Kolejna wielka impreza na Arenie Lublin! Tym razem mistrzostwa świata!

Kolejna wielka impreza na Arenie Lublin! Tym razem mistrzostwa świata!

19 marca o godzinie 13:00 na stadionie PGE Narodowy w Warszawie rozpoczęła się konferencja prasowa poświęcona organizacji mistrzostw świata w piłce nożnej do lat 20, które w 2019 roku zostaną zorganizowane w Polsce. Podczas spotkania z mediami potwierdzono, że jednym ze stadionów, na których odbędą się turniejowe mecze, będzie Arena Lublin!

Decyzję o przyznaniu Polsce mistrzostw świata w piłce nożnej do lat 20 ogłoszono 16 marca podczas kongresu FIFA w kolumbijskiej Bogocie.

– To dowód wielkiego zaufania, jakim obdarzyła nas największa organizacja futbolu na świecie. Jesteśmy dla całej społeczności piłkarskiej na naszym globie wiarygodnym i sprawdzonym partnerem. Po zorganizowanych przez nas finałach UEFA Euro 2012, UEFA EURO U21 Polska 2017, finale Ligi Europy w 2015 roku czas na kolejny sprawdzian, któremu jako federacja i kraj podołamy. Tym bardziej że finały te odbędą się w roku stulecia powstania Polskiego Związku Piłki Nożnej – komentuje Zbigniew Boniek, za pośrednictwem portalu Łączy Nas Piłka.

– Dziś, dzięki perfekcyjnie przygotowanej aplikacji oraz zaangażowaniu wielu ludzi, po raz kolejny możemy być dumni z faktu, że Polska będzie gospodarzem tak prestiżowej imprezy, jaką są mistrzostwa świata do lat 20. Dla PZPN ten turniej będzie kolejną świetną okazją do popularyzacji i rozwoju piłki nożnej w naszym kraju – wtóruje mu Maciej Sawicki, sekretarz generalny PZPN.

Mistrzostwa świata do lat 20 odbędą się na przełomie maja i czerwca 2019 roku w sześciu miastach: Lubinie, Lublinie, Łodzi, Tychach, Gdyni i Bydgoszczy, choć PZPN stara się o organizację spotkań w kolejnych sześciu miastach.

Mecz otwarcia oraz finał zostaną rozegrane w Łodzi. Selekcjonerem reprezentacji Polski U20 mianowano znanego z pracy w Motorze Lublin, Jacka Magierę.

Lublin ma już doświadczenie w organizacji podobnego turnieju. Przypomnijmy, że w 2017 roku na Arenie Lublin odbyły się trzy mecze Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 Polska 2017. Spotkania Polska – Słowacja, Polska – Szwecja i Szwecja – Słowacja obejrzało w sumie 40 765 widzów.

W turnieju wystartują 24 drużyny. Polska ma zapewniony udział w imprezie jako gospodarz. Finaliści zostaną podzieleni na sześć grup. Do kolejnej fazy awansują reprezentacje, które zajmą w swoich grupach pierwsze i drugie lokaty, a także cztery zespoły z trzecich miejsc posiadające najlepszy bilans punktowy.

fot. Kazimierz Chmiel