Kownaś znów trafia w Lublinie! Polska z kompletem punktów

Dawid Kownacki (na zdjęciu) z pewnością będzie miał dobre wspomnienia z Areny Lublin. Napastnik Sampdorii Genua zapewnił polskiej kadrze komplet punktów w meczu eliminacji młodzieżowego EURO 2019 z Litwą (1:0). Dla 21-latka to kolejny gol zdobyty w Kozim Grodzie, po trafieniu ze Szwecją (2:2) podczas Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 Polska 2017.

Polacy od samego początku zmuszeni byli do konstruowania akcji w ataku pozycyjnym. Grę na siebie starali się wziąć skrzydłowi. Szczególnie aktywny był Sebastian Szymański, mało produktywny natomiast Bartosz Kapustka, który zbyt często schodził do środka. Litwini liczyli na kontry. W 2. minucie piłkę za linię obrony posłał Patryk Dziczek, przejął ją wspomniany Kapustka i obsłużył podaniem Dawida Kownackiego. Napastnik Sampdorii trafił do siatki, jednak w opinii arbitra wcześniej faulował rywala, dlatego bramka nie została zaliczona. Przez kolejny kwadrans na boisku działo się niewiele aż do 19. minuty. Sebastian Szymański i Bartosz Kapustka zdecydowali się na kombinacyjne rozegranie rzutu wolnego, ten pierwszy wrzucił na głowę Mateusza Wieteski, lecz strzał głową stopera Górnika Zabrze wyłapał golkiper przyjezdnych. W 28. minucie Litwini wyprowadzali jeden z niewielu ataków pozycyjnych, ale ten zakończył się prostą stratą. Polacy ruszyli do kontry, a goście musieli ratować się faulem. Do piłki ustawionej na 25. metrze podszedł Sebastian Szymański, jednak uderzył ponad poprzeczką. Najlepszą okazję w pierwszej połowie Biało-Czerwoni stworzyli sobie w 30. minucie. Przyjezdni wychodzili z kontrą, lecz świetny powrót za przeciwnikiem i odbiór zaliczył Jakub Piotrowski. Piłka trafiła do Sebastiana Szymańskiego, ten odegrał do Piotrowskiego, a pomocnik Pogoni Szczecin spod linii końcowej dograł na głowę niepilnowanego Dawida Kownackiego, ale ustawiony na ósmym metrze kapitan Polaków uderzył głową prosto w bramkarza. Odpowiedź Litwinów mogła być piorunująca, lecz na przedpolu czujny był Kamil Grabara. W 41. minucie w szesnastce zespołu Carita Falcha kolejny raz pokazał się Mateusz Wieteska, jednak byłemu stoperowi warszawskiej Legii ponownie zabrakło precyzji przy strzale głową. Podobnie Pawłowi Bochniewiczowi, który w 45. minucie przestrzelił po dobrym dośrodkowaniu z rzutu rożnego Sebastiana Szymańskiego. Przed przerwą kibice zgromadzeni na Arenie Lublin nie oglądali bramek.

Na drugą odsłonę Polacy wyszli z jedną zmianą w składzie. Jakuba Bartosza zastąpił Konrad Michalak, a gospodarze przeszli na ustawienie 1-3-6-1. Zawodnik Wisły Płock w 52. powinien otworzyć wynik meczu, lecz nie trafił w światło bramki w dogodnej sytuacji. 240 sekund później wymiana piłki Bartosza Kapustki z Sebastianem Szymańskim zakończyła się dograniem wzdłuż bramki tego drugiego, jednak w szesnastce nikt nie zamykał tej akcji. Biało-Czerwoni z każdą minutą coraz mocniej ryzykowali. W 63. minucie na murawie pojawił się Karol Świderski, który miał wspomóc Dawida Kownackiego. W 69. minucie piłkarz Jagiellonii Białystok miał świetną okazję bramkową, lecz i on nie potrafił pokonać Mariusa Adamonisa. Nie minęło 180 sekund, a zawodnik lidera Lotto Ekstraklasy miał jeszcze lepszą szansę, ale ponownie zabrakło mu precyzji. W 73. minucie podopieczni Czesława Michniewicza powinni otrzymać rzut karny. W polu karnym padł Dawid Kownacki, jednak zdaniem arbitra gracz Sampdorii symulował, za co obejrzał żółtą kartkę. Kownaś skuteczniejszy był w 78. minucie. Były snajper Lecha Poznań z zimną krwią wykorzystał precyzyjne prostopadłe podanie wprowadzonego na boisko w drugiej odsłonie Kamila Jóźwiaka i kibice zgromadzeni na Arenie Lublin w końcu mogli unieść ręce w geście triumfu. W 83. minucie powinno być już 2:0, ale Karol Świderski tym razem sprawdził wytrzymałość słupka. Ostatecznie wtorkowy pojedynek zakończył się wynikiem 1:0, dzięki czemu podopieczni Czesława Michniewicza awansowali na pierwsze miejsce w grupie 3.

Polacy kolejny mecz eliminacyjny rozegrają 7 września o godzinie 20:00. Biało-Czerwoni podejmą Wyspy Owcze.

Polska – Litwa 1:0 (0:0)
Bramka: Dawid Kownacki 78′

Polska: Grabara – Bartosz (46′ Michalak), Wieteska, Bochniewicz, Pestka – Piotrowski, Dziczek, Jagiełlo (63′ Świderski) – Szymański (68′ Jóźwiak), Kownacki, Kapustka.

Litwa: Adamonis – Raudonius, Sveikauskas, Sadauskas, Levsin – Jankauskas, Matulevicius, Putrius (73′ Rakauskas), Simkus – Dubickas (61′ Megelaitis), Baniulis (86′ Ruzgis).

Żółte kartki: Sebastian Szymański, Dawid Kownacki – Rimvydas Sadauskas, Eligijus Jankauskas, Marius Adamonis, Domantas Simkus
Widzów: 7 823
Sędziował: Bojan Nikolić (Serbia).