Podsumowanie rundy jesiennej sezonu 2017/2018 w wykonaniu Górnika Łęczna

Podsumowanie rundy jesiennej sezonu 2017/2018 w wykonaniu Górnika Łęczna

Zdecydowanie nie tak wyobrażali sobie rundę jesienną piłkarze Górnika Łęczna. Zielono-czarni po 19 meczach mają na koncie 18 punktów i zajmują 17. miejsce w tabeli – nieprzypadkowo wygląda to niczym równia pochyła. Zespół dowodzony przez Tomasza Kafarskiego, a następnie Sławomira Nazaruka (od 13 listopada) nie wygrał żadnego z dziewięciu spotkań ligowych na koniec piłkarskiej jesieni. Ostatni raz ta sztuka udała się Górnikom 23 września… Fatalnie wyglądała również przygoda łęcznian z Pucharem Polski. W sierpniu lepszy od ekipy z Lubelszczyzny okazał się III-ligowy Ruch Zdzieszowice. Jedyną nadzieję należy upatrywać w poprawieniu skuteczności, bo ta wyraźnie szwankuje i przemyślanych wzmocnieniach zimą. Jak na dłoni rozregulowane celowniki i brak szczęścia było widać w meczu z Zagłębiem Sosnowiec, który Górnik zremisował, a powinien wygrać. I tak właśnie wyglądała niemal cała runda. Przed drużyną ciężka walka o ligowy byt.

GÓRNIK ŁĘCZNA W LICZBACH

Miejsce w tabeli: 17
Punkty: 18
Zwycięstwa: 4
Remisy: 6
Porażki: 9
Bramki zdobyte: 16
Bramki stracone: 28
Najwyższe zwycięstwo: 2:1 z Zagłębiem Sosnowiec i Ruchem Chorzów
Najwyższa porażka: 0:3 z Odrą Opole (dwukrotnie)

Zwycięstwa u siebie: 3
Remisy u siebie: 2
Porażki u siebie: 4
Bramki zdobyte u siebie: 10
Bramki stracone u siebie: 14
Najwyższe zwycięstwo u siebie: 2:1 z Zagłębiem Sosnowiec
Najwyższa porażka u siebie: 0:3 z Odrą Opole

Zwycięstwa na wyjeździe: 1
Remisy na wyjeździe: 4
Porażki na wyjeździe: 5
Bramki zdobyte na wyjeździe: 6
Bramki stracone na wyjeździe: 14
Najwyższe zwycięstwo na wyjeździe: 2:1 z Ruchem Chorzów
Najwyższa porażka na wyjeździe: 0:3 z Odrą Opole

NAJSKUTECZNIEJSI

Patryk Szysz (6 bramek), Grzegorz Bonin (3 bramki), Łukasz Tymiński (2 bramki)

ASYSTENCI

Michał Suchanek, Patryk Szysz (obaj po 3 asysty), Przemysław Pitry (2 asysty), Grzegorz Bonin, Dariusz Jarecki, Paweł Sasin, Łukasz Tymiński (wszyscy po 1 asyście)

NAJLEPSI W KLASYFIKACJI KANADYJSKIEJ (BRAMKI + ASYSTY)

Patryk Szysz (9), Grzegorz Bonin (4), Łukasz Tymiński (3)

CZYSTE KONTA

Sergiusz Prusak (5)

NAJWIĘCEJ MINUT NA BOISKU

Sergiusz Prusak (1710), Patryk Szysz (1667), Rafał Kosznik (1620)

NAJWIĘCEJ ŻÓŁTYCH KARTEK

Rafał Kosznik (7)

NAJWIĘCEJ CZERWONYCH KARTEK

Łukasz Tymiński, Łukasz Wiech (1)

LICZBA ZAWODNIKÓW, KTÓRZY REPREZENTOWALI BARWY KLUBU JESIENIĄ (W TYM OBCOKRAJOWCY)

23 (0)

RZUTY KARNE DLA – RZUTY KARNE PRZECIW

4 – 5

Górnicy wykonywali jesienią cztery jedenastki. Wszystkie pewnie wykorzystał Patryk Szysz. Z pięciu karnych dla rywali pomylił się tylko Janusz Surdykowski z Bytovii, choć i tak wcześniej zdobył gola z gry. Strzał napastnika z Bytowa w środek bramki obronił Sergiusz Prusak. Golkipera Górnika pokonywali za to (kolejno): Marcin Wodecki (Odra Opole), Tomasz Nowak (Zagłębie Sosnowiec), Artur Siemaszko (Stomil Olsztyn) oraz Szymon Lewicki (Zagłębie).

BRAMKI SAMOBÓJCZE NA KORZYŚĆ – NA NIEKORZYŚĆ

0 – 2

Jak nie idzie to po całości – mogliby powiedzieć łęcznianie, którzy dwukrotnie pakowali piłkę do własnej siatki. Arkadiusz Kasperkiewicz trafił do swojej bramki w meczu z Ruchem Chorzów, a Rafał Kosznik uczynił to samo w spotkaniu z Zagłębiem Sosnowiec.

PLAN PRZYGOTOWAŃ

20.01 – Siarka Tarnobrzeg
31.01 – Resovia Rzeszów
3.02 – Wisła Puławy
10.02 – Radomiak Radom
14.02 – Chełmianka Chełm
17.02 – Motor Lublin.

PLANY TRANSFEROWE

Za pewnik należy uznać konieczność wzmocnienia siły ofensywnej zespołu. Pierwsze medialne spekulacje mówią m.in. o zainteresowaniu Brazylijczykiem Nildo, który na początku grudnia rozwiązał kontrakt z Olimpią Grudziądz, a wciąż pozostaje w pamięci kibiców z Łęcznej jako całkiem skuteczny snajper. 34-latek jesienią wybiegł na boisko osiem razy, ale bramki nie zdobył. Raczej zapomnieć należy o Adamie Ryczkowskim, który do niedawna był jeszcze na celowniku łęcznian. 20-letni napastnik kojarzony z kilku epizodów w barwach Legii ma za sobą 16 meczów i pięć goli w barwach Chojniczanki, z którą związał się rocznym kontraktem w lipcu tego roku.

Nie ukrywamy, że w okienku zimowym będziemy poszukiwać napastnika, którego trzeba dopasować do Grześka Bonina – mówił w Magazynie Nice 1 ligi prezes Veljko Nikitović na antenie Polsatu Sport. Ponadto Nikitović nie ukrywał, że w klubie zastanawiają się nad przesunięciem na stałe Patryka Szysza na lewe skrzydło, tak by zrobić miejsce dla nowej strzelby.

Głośno mówi się także o kolejnej zmianie na stołku trenerskim. Spekuluje się, że w orbicie zainteresowań znajduje się choćby trener Artur Derbin. Szkoleniowiec decyzją zarządu pożegnał się z Chojniczanką w czerwcu. Pod koniec tego samego miesiąca Derbin został nawet ogłoszony jako nowy coach Stomilu Olsztyn, ale finalnie umowy nie podpisał. Jego nazwisko do tej pory pozostaje jednym z najgorętszych na I-ligowej karuzeli. Póki co prezes Nikitović stawia jednak na rozmowy ze Sławomirem Nazarukiem i nie wyklucza, że dostanie on jeszcze szansę na poprowadzenie zespołu w następnej rundzie. Wiążące decyzje ws. nowego szkoleniowca Łęcznej (bądź nowego-starego, jeśli pozostanie nim Nazaruk) zapadną 20 grudnia.

Prezes Nikitović zapewnia również, że klub ma płynność finansową, a tym samym może sobie pozwolić na ściągnięcie trzech-pięciu wartościowych zawodników. Priorytetem w okienku transferowym pozostaje oczywiście wzmocnienie drużyny pod kątem walki o uniknięcie degradacji.