Ekstraklasa bukmacherami stoi

Ekstraklasa bukmacherami stoi

Niemal wszystkie kluby Ekstraklasy mogą pochwalić się współpracą z zakładami bukmacherskimi. Na sponsoringu zyskują obie strony, bo drużyny otrzymują konkretny zastrzyk gotówki, a dla firm jest to okazja do promowania i reklamowania marki.*

Zmiana polskiego prawa i zezwolenie na działalność legalnych bukmacherów nad Wisłą sprawiły, że firmy z tej branży inwestują w sport. Najmocniej skorzystały na tym polskie kluby piłki nożnej, bo ten sport jest zdecydowanie najbardziej popularny i najbardziej dochodowy. Z jednej strony wydawać by się mogło, że drużyny sportowe i bukmacherzy są na siebie „skazani”, ale wcale nie musiało to oznaczać tak owocnej współpracy, z jaką mamy do czynienia obecnie. Biorąc pod uwagę, że roczne/sezonowe budżety polskich klubów ekstraklasowych wynoszą od 15 do ok. 110 mln, widać wyraźnie, że wsparcie branży bukmacherskiej jest istotnym kanałem finansowania.

Atrakcyjna dla zakładów bukmacherskich jest nie tylko Ekstraklasa

Obecnie sytuacja wygląda tak, że prawie wszystkie drużyny z najwyższej ligi piłki nożnej w Polsce współpracują z firmami z branży zakładów bukmacherskich. Co warte podkreślenia legalni bukmacherzy inwestują nie tylko w kluby z Ekstraklasy. STS sponsoruje najważniejszą drużynę w kraju, czyli reprezentację Polski w piłce nożnej. Z kolei pierwsza liga, czyli zaplecze Ekstraklasy, także ma indywidualnego sponsora z branży zakładów wzajemnych. Identycznie jest z Pucharem Polski, a to nie wszystko. Legalni bukmacherzy wykazują także spore zainteresowanie współpracą z klubami występującymi niżej. W I lidze sponsora z branży zakładów bukmacherskich posiadają m.in. takie kluby, jak Miedź Legnica, Stal Mielec i Wigry Suwałki. Nawet druga liga, czyli trzeci poziom rozgrywkowy w Polsce, jest atrakcyjny dla bukmacherów. Przede wszystkim ze względu na uznane kluby, z tradycjami i z dużych miast. Sztandarowymi przykładami są Widzew Łódź i GKS Katowice.

Współpraca z klubami piłki nożnej ma się coraz lepiej

Nie jest też tak, że boom bukmacherów na Ekstraklasę nastąpił nagle. Najstarsze firmy działają na rynku od wielu lat i zainteresowanie współpracą z klubami miało miejsce praktycznie od początku. Legia Warszawa współpracuje z Fortuną niezmiennie od 2014 roku. Podobnie wygląda sytuacja z innymi klubami, które od dłuższego czasu na swoich koszulkach meczowych mają loga bukmacherów. Część firm została ogłoszona jako sponsorzy główni, a część jako główni bukmacherzy klubów. Także nowi w branży, którzy dopiero co otrzymali od Ministerstwa Finansów zgodę na działalność w Polsce, swoje pierwsze marketingowe kroki kierują w kierunku piłkarskiej Ekstraklasy. Byliśmy tego świadkami przed startem sezonu 2019/20, gdy firma Betclic podpisała umowy z mistrzem Polski Piastem Gliwice oraz zdobywcą Pucharu Polski – Lechią Gdańsk. Letni okres był czasem przygotowań drużyn do nowego sezonu oraz przedłużania lub właśnie podpisywania nowych umów.

Kto będzie sponsorem Śląska Wrocław?

Sytuacja w Ekstraklasie wygląda tak, że z 16 grających w piłkarskiej lidze zespołów, aż 15 ma podpisane umowy z bukmacherem. Tym jedynakiem jest Śląsk, który do niedawna był jednak sponsorowany przez firmę z branży zakładów bukmacherskich. 1 lipca jednak umowa wygasła i choć wrocławski klub zapewnia, że prowadzi rozmowy z nowym bukmacherem, na razie wrocławianie na swoich strojach meczowych nowego logo sponsora nie posiadają.

Bukmacherzy sponsorujący kluby w Ekstraklasie

STS: Jagiellonia Białystok, Lech Poznań, Pogoń Szczecin, Korona Kielce, Cracovia, Górnik Zabrze, Zagłębie Lubin.

Fortuna: Legia Warszawa, Raków Częstochowa

LV BET: Wisła Kraków, Arka Gdynia, Wisła Płock

ForBet: ŁKS Łódź

Betclic: Piast Gliwice, Lechia Gdańsk.

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS (Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

*Materiał przygotowany przez partnera