AZS UMCS Lublin na podium Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej mężczyzn

Piłkarze nożni AZS UMCS Lublin wywalczyli brązowe medale Akademickich Mistrzostw Polski. Zespół prowadzony przez Tomasza Bieleckiego na trzecim miejscu uplasował się także w klasyfikacji uniwersytetów.

W finale rozgrywanym w Gdańsku AZS UMCS Lublin rywalizował w grupie B. Zawodnicy z Koziego Grodu nie mieli większych problemów z awansem do ćwierćfinału. Lublinianie wygrali 1:0 z SGH Warszawa, a potem pokonali 3:0 Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny ze Szczecina.

W kolejnym etapie na drodze akademików stanęła drużyna Akademii Wychowania Fizycznego z Krakowa. Podopieczni Tomasza Bieleckiego zaaplikowali swoim rywalom trzy bramki, uzyskując promocję do półfinału.

Tam AZS UMCS spotkał się ze zwycięzcą grupy C, Uniwersytetem Rzeszowskim. Mecz zakończył się remisem 1:1 i do wyłonienia finalisty potrzebne były rzuty karne. W nich lepsi okazali się rzeszowianie, którzy wygrali 4:2.

Ekipie z Koziego Grodu na pocieszenie pozostała gra w „małym finale”. Tam lublinianie raz jeszcze odprawili z kwitkiem SGH Warszawa, ponownie triumfując 1:0. Na szyjach zawodników Tomasza Bieleckiego zawisły brązowe krążki.

Warto odnotować, że najlepszym bramkarzem turnieju wybrany został zawodnik AZS-u UMCS, Kacper Skrzypek.

WYNIKI AZS-U UMCS LUBLIN

Faza grupowa

UMCS – SGH Warszawa 1:0
Bramka: Paweł Zabielski

UMCS – ZUT Szczecin 3:0
Bramki: Andrzej Gruba (rzut karny), Dariusz Michna (rzut karny), Paweł Zabielski

Ćwierćfinał

UMCS – AWF Kraków 3:0
Bramki: Marcin Świech, Michał Kobiałka, Patryk Czułowski

Półfinał

UMCS – Uniwersytet Rzeszowski 1:1, po rzutach karnych 2:4
Bramki: Marcin Świech – Radosław Adamski

Mecz o trzecie miejsce

UMCS – SGH Warszawa 1:0
Bramka: Dariusz Michna

SKŁAD AZS-U UMCS LUBLIN

Damian Gawron, Wiktor Bogusz, Paweł Porzucek, Michał Kobiałka, Andrzej Gruba, Łukasz Mietlicki, Dariusz Michna, Patryk Czułowski, Przemysław Kwiatkowski, Marcin Wojtaszek, Kacper Skrzypek, Jakub Niewęgłowski, Patryk Wróblewski, Dawid Niewęgłowski, Bartosz Wajrak, Marcin Świech, Jakub Wiśniewski, Hubert Kotowicz, Paweł Zabielski, Grzegorz Fularski, Michał Budzyński, Mateusz Zawiślak

POTURNIEJOWY KOMENTARZ

Patryk Czułowski (zawodnik AZS-u UMCS):Można powiedzieć, że osiągnęliśmy dobry wynik. W przeciągu całego turnieju straciliśmy tylko jedną bramkę. Odpadliśmy dopiero w półfinale po rzutach karnych. Co prawda strzeliliśmy gola w 87’, ale rzeszowianie zdołali wyrównać dwie minuty później. Nasz przeciwnik miał przewagę psychologiczną, przez co w rzutach karnych nas pokonał. Należy zwrócić uwagę, że w Gdańsku nie przegraliśmy meczu. Nastąpiło to dopiero w rzutach karnych, dlatego pozostaje pewnie niedosyt. Można było pokusić się o nieco więcej. Przed samym turniejem wypadło nam trzech zawodników, więc to też mogło mieć duży wpływ na końcowy rezultat. Trzecie miejsce jest najlepszym wynikiem w historii uczelni, ale niedosyt jednak pozostaje.

KLASYFIKACJA GENERALNA AKADEMICKICH MISTRZOSTW POLSKI

1. Uniwersytet Rzeszowski
2. Uniwersytet Szczeciński
3. Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie
4. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
5. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
6. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
7. Uniwersytet Warszawski
8. Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
9. Politechnika Gdańska
10. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
11. Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie
12. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
13. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
14. Politechnika Śląska w Gliwicach
15. Politechnika Opolska.