Ruszył nowy projekt Departamentu Szkolenia PZPN oraz Akademii Piłkarskiej Grassroots pod nazwą Mobilna Akademia Młodych Orłów. Celem przedsięwzięcia jest wyłowienie największych młodych talentów w kraju oraz edukacja szkoleniowców i nauczycieli wychowania fizycznego. Duet trenerów koordynatorów będzie przeprowadzał szkolenia (wykłady + zajęcia praktyczne) w małych miejscowościach z każdego województwa. W lubelskim tę zaszczytną i zarazem odpowiedzialną funkcję pełnią Szymon Gieroba (pierwszy trener MAMO) oraz Modest Boguszewski (drugi trener MAMO). Z trenerem Boguszewskim porozmawialiśmy o podstawowych założeniach projektu. Zachęcamy do lektury!
Michał Wójcik – LUBSPORT.PL: Ma trener ogromne doświadczenie w pracy z seniorami, ale teraz przed Panem nowe wyzwanie. Na czym polega projekt Mobilnej Akademii Młodych Orłów i czemu ma służyć?
Modest Boguszewski (II trener koordynator Mobilnej Akademii Młodych Orłów): Przede wszystkim jest to program przeznaczony do edukacji trenerów, animatorów, nauczycieli wychowania fizycznego i innych ludzi pracujących w dziecięcej oraz młodzieżowej piłce nożnej. To jest jedna strona programu, czyli filar edukacyjny. Drugą jest opracowanie jednolitego szkolenia. Polski Związek Piłki Nożnej zunifikował pewne tematy, więc nasze szkolenie odbywa się według nowoczesnych standardów. Jest ono opracowane przez polskich trenerów wspartych niemiecką myślą szkoleniową. Ten projekt od kilku lat funkcjonuje już w Niemczech i został przełożony na nasz grunt, w oparciu o polską specyfikę. Chcemy dać szansę młodym talentom z bardzo małych klubów z regionów, gdzie ciężko jest przebić się do dużej piłki. Szukamy talentów, monitorujemy ich postępy i wpisujemy ich do bazy. Baza będzie podstawą dla tych najzdolniejszych w projektach młodzieżowych PZPN takich jak: Letnia Akademia Młodych Orłów czy Zimowa Akademia Młodych Orłów. Później może stać się przepustką do najmłodszych reprezentacji Polski i do reprezentacji wojewódzkich.
Czy ten program to jest tylko selekcja młodych talentów, czy też sami rodzice będą mieli możliwość zapisywania swoich pociech na zajęcia w ramach akademii?
Polega to na tym, że prowadzimy szkolenie, które składa się z trzech części. Pierwsza z nich to część teoretyczna, czyli wykład. Druga to trening pokazowy dla określonej grupy. Będziemy pracować na dwóch grupach – na orliku, tj. rocznik 2007-2008 i na młodziku, czyli rocznik 2005-2006. W szkoleniu biorą udział dwie takie grupy po szesnaście osób zarówno z młodzika, jak i z orlika. Na szesnastoosobową grupę składają się dzieci z różnych klubów. Mogą zapisywać je rodzice, typują je też kluby i trenerzy. Chodzi nam o wychwycenie najzdolniejszych, co nie znaczy, że zamykamy komuś drogę.
Jak często w trakcie miesiąca będziecie odwiedzali każdy z wybranych powiatów?
Mamy przewidziane przynajmniej cztery różnotematyczne szkolenia w ciągu roku dla danego powiatu. Rocznie około sto razy będziemy wyruszać do miasteczek, do gmin w całym województwie lubelskim. Jest to program ogólnopolski, na każde województwo jest przewidzianych dwóch trenerów koordynatorów. W naszym województwie jestem to ja i Szymon Gieroba.
Jak długo będzie trwał ten projekt?
Jesteśmy zatrudnieni bezterminowo. Myślę, że po roku specjaliści z PZPN-u usiądą do rozmów i będą decydować co dalej. Moim zdaniem będzie to jednak projekt długofalowy, bo trudno po roku oceniać efekty. Wydaje mi się, że one przyjdą najprędzej po kilku latach.
Racja. Chyba każdy projekt, który ma na celu szkolenie młodzieży, musi być projektem długofalowym.
Oczywiście.
W jaki sposób Pan i trener Szymon Gieroba zostaliście koordynatorami projektu z ramienia województwa lubelskiego?
Ja otrzymałem maila od PZPN-u, ponieważ związek wysyłał maile do zainteresowanych przedsięwzięciem trenerów, którzy mają odpowiednie uprawnienia. Chodziło minimum o licencję UEFA A [dla pierwszego trenera] i UEFA B [dla drugiego trenera]. Następnie zostaliśmy wytypowani w pewnej grupie i część z tej grupy zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne do związku. Były to dość ostre rozmowy (śmiech), szczegółowe. Lubelski Związek Piłki Nożnej też musiał zaopiniować nasze kandydatury. Po selekcji udało nam się zostać trenerami koordynatorami. Nie ukrywam, że jest to bardzo prestiżowa funkcja.
