III Memoriał Waldemara Wojciechowskiego za nami

W sobotę na bocznym boisku stadionu MOSiR w Puławach rozegrany został III Memoriał Waldemara Wojciechowskiego. W zmaganiach dwunastu ekip z rocznika 2003 górą byli młodzicy młodsi Kosy Konstancin.

Waldemar Wojciechowski (na zdjęciu) był w przeszłości piłkarzem Górnika ŁęcznaCzarnych Dęblin Wisły Puławy. W sezonie 1981/1982 (jako zawodnik) awansował z puławskim klubem do III ligi. Blisko ćwierć wieku później, przez prawie 1.5 roku prowadził pierwszą ekipę ,,Dumy Powiśla”, z czego zrezygnował w październiku 2006 roku. Jak sam podkreślał – zrobił to dla dobra zespołu. Jednocześnie wychowywał młodych zawodników – to właśnie spod jego skrzydeł do futbolu wchodzili Mateusz Olszak (niegdyś Lech Poznań, obecnie Chełmianka), Przemysław Kanarek (Dolcan Ząbki) czy też dwaj 20-latkowie  – Konrad Szczotka Jarosław Niezgoda, do tej pory grający w puławskim drugoligowcu. Wojciechowski zmarł nagle 15 maja 2012 roku w wieku zaledwie czterdziestu siedmiu lat.

Celem upamiętnienia dorobku świetnego szkoleniowca, ale także wychowawcy, człowieka i nauczyciela – Klub Sportowy Wisła Puławy zorganizował już po raz trzeci jego memoriał, w którym młodzi zawodnicy, którym ,,Wojciech” poświęcał najwięcej czasu, walczą o Puchar Prezesa KS Wisła. Za bardzo dobrą organizację turnieju odpowiadał Michał Świderski, rzecznik prasowy klubu z Puław i prezes UKS Wisełka 1 Puławy.

W puławskich zmaganiach, toczących się na bocznym boisku stadionu MOSiR w Puławach, udział wzięło dwanaście drużyn. Oprócz gospodarza – Wisły Puławy – młodzików Avii ŚwidnikPowiślaka Końskowola wystąpiły także: Kosa KonstancinCeramika OpocznoUnia Warszawa Pogoń Siedlce. Dwanaście siódemek (grano właśnie po siedmiu piłkarzy) utworzyło dwie sześciozespołowe grupy (system każdy z każdym), z których dwie najlepsze wchodziły do półfinałów, a pozostałe walczyły o miejsca 5-12.

W pierwszej grupie, która – zdaniem obiektywnych obserwatorów – obsadzona była nieco słabiej, walka o awans do najlepszej czwórki była niezwykle wyrównana. Doskonale turniej rozpoczął Dubler Opole Lubelskie, który w dwóch meczach zdobył aż cztery ,,oczka”. Jak się okazało – jedyne w fazie grupowej. Powoli rozpędzała się za to Kosa (ze słynnym Romanem Koseckim na ławce!), która wygrała trzy ostatnie pojedynki i z pierwszego miejsca zameldowała się w półfinale. Pierwsza ekipa gospodarzy – prowadzona przez Józefa Zolecha – po dwóch triumfach, dwóch remisach i porażce – również trafiła do najlepszej czwórki.

W grupie B – po czterech kolejkach – miała miejsce sytuacja bez precedensu. Cztery najlepsze zespoły miały na koncie po dziewięć punktów, dwa pozostałe – ani jednego. W bezpośrednich starciach o promocję do półfinału górą byli młodzicy z TOP-u 54 Biała Podlaska Unii Warszawa. Poziom sportowy zmagań w grupie B był jednak bardzo wysoki, a nawet przedostatnia Pogoń Siedlce nie odstawała znacząco od osiągających lepsze rezultaty rywali. Co ciekawe, siedlczanie, a także zespoły z Puław – grały przy… dopingu kibiców! Kilkunastoosobowe grono fanatyków z Puław dopingowało swój zespół oraz narybek zaprzyjaźnionego pierwszoligowca.

W kolejnej fazie – w spotkaniach o konkretne miejsca – emocji nie zabrakło. W pojedynku o czwartą od końca lokatę doszło do serii rzutów karnych, w których Powiślak Końskowola, choć przegrywał 0:2, wygrał 3:2 z siedlecką Pogonią. Bardzo dobrą grę w meczu o piąte miejsce pokazał Niedźwiadek Chełm, który zasłużenie uplasował się tuż za najlepszymi.

