PZPN określił datę wznowienia rywalizacji w I i II lidze. Co z niższymi klasami rozgrywkowymi?

Departament Rozgrywek Krajowych Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął decyzję o wznowieniu Fortuna I Ligi oraz II ligi w terminie między 30 maja a 6 czerwca 2020 roku. Jaki jest plan na dokończenie rozgrywek w niższych ligach? Kto awansuje, a kto spadnie? – Wszelkie decyzje zapadną 11 maja – mówi przewodniczący Wydziału Gier Lubelskiego Związku Piłki Nożnej Konrad Krzyszkowski.

Kiedy zespoły z czwartego poziomu rozgrywkowego miałyby wrócić do gry? – III liga mogłaby ruszyć najwcześniej tydzień po I i II lidze, czyli w połowie czerwca, jeżeli wszyscy prezesi byliby jednomyślni. Najważniejsza jest decyzja centrali – określa potencjalną datę startu rozgrywek III-ligowych Konrad Krzyszkowski.

W przypadku niewznowienia rozgrywek w grupie IV III ligi na razie nic nie jest oczywiste. Na pierwszych dwóch miejscach znajdują się Motor Lublin i Hutnik Kraków. Obie drużyny zgromadziły jak dotąd 36 punktów, legitymując się bilansem 10 zwycięstw, 6 remisów i 3 porażek. Po rozegranych 19 kolejkach lubelski zespół ma bilans bramkowy 36-16, natomiast Hutnik strzelił 34 gole, tracąc 27, co stawia żółto-biało-niebieskich w lepszej pozycji, gdyby decydował bilans bramek. A co jeśli miałby przesądzić bezpośredni mecz pomiędzy obiema ekipami? W tym wypadku sytuacja jest całkiem inna. W 14. kolejce Hutnik wygrał u siebie z Motorem 1:0 po bramce Patryka Kołodzieja i gdyby bezpośrednie starcie decydowało o awansie, to zespół z Małopolski miałby zapewnioną promocję do wyższej klasy rozgrywkowej. – W związku z tą sytuacją złożyliśmy pismo do Polskiego Związku Piłki Nożnej o ustalenie wykładni. Nie chodzi jedynie o ten przypadek, ale o wszystkie podobne na terenie całego województwa, a jest ich ponad 30. Zaproponowaliśmy swoją wykładnię, która uważamy za słuszną. Żeby brać pod uwagę wynik bezpośrednich starć, musi odbyć się mecz i rewanż, dlatego według nas trzeba wziąć pod uwagę to, kto ma korzystniejszą różnicę bramek. Liczymy, że do końca kwietnia otrzymamy odpowiedź – tłumaczy przewodniczący Wydziału Gier Lubelskiego Związku Piłki Nożnej.

Jak wygląda sytuacja z rozgrywkami IV-ligowymi? – Szanse na wznowienie IV ligi są bardzo małe, ale to będzie zależne od decyzji prezesów lokalnych związków oraz władz centralnych – mówi Krzyszkowski. Aktualnie na czele IV-ligowej tabeli znajduje się Lewart Lubartów, który jesienią zdobył 38 punktów z bilansem 12 zwycięstw, 2 remisów i 2 porażek. Druga w tabeli Włodawianka Włodawa traci do lidera dwa “oczka”.

Kwestia wznowienia rozgrywek piłkarskich w Polsce jest zależna od rozwoju epidemii koronawirusa. W III etapie rządowego planu na znoszenie ograniczeń miałaby powstać możliwość organizacji imprez sportowych do 50 osób, ale bez udziału publiczności. Wszelkie decyzje związane z powrotem poznamy najpóźniej 11 maja.