Tym bardziej że tylko dwóch koordynatorów przypada na każde województwo.
Tak. Jednym słowem jest to dość odpowiedzialna funkcja. Chcielibyśmy, żeby dzieci przybywały na te szkolenia i żeby prezesi klubów oraz lokalnych szkółek bez obaw pozwalali im na nie uczęszczać. My nie bawimy się w menadżerkę. Chcemy wychować te dzieci i po prostu dać im szansę. Kiedyś podstawą piramidy szkolenia było szkolenie w małych klubach, a teraz to się zachwiało. Pamiętajmy, że przecież wielu reprezentantów kraju pochodzi właśnie z małych miejscowości.
Wyciąg z oficjalnej witryny Lubelskiego Związku Piłki Nożnej na temat Mobilnej Akademii Młodych Orłów:
„Jeśli chodzi o województwo lubelskie, parę trenerów tworzą: Szymon Gieroba oraz Modest Boguszewski. To oni będą odpowiadali za dotarcie do małych miast i miejscowości będących na terenach Naszego województwa. Z tego miejsca apelujemy o współpracę do samorządów lokalnych, dyrekcji szkół i ośrodków sportowych klubów, trenerów w organizacji szkoleń.
Szkolenie składa się z trzech części:
- Część teoretyczna – czas trwania ok. 1 godziny
- Część praktyczna I – Trening pokazowy nawiązujący do tematu szkolenia. ( z wybraną kategorią wiekową)
- Część praktyczna II – Gra selekcyjna dla grup 07/08 i 06/05 – ok. 30 minut dla każdej grupy.
Wyselekcjonowane dzieci do treningów pokazowych i gier selekcyjnych zobligowane są do posiadania karty zdrowia sportowca lub oświadczenie rodzica o stanie zdrowia dziecka pozwalające na uczestnictwo w zajęciach (druk dostarcza Trener Mobilnego AMO).
Ponadto zawodnicy zabierają własny sprzęt sportowy oraz obuwie halowe i na murawę naturalną i sztuczną.
Cele Mobilnej Akademii Młodych Orłów:
- Dotarcie do trenerów i zawodników w każdym powiecie w Polsce
- Kształcenie trenerów piłki nożnej i nauczycieli wf
- Dostarczenie uczestnikom praktycznych wskazówek pomocnych w codziennej, efektywnej pracy szkoleniowej
- Inspiracja trenerów i zawodników do podnoszenia własnych umiejętności
- Obserwacja zawodników i ocena ich potencjału
- Informowanie o inicjatywach PZPN oraz możliwości dalszego kształcenia trenerów
W kwietniu odbędzie się 12 szkoleń w następujących miejscach:
05.04.2018, godz.15:00 (czwartek) – powiat świdnicki, ul. Partyzantów 19, Piaski
06.04.2018, godz.15:00 (piątek) – powiat biłgorajski, ul. Targowa 15, Biłgoraj
10.04.2018, godz.15:00 (wtorek) – powiat kraśnicki, ul. Wilkołaz Pierwszy 7, Wilkołaz
11.04.2018, godz.15:00 (środa) – powiat puławski, ul. Zabłockiego 8, Puławy
12.04.2018, godz.15:00 (czwartek) – powiat hrubieszowski, ul. Ciesielczuka 2, Hrubieszów
16.04.2018, godz. 15:00 (poniedziałek) – powiat janowski, ul. Ogrodowa 20, Janów Lubelski
17.04.2018, godz.16:00 (wtorek) – powiat parczewski, ul. Jana Pawła II 1, Parczew
18.04.2018, godz.16:00 (środa) – powiat bialski, ul. Gościniec 74, Rzeczyca
19.04.2018, godz.15:00 (czwartek) – powiat krasnystawski, ul. Poniatowskiego 37, Krasnystaw
24.04.2018, godz.12:00 (wtorek) – powiat bialski, ul. Sidorska 30, Biała Podlaska
25.04.2018, godz.16:00 (środa) – powiat zamojski, ul. Królowej Jadwigi 8, Zamość
26.04.2018, godz.15:00 (czwartek) – powiat chełmski, ul. Lubelska 18, Rejowiec Fabryczny
Kolejne 12 powiatów zostanie odwiedzone w miesiącu maju.
Aktualny kalendarz szkoleń oraz bardzo dużo informacji można znaleźć na portalu www.laczynaspilka.pl w zakładce Akademia Juniora i wybrać interesujące nas województwo.”
Więcej na: MOBILNA AKADEMIA MŁODYCH ORŁÓW – LUBELSKIE.
fot. Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej