Obrońcy tytułu na drodze Dzików

Przed akademikami kolejne wyzwanie. W 1/8 finału Halowego Pucharu Polski lublinianie zmierzą się z Clearexem Chorzów. Historia pucharowych spotkań pomiędzy obiema drużynami pokazuje, że aktualny obrońca tytułu nie leży zespołowi z Koziego Grodu. Czy w środę gospodarzom uda się przełamać chorzowskie fatum?

Chorzowianie to pięciokrotni mistrzowie kraju i dwukrotni zdobywcy pucharu. Ostatni raz wygrali futsalową ekstraklasę w 2007 roku, wyprzedzając ledwie o jeden punkt Akademię Słowa Poznań. Z kolei Puchar Polski padł łupem Clearexu w 2004 i ostatnio w maju ubiegłego roku po wygranym dwumeczu z Rekordem Bielsko-Biała. Choć w Bielsku miejscowi zwyciężyli 3:2, to w rewanżu drużyna Tomasza Ulfika (ówczesnego szkoleniowca) wygrała skromnie 1:0 i mogła się cieszyć z trofeum. Gola na wagę sukcesu strzelił (z rzutu karnego) na pięć minut przed końcem meczu Tomasz Golly.

W obecnej kampanii pucharowej śląski team rozpoczął rywalizację od 1/16 finału, gdzie pokonał na wyjeździe AZS UŚ Katowice 5:1. Dla podopiecznych Mirosława Miozgi (grającego trenera) trafiali Robert Świtoń, Mikołaj Zastawnik, Wadym Iwanow i dwukrotnie Sebastian Leszczak. Dziki wyeliminowały po drodze dwóch przeciwników. W 1/32 gorsze od zespołu Artura Gadzickiego okazało się Remedium Pyskowice (1:3), a w kolejnej rundzie Solne Miasto Wieliczka (7:8 po dogrywce). Oba spotkania odbyły się w Lublinie, a do historii klubu ze stolicy województwa lubelskiego przejdzie szczególnie szalony mecz z Wieliczką. Przypomnijmy, że po 15 minutach przedostatnia drużyna ekstraklasy prowadziła już 5:1. W sobie wiadomy sposób akademicy wspięli się na wyżyny umiejętności i odprawili rywala z kwitkiem, a kropkę nad „i” postawił w 50. minucie Jakub Wankiewicz. Trzecie pucharowe starcie Dzików będzie okazją do pewnego rewanżu. W marcu 2014 i w styczniu 2015 roku to właśnie Clearex dwa razy z rzędu eliminował AZS UMCS z rozgrywek HPP. Trzy lata temu bezbramkowy remis utrzymywał się aż do 35. minuty. Końcówkę zdominowali jednak chorzowianie i po bramce Gollego oraz dublecie Michała Grecza zwyciężyli 3:0.

W zmaganiach ligowych obie drużyny prezentują podobny poziom. Clearex jest piąty, choć ma kolosalną stratę do Rekordu (24 punkty chorzowian przy 48 bielszczan). Akademicy to szósta drużyna ekstraklasowego zaplecza ze stratą 11 oczek do Orła Jelcz-Laskowice. Dużym wzmocnieniem dla obrońców Pucharu Polski okazało się pozyskanie z Lex Kancelarii Słomniki Sebastiana Leszczaka. Przypomnijmy, że drużyna ze Słomnik wycofała się z Futsal Ekstraklasy na skutek problemów finansowych. Leszczak z szesnastoma trafieniami na koncie jest najskuteczniejszym graczem Clearexu, choć dziewięć bramek zdobył jeszcze w barwach poprzedniego klubu. Na szczególną uwagę zasługuje jednak jego rosnąca forma. W lutym potrzebował jedynie trzech meczów, by trafić dziewięciokrotnie do siatki rywali. Szerokim echem odbił się jego wyczyn z 15. kolejki ekstraklasy, kiedy to zdobył pięć goli i w zasadzie w pojedynkę zapewnił remis w starciu ze Słonecznym Stokiem Białystok. Clearex przegrywał już 1:5, gdy Leszczakowi „włączył się Lewandowski”. 26-latek strzelał kolejno w 33, 35, 36. i 37. minucie gry. Wspomniane spotkanie Clearexu czy mecz Dzików z Wieliczką wskazują jasno, że w środę staną naprzeciw siebie dwie drużyny zdolne do wszystkiego.