„Piłkarskie Talenty Zamojszczyzny” – projekt, który pomoże wyłowić perełki na Kresach

„Piłkarskie Talenty Zamojszczyzny” – projekt, który pomoże wyłowić perełki na Kresach

29 czerwca w Starym Zamościu odbędzie się test-mecz dla najzdolniejszych młodzieżowców na Zamojszczyźnie. To pierwsze i jedyne takie wydarzenie w regionie. Przez cały sezon trener Michał Macek i dziennikarz Tomasz Tomczewski bacznie obserwowali młodych piłkarzy. Teraz zamojskie perełki dostaną szansę zaprezentowania się skautom z całej Pols

ki.

– W test-meczu wezmą udział zawodnicy o statusie młodzieżowca. Dwa zespoły podzielone zostaną na składy 13-osobowe, w których będzie można zobaczyć najbardziej utalentowanych zawodników na Zamojszczyźnie. Wśród nich może znajdzie się jakaś “perełka” – mówi Michał Macek, trener Sokoła Zwierzyniec i pomysłodawca projektu.

– Takich chłopaków nie brakuje, warto zwrócić uwagę na Huberta Sałamachę z Omegi, który fantastycznie wykonuje rzuty wolne, czy na bardzo szybkiego Sebastiana Hadama z Włókniarza Frampol – wylicza Macek. Sałamacha w tym sezonie zagrał 25 razy i jest czołowym strzelcem Omegi stary Zamość. Podobnie Sebastian Hadam jest wyróżniającym się piłkarzem zespołu z Frampola. – Dobry występ również powinni zaliczyć Bartosz Adamczuk z Sokoła Zwierzyniec, który znakomicie gra jeden na jeden oraz Mateusz Oleszczuk z Unii Hrubieszów. Ten drugi jest już dobrze znany skautom piłkarskim nie tylko w regionie, ale i w Polsce. Zimą był łączony z Rakowem Częstochowa, Miedzią Legnica i Stalą Kraśnik. Młody piłkarz wpadł też w oko sztabowi Górnika Zabrze, przeciwko któremu grał w Pucharze Polski.

– Kluby, które przyjadą na test mecz 29 czerwca, nie będą żałować, a zainteresowanie już jest duże. Potwierdzenie swojego udziału otrzymałem m.in. od Hetmana Zamość, Stali Stalowa Wola, Motoru Lublin, Wisły Puławy i wielu innych. Sam mecz jest całkowicie bezpłatny. Zawodnicy nie płacą nawet złotówki za udział, a moim zadaniem jest tylko pozyskanie sponsorów, aby to spotkanie wyglądało naprawdę profesjonalnie – tłumaczy Macek. – Pomysł zrodził mi się w głowie po powrocie do domu. Ponad osiem lat nie było mnie w Zamościu. Pracowałem na poziomach od II do IV ligi jako trener asystent i trener bramkarzy. Gdy wróciłem, objąłem Sokół Zwierzyniec. Wtedy zobaczyłem, że w Zamościu i okolicach jest dużo zdolnych chłopaków, tylko trzeba im jakoś pomóc – wyjaśnia nasz rozmówca.

Macek wcześniej uczestniczył w projekcie „Ty też masz szansę”. Doświadczenia, które zebrał w tamtym wydarzeniu, teraz przelewa na grunt swojej małej ojczyzny. Podczas ostatniej edycji na test-mecz do Milanówka pojechał piłkarz wypatrzony przez niego. Chodzi o wspomnianego wcześniej Oleszczuka z Unii Hrubieszów. Emil Kot wykonuje naprawdę super robotę, więc w naszym regionie można stworzyć coś podobnego na mniejszą skalę. Każdy w życiu dostaje szansę. Może oni też będą mieli swoje pięć minut. Warto mieć cel i do niego dążyć. Ja jako świeżo upieczony trener UEFA A też mam cele, aby pracować w dobrym klubie w regionie, a ci piłkarze mają cel, aby zagrać na poziomie centralnym – kończy Macek.

Piłkarze, którzy wystąpią w test-meczu będą reprezentować poziomy ligowe od IV ligi do klasy okręgowej.

Patronem medialnym test-meczu jest portal Lubsport.

Tekst nadesłany przez Krystiana Juźwiaka. 

0 0 vote
Article Rating