Jedenastka marzeń #1: Wojciech Białek

Jedenastka marzeń #1: Wojciech Białek

Drodzy czytelnicy! Rozpoczynamy nowy cykl, w którym postaramy się przybliżyć Wam spojrzenie na futbol ludzi związanych z lokalną piłką nożną. W naszej zabawie zawodnicy, trenerzy, działacze i inne osoby ze środowiska piłkarskiego na Lubelszczyźnie będą typowali swoje jedenastki marzeń. Nasi rozmówcy będą mogli korzystać z najlepszych (ich zdaniem) piłkarzy wszech czasów, legend, jak i własnych idoli, czynnych graczy oraz tych, którzy zakończyli już karierę. Dodatkowo będziemy pytać o wymarzonego trenera dla podanej ekipy (tu podobnie – nie muszą być to czynni szkoleniowcy) oraz o kapitana wirtualnego zespołu. Naszym typerom pozostawiliśmy pełną dowolność, jeśli chodzi o dobór systemu gry i przypisanie wybranym graczom poszczególnych pozycji na boisku.

W pierwszym odcinku swój wymarzony skład podał nam snajper Avii ŚwidnikWojciech Białek. Gracz żółto-niebieskich postawił na klasyczny system 1-4-4-2, a kapitanem swojego teamu uczynił legendę Realu Madryt i reprezentacji Francji – Zinedine'a Zidane'a. Z kolei na ławce trenerskiej popularny Biały widziałby Portugalczyka Jose Mourinho. Poniżej prezentujemy całą jedenastkę WB i krótką argumentację każdego wyboru.

SŁOWEM UZASADNIENIA:

[BR] GIANLUIGI BUFFON
(urodzony 28 stycznia 1978; W reprezentacji Włoch – 175/0*)

Wojciech Białek:Jest dla mnie do tej pory numerem jeden i w Juventusie i w historii piłki nożnej. To jest prawdziwa legenda i zasługuje na to, żeby akurat w takiej jedenastce się znaleźć.

[LO] ROBERTO CARLOS da Silva Rocha
(urodzony 10 kwietnia 1973; Brazylia – 125/11)

Chyba jasne skąd ten wybór? (śmiech). Słynął z najmocniejszego strzału na świecie. Nie wiem, czy ktoś pobił już jego rekord, ale chyba nie, nic mi przynajmniej o tym nie wiadomo (sprawdziliśmy; jego rekord najsilniejszego strzału pobiło kilku zawodników, a najmocniej uderzał do tej pory Brazylijczyk Ronny – aż 211 km/h, ale to strzał Carlosa z rzutu wolnego przeciwko Francji do tej pory uchodzi za najsłynniejszy młot w historii – przyp. red.).

[ŚO] JOHN George TERRY
(urodzony 7 grudnia 1980; Anglia – 78/6)

Naprawdę solidna marka.

[ŚO] Lucimar da Silva Ferreira – LUCIO
(urodzony 8 maja 1978; Brazylia – 105/4)

Podobnie jak John Terry, dla mnie to również solidna marka.

[PO] Marcos Evangelista de Morais – CAFU
(urodzony 7 czerwca 1970; Brazylia – 142/5)

Stara legenda brazylijskiej piłki.

[LP] THIERRY Daniel HENRY
(urodzony 17 sierpnia 1977; Francja – 124/51)

Pamiętam, jak jeszcze oglądałem go w telewizji. Grał wtedy w Lidze Mistrzów w barwach Arsenalu. To przyspieszenie, które zawsze miał, to dla mnie bomba.

[ŚP] ZINEDINE Yazid ZIDANE
(urodzony 23 czerwca 1972; Francja – 108/31)

Gość, który moim zdaniem rozwalił system piłki nożnej. W dodatku teraz święci trenerskie sukcesy. Wybrałbym go na kapitana mojej jedenastki.

[ŚP] Xavier Hernandez Creus – XAVI
(urodzony 15 stycznia 1980; Hiszpania – 133/13)

Drugi z moich środkowych pomocników, który słynął z fenomenalnego operowania piłką. Mistrz podań i niezastąpiony człowiek na boisku.

[PP] LUIS Filipe Madeira Caeiro FIGO
(urodzony 4 listopada 1972; Portugalia – 127/32)

Legenda wielu klubów, w tym m.in. Realu Madryt, ale też legenda reprezentacji Portugalii. W dzisiejszych czasach, razem z Henrym byliby takimi łamanymi, wymiennymi bocznymi pomocnikami.

[CN] RIVALDO Vitor Borba Ferreira
(urodzony 19 kwietnia 1972; Brazylia – 75/35)

To jest dla mnie historyczny zawodnik, prawdziwa domena roli napastnika. To przy nim uczyłem się grać, obserwując w telewizji, co wyczyniał na boisku. Można powiedzieć, że był moim wzorem. Zwykle grał trochę bardziej cofniętego napastnika i taką rolę będzie też odgrywał w moim składzie. Miał doskonałą lewą nogę i gry lewą nogą nauczyłem się właśnie od niego. Kiedyś to był wielki fenomen.

[ŚN] CRISTIANO RONALDO dos Santos Aveiro
(urodzony 5 lutego 1985; Portugalia – 147/79)

Moim zdaniem teraz jest to najlepszy piłkarz na świecie. Zawodnik, który bije liczne rekordy. Wahałem się nad Robertem Lewandowskim, ale jednak wybrałem Ronaldo.

[COACH] JOSE Mario dos Santos MOURINHO Felix
(urodzony 26 stycznia 1963; Portugalia – 0/0)

Nominuję go za ofensywny styl gry jego drużyn. Oczywiście wszystko zależało od tego, jakich miał piłkarzy do dyspozycji i jakie kluby trenował, ale przy moich piłkarzach raczej poradziłby sobie, stosując bardzo ofensywny styl (śmiech).

*Bilanse w reprezentacjach aktualne na 20 grudnia 2017 roku.