraju.

Ci pierwsi wygrali 9:4, ale to nie wynik spotkania jest najważniejszy. – Zgrupowanie miało na celu promocję tego sportu w Lublinie. Chcemy zainteresować ludzi AMP Futbolem oraz wyciągnąć z domu osoby niepełnosprawne, pokazać im, że mają alternatywę. To jest pierwszy krok – mówi Kamil Misztal, który jest reprezentantem naszego kraju w AMP Futbolu oraz założycielem Fundacji „Krok do Marzeń”. Kolejnym krokiem jest stworzenie drużyny w Lublinie zdradza piłkarz.

AMP Futbol to odmiana piłki nożnej, w którą grają osoby po amputacji lub z zniekształconą nogą (zawodnik z pola) lub ręką (bramkarz). W jednej drużynie na boisku o wymiarach 40 metrów szerokości i 60 metrów długości może przebywać sześciu zawodników i jeden golkiper. Zmiany można przeprowadzać podobnie jak w piłce nożnej halowej, również auty wykonuje się podobnie jak w futsalu. Piłkę można dotykać tylko zdrową kończyną, zagrania futbolówki kulą – poza przypadkowymi odbiciami – są odgwizdywane jako przewinienie. Piłkarze grają bez protez.

Osoby, które chcą lepiej poznać i zrozumieć ten sport, mogą przyjść na jutrzejszy trening kadry, który odbędzie się w godzinach 9.00 – 11.00 na ulicy Potużyńskiej 2, przy Gimnazjum nr 16 w Lublinie. Polacy przygotowują się do wrześniowego międzynarodowego turnieju AMP Futbol Cup w Warszawie oraz do Mistrzostwa Świata w Meksyku, które zostaną rozegrane na przełomie listopada i grudnia. Nasza reprezentacja zajmuje obecnie 11 miejsce w światowym rankingu na około 30 drużyn. – Trudno powiedzieć ile jest dokładnie drużyn narodowych, ponieważ ciągle powstają nowe, ostatnio na przykład powstała taka we Włoszech – mówi Kamil Misztal.