Półfinały od początku do końca trzymały w napięciu – ekipa z Białej Podlaskiej pokonała gospodarzy, a w drugim z nich, Kosa – dopiero po ,,dziewiątkach” (rzuty karne wykonywano z dziewięciu metrów) – ograła Unię. Pojedynek o trzecie miejsce był nieco mniej ciekawy, bo gospodarzom zabrakło sił i ulegli oni jedynemu klubowi ze stolicy.

W finale podopieczni Romana Koseckiego przegrywali, ale swoją waleczną postawą odwrócili wynik spotkania, w dosłownie ostatnich sekundach zdobywając zwycięską bramkę. Po zakończeniu rywalizacji, organizatorzy wręczyli pamiątkowe puchary wszystkim uczestnikom zmagań, którzy opuszczali Puławy niezwykle zadowoleni. Miejmy nadzieję, że takich turniejów na Lubelszczyźnie będzie rozgrywanych więcej, a pamięć o Waldemarze Wojciechowskim – dzięki takim przedsięwzięciom – trwać będzie wiecznie.

Wyniki grupy A:

Kolejka I:
Wisła I Puławy – Powiślak Końskowola 1:0
Dubler Opole Lubelskie – Avia Świdnik 3:0
Ceramika Opoczno – Kosa Konstancin 0:0

Kolejka II:
Wisła I Puławy – Dubler Opole Lubelskie 1:1
Ceramika Opoczno – Powiślak Końskowola 0:0
Kosa Konstancin – Avia Świdnik 1:2

Kolejka III:
Wisła I Puławy – Ceramika Opoczno 2:1
Kosa Konstancin – Dubler Opole Lubelskie 2:0
Avia Świdnik – Powiślak Końskowola 1:1

Kolejka IV:
Wisła I Puławy – Kosa Konstancin 0:2
Avia Świdnik – Ceramika Opoczno 0:0
Powiślak Końskowola – Dubler Opole Lubelskie 2:1

Kolejka V:
Wisła I Puławy – Avia Świdnik 0:0
Powiślak Końskowola – Kosa Konstancin 4:0
Dubler Opole Lubelskie – Ceramika Opoczno 2:3

Tabela grupy A:

1. Kosa 10 punktów, bramki 9:2
2. Wisła I 8, 4:4
3. Ceramika 6, 4:4
4. Avia 6, 3:5
5. Powiślak 5, 3:7
6. Dubler 4, 7:8

Wyniki grupy B:

Kolejka I:
Wisła II Puławy – BKS Lublin 2:5
TOP 54 Biała Podlaska – Pogoń Siedlce 1:0
Niedźwiadek Chełm – Unia Warszawa 0:2

Kolejka II:
Wisła II Puławy – TOP 54 Biała Podlaska 0:12
Niedźwiadek Chełm – BKS Lublin 3:0
Unia Warszawa – Pogoń Siedlce 4:2

Kolejka III:
Wisła II Puławy – Niedźwiadek Chełm 0:5
Unia Warszawa – TOP 54 Biała Podlaska 1:3
Pogoń Siedlce – BKS Lublin 0:1

Kolejka IV:
Wisła II Puławy – Unia Warszawa 2:8
Pogoń Siedlce – Niedźwiadek Chełm 0:2
BKS Lublin – TOP 54 Biała Podlaska 2:1

Kolejka V:
Wisła II Puławy – Pogoń Siedlce 1:5
BKS Lublin – Unia Warszawa 0:2
TOP 54 Biała Podlaska – Niedźwiadek Chełm 2:1

Tabela grupy B:

1. TOP54 12, 19:4
2. Unia 12, 17:7
3. Niedźwiadek 9, 11:4
4. BKS 9, 8:8
5. Pogoń 3, 7:9
6. Wisła II 0, 5:35

Mecze o miejsca:
o 11. miejsce: Dubler – Wisła II 5:0
o 9. miejsce: Powiślak – Pogoń 0:0 3:2k.
o 7. miejsce: Avia – BKS 0:3
o 5. miejsce: Ceramika – Niedźwiadek 0:2

Półfinały:
Kosa – Unia 1:1, 4:3k.
Wisła I – TOP54 0:1

Mecz o 3. miejsce:
Unia – Wisła I 5:0

Finał:
Kosa – TOP54 2:1

Końcowa klasyfikacja:

1. Kosa Konstancin
2. TOP54 Biała Podlaska
3. Unia Warszawa
4. Wisła I Puławy
5. Niedźwiadek Chełm
6. Ceramika Opoczno
7. BKS Lublin
8. Avia Świdnik
9. Powiślak Końskowola
10. Pogoń Siedlce
11. Dubler Opole Lubelskie
12. Wisła II Puławy.