Podsumowanie sezonu w wykonaniu Podlasia Biała Podlaska (Wywiad, opracowanie liczbowe)

Podlasie Biała Podlaska – biorąc pod uwagę cały sezon – dość pewnie wygrało rozgrywki IV ligi lubelskiej. 22 czerwca odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze, po którym miało być wiadomo więcej na temat przyszłości klubu. Ta sprawa jest jednym z kilku tematów, które poruszyliśmy w podsumowującej sezon rozmowie z trenerem Jarosławem Makarewiczem.

Adam Winiarczyk – LUBSPORT.PL: Czy Podlasie Biała Podlaska zagra w nowej III lidze?

Jarosław Makarewicz (trener Podlasia Biała Podlaska): Jesteśmy po walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym w klubie. Władze pozostały bez zmian. Stanowisko nasze i miasta jest takie, że wystartujemy w III lidze. Trwają „przepychanki” na temat tego, jak będzie to wyglądało od strony finansowej. Pewne kwestie wymagają złożenia podpisów, stuprocentowych gwarancji. Złożyliśmy wniosek o licencję, czekamy na nią. Wszystko wskazuje na to, że zagramy wyżej.

Przed rokiem było bardzo dużo zmian w drużynie. Z trenerem Jackiem Syryjczykiem dość szybko jednak to „ogarnęliście”.

Tak, mieliśmy bardzo fajny początek. Szkoda, że nasza współpraca nie trwała dłużej, bo wyglądało to dobrze. Wyglądało to bardzo dobrze. W konsekwencji awans został zrealizowany zgodnie z założeniami, z delikatnymi perturbacjami.

Pamiętam, że przed rozgrywkami nieco się asekurowaliście, nie do końca zdając sobie sprawę z własnej siły.

Na pewno miało to wpływ, nie wiedzieliśmy też, jak będzie wyglądało finansowanie klubu. Gdy przychodziliśmy z Jackiem do klubu postawiono nam za cel to, by walczyć o czołowe lokaty (niekoniecznie z awansem) i grać ładną piłkę. Z biegiem czasu następowała presja ze strony samych zawodników, którzy mówili, że bardzo chcą awansować. Potem stanowisko klubu było takie, że będziemy się bili o III ligę. Teraz nie jest to tajemnicą w środowisku, że nasza gra na wyższym poziomie nie jest „dopięta”. Zarząd liczy się z kłopotami, ale wyznaczył sobie cel, nie wycofuje się z niego i dąży do gry w III lidze. Nie wyobrażam sobie, żeby teraz chłopakom powiedzieć: “fajnie, że wygraliście, ale nie wystąpimy wyżej:. Jest dużo pozytywnych sygnałów w Białej, że coś się zmienia. Mam nadzieję, że idzie to w dobrym kierunku.

Momentami gra była nieco gorsza, graliście „falami”. Z czego to mogło wynikać?

Dokładnie. Często bywa tak, że zespoły po fajnej jesieni na wiosnę grają gorzej i odwrotnie. Patrząc na naszą ligę – myślę o Victorii Żmudź – dopiero na wiosnę im „oddało”. Miałem okazję porozmawiać z trenerem Piotrem Molińskim – jesienią miał sporo urazów, sytuacji losowych, życiowych. To się składało na słabsze wyniki. U nas było podobnie, a do tego atmosfera awansu, który był w głowach, a nie miał „podłoża” finansowo-organizacyjnego, też miała na to wpływ. Poza tym przeciwnicy ułatwiali nam myślenie o promocji. Stal grała jeszcze bardziej „w kratkę” niż my.

Kto indywidualnie się pokazał i… być może ma propozycje z wyższych lig?

