Najlepsi sędziowie piłkarscy na świecie – ranking

Bez arbitrów nie byłoby piłki nożnej. Zastanawialiście się kiedyś, kim są najlepsi sędziowie piłkarscy na świecie? Bez wątpienia można wyróżnić kilka osób pracujących w tym zawodzie.

Najlepsi sędziowie piłkarscy – kim są?

Nierzadko mówi się o sędziowskich decyzjach. Rola arbitra choćby z uwagi na to nie jest łatwa. Rozjemcy poszczególnych spotkań muszą mierzyć się z presją trybun, ale i z licznymi uwagami ze strony zawodników.

Najlepsi sędziowie piłkarscy na pewno mają mocne charaktery. Przydaje się też silna psychika i umiejętność radzenia sobie ze stresem. A kogo można wyróżnić spośród popularnych sędziów?

1. Daniele Orsato

najlepsi sędziowie piłkarscy

46-letni Włoch może pochwalić się sporym doświadczeniem. Arbitrem międzynarodowym jest od 2010 roku. Sędziował choćby mecze mistrzostw Europy. Do jego największych sukcesów można zaliczyć to, że pracował jako arbiter główny podczas finału Ligi Mistrzów UEFA 2020.

2. Bjorn Kuipers

Najlepsi sędziowie? W tym gronie musi znaleźć się Bjorn Kuipers. Holender w roli międzynarodowego sędziego piłkarskiego FIFA spełniał się w latach 2006-2021. Sędziował mecze mistrzostw świata czy mistrzostw Europy. 11 lipca 2021 gwizdał podczas finału Euro Włochy – Anglia.

3. Felix Brych

Felix Brych ukończył studia prawnicze, a później przez pewien czas pracował w wyuczonym zawodzie. Następnie postanowił spróbować swoich sił w roli sędziego piłkarskiego. Od początku szło mu bardzo dobrze, dzięki czemu został jednym z najlepszych arbitrów na świecie.

4. Antonio Mateu Lahoz

Lahoz sędzią międzynarodowym jest od 2011 roku. Znalazł się między innymi w gronie arbitrów desygnowanych na mistrzostwa świata w 2018 roku. W 2019 zrobiło się o nim bardzo głośno. Wszystko za sprawą tego, że Hiszpan przyznał się, iż popełnił błąd w meczu FC Barcelony z Atletico Madryt. Otwarcie wyznał, że pomylił się, anulując prawidłowo zdobytą bramkę przez “Dumę Katalonii”. To również dowód na jego wielką klasę.

5. Damir Skomina

najlepsi sędziowie na świecie

Fani piłki nożnej z pewnością bardzo dobrze kojarzą tego słoweńskiego sędziego. Sędzią międzynarodowym jest od 2005 roku. Na najwyższy poziom sędziowania wszedł w dość młodym wieku. Pojawiał się już na finałach Ligi Mistrzów czy Ligi Europy. Jest uznawany za jednego z najbardziej opanowanych arbitrów.

6. Anthony Taylor

Od około ośmiu lat pracuje na szczeblu międzynarodowym. Nie brakuje takich, którzy wypowiadają się o nim w samych superlatywach. W 2020 roku pracował jako sędzia główny podczas Superpucharu UEFA. Drzemie w nim niemały potencjał, to oczywiste.

7. Martin Atkinson

Angielski sędzia piłkarski ma na swoim koncie prowadzenie meczów w Premier League, Lidze Mistrzów czy też spotkań z udziałem reprezentacji poszczególnych krajów. Bez wątpienia jest jednym z najbardziej utalentowanych sędziów.

8. Cuneyt Cakir

Trudno pominąć go w tym zestawieniu. To najbardziej szanowany arbiter z Turcji. Sędziował kilka bardzo ważnych meczów w historii piłki nożnej, na przykład w ramach rozgrywek Ligi Mistrzów. FIFA ma o nim bardzo dobre zdanie. Jest uważany za skrupulatnego i uczciwego arbitra.

9. Danny Makkelie

Notowania tego arbitra z Holandii również stoją wysoko. Od 2011 roku jest sędzią międzynarodowym, dzięki czemu był rozjemcą w kilku całkiem ważnych spotkaniach. Pracował między innymi na mistrzostwach świata FIFA 2018.

Najlepsi sędziowie piłkarscy w historii dyscypliny – TOP 5

Niełatwo jest ustalić TOP5 sędziów piłkarskich. Za najlepszych z najlepszych “France Football” uznał niżej wymienionych arbitrów.

1. Pierluigi Collina (Włochy)
2. Ken Aston (Anglia)
3. Michel Vautrot (Francja)
4. Markus Merk (Niemcy)
5. Charles Corver (Holender)

Collina bez wątpienia w pełni zasłużył na pierwsze miejsce. Włoch prowadził finały wszystkich najważniejszych rozgrywek, w tym mistrzostw świata, igrzysk olimpijskich oraz Ligi Mistrzów.

Zobacz także kim są najlepsi piłkarze na świecie.