Mamy naprawdę niską średnią wieku i wielu zawodników z potencjałem. Myślę, że ci starsi również mogliby pograć wyżej – mówię o Pawle Komarze czy Damianie Leśniaku. Kamil Kocoł jest w środku, jeśli chodzi o wiek zawodnika, na którego liczyłem jako lidera drużyny. Na wiosnę miał różne okresy, ale generalnie to chłopak, który może funkcjonować wyżej. Ale myślę, że zostanie u nas. Z jeszcze młodszych – Bartek Goździołko ma bardzo duże możliwości. Tomek Nieścieruk to chłopak z potencjałem, nie wiadomo czy zostanie u nas. Siergiej Krykun pokazuje się z fajnej strony, ale ma dużo do poprawy. Można by wymieniać i wymieniać. Gdyby nie kłopoty z mononukleozą, lepiej grałby Kuba Syryjczyk. Dopiero teraz wraca do pełnej sprawności, choroba wyraźnie go zahamowała. Szkoda Piotrka Bołtowicza, który czynił duże postępy już za czasów Roberta Różańskiego na poziomie III ligi. Niestety też ma problemy ze zdrowiem, konkretnie dnę moczanową, co zakłóciło jego funkcjonowanie. Największym problemem jest obrona. Są w niej możliwości, ale potrzeba nam doświadczenia, nabywanego z czasem.

Wychowankowie TOP-u54 jak co roku dołączą do drużyny? Kilku z nich pokazało się z dobrej strony w Centralnej Lidze Juniorów.

Na pewno liczymy na Sebę Czapskiego. Nie wiadomo, co z Marcinem Wieliczukiem – planuje studia i grę w piłkę w Warszawie, sytuacja jest rozwojowa. Myślę, że Tomek Andrzejuk też może być nie tylko uzupełnieniem. Jest też Maciej Oleksiuk. Paru chłopaków pokazało się u nas na treningach pod koniec sezonu i wyglądali całkiem przyzwoicie na tle naszej kadry.

Będą wzmocnienia z zewnątrz?

Są takie życzenia, ale na razie nie można mówić o konkretach. Zmiany w kadrze muszą być, tym bardziej że potrzebujemy uzupełnienia również pod kątem ilości, bo nie wszyscy wypożyczeni – mam takie sygnały – będą u nas grali. Na nazwiska jest póki co jest za wcześnie

Kadra była szeroka, dlatego wnioskuję, że z obecnej kadry ktoś odejdzie.

Nie można mówić o pewnikach. Zawodnicy są w trakcie rozmów z zarządem co do stypendiów, kontraktów. Na ten moment trudno mówić o kształcie naszej drużyny.

Jaki jest cel na nowy sezon?

Oczywiście, że utrzymanie, o które nie będzie łatwo. Inaczej nie mogę odpowiedzieć na to pytanie. Z zarządem mamy w tej kwestii bardzo podobne zdania.

Kiedy wrócicie do treningów?

Zawodnicy są na krótkich urlopach. 6 lipca planujemy rozpocząć treningi. Mamy parę umówionych sparingów. Sprecyzowanie planów jest jeszcze przed nami, co wynika z pewnej sytuacji, jeśli chodzi o sztab szkoleniowy, bo nie wiem na 100%, czy zostanę w drużynie. W przyszłym tygodniu wszystko będzie jasne.


PODLASIE BIAŁA PODLASKA W LICZBACH

Miejsce w tabeli: 1
Punkty: 70
Zwycięstwa: 22
Remisy: 4
Porażki: 4
Bramki zdobyte: 85
Bramki stracone: 29
Najwyższe zwycięstwo: 8:0 z Granicą Dorohusk
Najwyższa porażka: 1:4 ze Stalą Kraśnik

Zwycięstwa u siebie: 9
Remisy u siebie: 4
Porażki u siebie: 2
Bramki zdobyte u siebie: 43
Bramki stracone u siebie: 15
Najwyższe zwycięstwo u siebie: 8:0 z Granicą Dorohusk
Najwyższa porażka u siebie: 0:2 z Polesiem Kock

Zwycięstwa na wyjeździe: 13
Remisy na wyjeździe: 0
Porażki na wyjeździe: 2
Bramki zdobyte na wyjeździe: 42
Bramki stracone na wyjeździe: 14
Najwyższe zwycięstwo na wyjeździe: 6:0 z Lutnią Piszczac
Najwyższa porażka na wyjeździe: 1:4 ze Stalą Kraśnik.